Przepisy z odcinka 6.odt

(27 KB) Pobierz

Przepis (1) Aromatyczny forszmak drobiowy z leśnymi grzybami i kleksem kwaśnej śmietany, podany z grzankami czosnkowymi

Składniki dla 4 osób:
Marynata:
2 łyżki pikantnej przyprawy do kurczaka Prymat
 olej rzepakowy
1 łyżka musztardy delikatesowej Prymat

Forszmak lubelski:
4 podudzia z kurczaka najlepiej bez kości
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 pokrojona w kostkę czerwona papryka
1 pokrojona w kostkę cebula
2 roztarte ząbki czosnku
300 g pokrojonych w plastry prawdziwków
2 pokrojone w kostkę pomidory
1 łyżka mąki
1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego
4 łyżeczki kwaśnej śmietany
2 pokrojone w paseczki ogórki konserwowe Smak
Do smaku:
papryka słodka Prymat,
sól morska Prymat,
majeranek Prymat
Olej rzepakowy do smażenia

Grzanki ziołowe:
1 bagietka
2 łyżki masła
½ pęczka szczypiorku
½ pęczka natki pietruszki
2 ząbki czosnku
sól morska Prymat

Sposób przygotowania:

Marynowanie: W misce mieszamy olej rzepakowy, przyprawę pikantną do kurczaka i musztardę. Kurczaka myjemy, kroimy razem ze skórą na mniejsze kawałki, nacieramy marynatą i wkładamy do lodówki.

Forszmak lubelski:
W dużym rondlu, na oleju podsmażamy kawałki zamarynowanego kurczaka. Cebulę i paprykę kroimy w kostkę, podsmażamy na oleju i przekładamy do garnka z kurczakiem. Czosnek obieramy, siekamy, albo miażdżymy i dodajemy do mięsa. Kładziemy na patelnię 2 łyżki masła, wlewamy odrobinę oleju, wrzucamy borowiki, posypujemy pieprzem czarnym grubo mielonym i podsmażamy grzyby na złoty kolor. Część przekładamy do garnka z mięsem, kilka zostawiamy do dekoracji. Pomidory kroimy w kostkę i przekładamy do garnka. Wlewamy bulion, dodajemy przecier pomidorowy, majeranek, słodką paprykę, sól morską i dusimy na małym ogniu, aż kurczak przejdzie smakiem przypraw. Na koniec usuwamy z kurczaka skóry i kości, łyżką zbieramy tłuszcz, który wytopił się podczas gotowania.

Kwaśną śmietanę mieszamy z posiekanym szczypiorkiem i koperkiem. Ogórki konserwowe kroimy w cienkie paseczki. Część można włożyć do garnka z mięsem, resztę zostawiamy do dekoracji.

Grzanki:
Do miseczki wkładamy miękkie masło, dodajemy przeciśnięty przez wyciskarkę czosnek, sól morską, pieprz czarny mielony, posiekaną natkę pietruszki i szczypiorek. Dokładnie mieszamy. Bagietkę kroimy w skośne kromki, smarujemy masłem czosnkowym, układamy na blachę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 15 minut (do zrumienienia).

Porcje forszmaku lubelskiego nakładamy w miseczki, posypujemy paseczkami ogórków konserwowych, kładziemy smażone grzyby, łyżeczkę śmietany z ziołami i dekorujemy posiekanym szczypiorkiem. Podajemy z grzankami czosnkowymi.

 

Przepis (2) Korzenne szaszłyczki podane na bakaliowym przysmaku z kaszy manny, oblane pikantnym sosem truskawkowym

Składniki dla 5 osób:
4 sztuki piersi z kurczaka pokrojone na małe porcje

Marynata:
500 ml jogurtu naturalnego imbir Prymat
cynamon Prymat
pieprz chili cayenne Prymat
sól pieprz czarny grubo mielony Prymat

Przysmak z kaszy manny:
200 g kaszy manny
50 g rodzynek
50 g orzechów laskowych
300 ml mleka
50 g masła
½ pęczka posiekanej natki

Pikantny sos truskawkowy:
Składniki:
100 g truskawek mrożonych Hortex
1 łyżka zielonego pieprzu w ziarnach
100 ml czerwonego wytrawnego wina
50 ml czerwonego octu winnego
1 czerwona cebula pokrojona w drobną kostkę
½ pęczka mięty
60 g cukru
3 gwiazdki anyżu
70 ml oliwy z oliwek lub regionalnego oleju

Sposób przygotowania:

Marynata do mięsa:
Jogurt przekładamy do miski, wsypujemy 1 łyżkę imbiru, 1 łyżkę cynamonu, 1 łyżeczkę pieprzu chili cayenne, sól do smaku i dokładnie mieszamy. Mięso myjemy, kroimy na mniejsze porcje i wkładamy do marynaty. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki, najlepiej na godzinę. Blachę do pieczenia wykładamy pergaminem, układamy na niej kawałki zamarynowanego kurczaka i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni, na około 45 minut.

Przysmak z kaszy manny:
Orzechy laskowe siekamy na małe kawałki, a następnie prażymy na suchej patelni. W garnku gotujemy mleko z masłem, wsypujemy kaszę mannę, orzechy laskowe, rodzynki i gotujemy cały czas mieszając, aż się rozklei i zgęstnieje. Na koniec dodajemy trochę soli do smaku.

Pikantny sos truskawkowy:
Na suchą patelnię wsypujemy cukier, rozpuszczamy, aż powstanie karmel. Dodajemy ocet winny, wino, gwiazdki anyżu, czerwoną cebulę posiekaną w kostkę i pieprz zielony w ziarnach. Gotujemy 10 – 15 minut, następnie wyjmujemy gwiazdki anyżu i dodajemy truskawki pokrojone na połówki lub ćwiartki. Całość gotujemy kolejne 10-15 minut, aż trochę zgęstnieje i odparuje. Zdejmujemy z ognia, studzimy i dodajemy oliwę energicznie mieszając.

 

 

Przepis (3) Napuszona szarlotka z aksamitnym twarogiem, ukryta pod zrumienioną bezą, aromatycznym sosem cynamonowym oblana

Składniki:
Ciasto:
400 g pokruszonych herbatników kakaowych
1 laska wanilii Prymat
60 g roztopionego masła (do wyrobienia na jednolitą masę)

Jabłka:
500 g obranych, pokrojonych w kostkę jabłek bez gniazd nasiennych
80 g pokruszonych orzechów włoskich
1 mała łyżeczka cynamonu Prymat
150 g orzechów włoskich

Masa serowa:
450 g trzykrotnie zmielonego tłustego białego sera
145 g cukru
4 żółtka
1 laska wanilii Prymat

Beza:
8 białek z jajka
150 g cukru białego lub trzcinowego

Sos pieprzowo- cynamonowy:
250 g śmietany kremówki 36 %
4 żółtka
45 g brązowego cukru
1 łyżeczka cynamonu Prymat
½ łyżeczki chili pieprz cayenne Prymat

 

Sposób przygotowania:

Ciasto:
Kruszymy do miski herbatniki, wlewamy roztopione w rondelku masło, dodajemy ziarenka z laski wanilii (przecinamy laskę wzdłuż czubkiem noża i wybieramy ziarenka) i całość zagniatamy, aż powstanie jednolita masa. Jeśli będzie zbyt mało spójna, dolewamy więcej masła. Powstałym ciastem wylepiany dno tortownicy (średnica około 23 cm) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 20 minut.

Masa jabłkowa:
Jabłka obieramy, kroimy na plasterki i smażymy na patelni, aż się uprażą. Dodajemy cynamon i posiekane orzechy włoskie i cukier, jeśli owoce były zbyt kwaśne.

Masa serowa:
Twaróg ubijamy na puszystą masę. Żółtka ucieramy z cukrem i ziarenkami wyjętymi z laski wanilii, a następnie łączymy z twarogiem ciągle mieszając. Po upieczeniu spodu z ciasta kakaowego, nakładamy masę jabłkową do tortownicy, a następnie masę serową. Całość pieczemy 45 minut w temperaturze 160°C.

Beza:
Białka z cukrem ubijamy na sztywną pianę. Najlepiej miskę z białkami postawić na garnku z gorąca wodą, wtedy piana będzie sztywniejsza.

Gdy masa jabłkowa i serowa zostaną zapieczone, należy wyłożyć na nie ubitą pianę i piec około 10 minut w temperaturze 250°C, aż beza się zrumieni.

Sos pieprzowo- cynamonowy:
Śmietanę przelewamy do garnka i podgrzewamy, aż się zagotuje. Dodajemy chili pieprz cayenne i cynamon. Zdejmujemy z ognia. Żółtka ucieramy z brązowym cukrem i powoli dodajemy do śmietany. Podgrzewamy cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje.

Upieczone ciasto kroimy na porcje i podajemy z sosem pieprzowo- cynamonowym.

 

 

 

Przepis (4) Chrupiące oponki drożdżowe z soczystym jabłkiem z zamojskich sadów, serwowane z pachnącą cynamonem marmoladą.

Składniki dla 5 osób:
5-6 dużych jabłek
sok wyciśnięty z 1 cytryny

Ciasto:
2 jajka
1 łyżeczka suszonych drożdży
0.5 szklanki mleka
0.5 szklanki mąki
2 łyżeczki cukru sól

Marmolada:
2 duże jabłka
60 g masła
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu Prymat

Bita śmietana:
0,5 l śmietany
36% 2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cynamonu Prymat

Dodatkowo:
0.5 l oleju do smażenia
150 g malin
do dekoracji listki świeżej mięty

Sposób przygotowania:

Ciasto drożdżowe:
Mleko podgrzewamy w wysokim naczyniu, nie może być gorące, powinno być jedynie ciepłe. Dodajemy drożdże, łyżkę mąki i łyżeczkę cukru. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.. Do miski wsypujemy mąkę, cukier, dodajemy jajka, szczyptę soli oraz wyrośnięty rozczyn. Mieszamy wszystko na gładką masę, powinna mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli jest za gęsta dodajemy mleka, jeśli za rzadka – dosypujemy odrobinę mąki.

Jabłka myjemy i obieramy w całości. Z trzech wydrążamy środek i kroimy w plastry grubości około 1 cm. Skrapiamy sokiem z cytryny.

Marmolada:
Resztę jabłek ścieramy na tarce. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy starte jabłka, odrobinę soku z cytryny, cukier i cynamon. Dusimy do uzyskania konsystencji marmolady.

Olej rozgrzewamy w dosyć wysokim naczyniu. Plastry jabłka obtaczamy w cieście i wkładamy na rozgrzany tłuszcz. Najlepiej zrobić to patyczkiem do szaszłyków. Jak się zarumienią przekręcamy na drugą stronę. Usmażone wyjmujemy na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Bita śmietana: Schłodzoną śmietanę ubijamy na wysokich obrotach, dodajemy cukier puder i cynamon.

Usmażone i suche oponki układamy na wystudzonej marmoladzie, dekorujemy bitą śmietaną, malinami i listkami świeżej mięty.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin