WYKŁAD - 07.11.01.doc

(38 KB) Pobierz
WYKŁAD 07

WYKŁAD  07.11.2001 r.

 

Uprawnienie kształtujące – jednostronny akt woli niezależny od woli drugiej strony, który kształtuje jej sytuację prawną np. wypowiedzenie umowy, sporządzenie testamentu, uchylenie się od złożonego oświadczenia woli.

 

Zarzut – uprawnienie do odmowy spełnienia roszczenia, które prowadzi do zniweczenia roszczeń drugiej strony (jeżeli roszczenie uległo przedawnieniu)

 

Prawo podmiotowe – podlega ochronie ze strony państwa i jeżeli zostanie naruszone to poszkodowany może się zwrócić do odpowiednich organów np. sąd o naprawienie szkody, przywrócenia stanu poprzedniego albo zaniechania dolnych naruszeń jego prawa podmiotowego. Z tego wynika, że prawo podmiotowe jest zaskarżane.

 

PODZIAŁ PRAWA PODMIOTOWEGO:

-           bezwzględne – jest skuteczne w stosunku do wszystkich osób, którym ono nie przysługuje. Osoby, które są zobowiązane mają obowiązek zachować się tak, aby dobro podmiotu uprawnionego nie było naruszone. Zalicza się:

ü        własność

ü        dobro osobiste

ü        ograniczone prawa rzeczowe

ü        niektóre prawa na dobrach niematerialnych

ü        prawo do spadku

ü        niektóre prawa rodzinne

Jeżeli naruszone prawo bezwzględne to uprawnionemu przysługuje roszczenie o ochronę tego prawa:

ü        roszczenie o wydanie rzeczy (windykatoryjne)

ü        roszczenie o zaniechanie naruszeń (negatoryjne)

 

-           względne – skuteczne tylko w stosunku do określonej osoby. Źródłem tego prawa są zobowiązania. Wierzyciel może dochodzić spełnienia świadczenia wynikającego ze zobowiązania tylko od dłużnika.

-           akcesoryjne (niesamoistne) – związane funkcjonalnie (ściśle) z prawem samoistnym czyli z jakąś wierzytelnością. Znaczeniem ich jest umacnianie innych praw podmiotowych. Zalicza się:

ü        zastaw

ü        hipoteka

ü        poręczenie

Nie ma prawa samoistnego to i nie ma prawa akcesoryjnego.

-           związane – to takie, którego podmiotem może być tylko podmiot innego prawa zwanego prawem wolnym. Zalicza się:

ü        służebność gruntowa

ü        własność budynku zlokalizowanego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste

Prawo to może być nie tylko przeniesione łącznie z prawem wolnym.

-           majątkowe – występuje tzw. Interes ekonomiczny, choćby przedmiot prawa był bezwartościowy. Zalicza się:

 

ü        prawa rzeczowe (własność)

ü        wierzytelności wynikające ze zobowiązań

ü        prawa majątkowe rodzinne

ü        prawa majątkowe wynikające z tzw. Własności intelektualnej (autorskie, literackie)

ü        roszczenia pieniężne wynikające z ochrony dóbr niematerialnych (roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę moralną).

 

-           niemajątkowe – nie ma ekonomicznego pierwiastka. Zalicza się:

ü        p. osobiste osób fizycznych i prawnych

ü        p. rodzinne wynikające ze stosunków pokrewieństwa, małżeństwa, opieki kuratora

ü        p. korporacyjne – udział w sprawowaniu władzy w spółkach, spółdzielniach, stowarzyszeniach

 

-           zbywalne (przenoszalne) – mają przechodzić na inne podmioty, zasadą jest, że zbywalne są prawa majątkowe chyba, że przepis szczególny stanowi, że takie prawo będzie zbywalne. Podlegają dziedziczeniu chyba, że przepis stanowi inaczej.

-           niezbywalne – nie mogą być przenoszone na inne podmioty. Zalicza się:

ü        P. niemajątkowe (dobra osobiste, małżeńskie, niemajątkowe użytkowanie, służebność osobista, prawo odkupu, p. pierwokupu, dożywocia, do odszkodowania tymczasowe), są prawami, które mają na celu przygotowanie i zabezpieczenie określonych praw przyszłych.

 

NABYCIE PRAWA PODMIOTOWEGO:

-           pochodne – p. zmienia podmiot, jest przenoszone z jednego podmiotu na drugi (jest poprzednik i następca prawny). Podstawą nabycia może być umowa stron, ustanowienie ograniczonego p. rzeczowego (użytkowanie,hipoteka, zastaw, cesja wierzytelności, przelew, dziedziczenie, połączenie – fuzja). Nie można przenieść na inną osobę więcej praw niż się samemu posiada. Z prawem pochodnym związana jest ściśle sukcesja (następstwo prawne):

ü        sukcesja singularna (szczególna) – gdy przedmiotem nabycia jest jedno indywidualnie określone prawo podmiotowe. Chodzi o to, że przy przenoszeniu jakiegoś zespołu praw na inny podmiot, to ważność przeniesienia każdego z tych praw ocenia się oddzielnie. Tutaj nabywca prawa nie odpowiada za zobowiązania zbywcy chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej.

ü        uniwersalna (ogólna) – gdy następca prawny nabywa od swojego poprzednika (zbywcy) cały majątek lub jakąś znaczną jego część w drodze tylko jednej czynności prawnej. Możliwa jest tylko wtedy, gdy przepis ustawy tak stanowi. Nabywca prawa odpowiada za zobowiązania poprzednika, wchodzi w jego sytuację, prawną(dziedziczenie majątku po zmarłym)

 

-           pierwotne jest w dwóch przypadkach:

ü        gdy nabywane prawo nie istniało wcześniej mimo poprzedniego lecz powstało dopiero w chwili jego nabycia

ü        gdy nabywca uzyskał prawo przysługujące wcześniej innej osobie, ale niezależnie od jego woli (tylko wówczas gdy ustawa go określa) np. zasiedzenie rzeczy, wywłaszczenie.

 

-           translatywne – nabywca uzyskuje prawa już istniejące o takiej samej treści jakie miało ono u poprzednika np. pochodne i pierwotne.

-           konstytutywne – polega na tym, że prawo jest nabywane w momencie ego powstania np. wytworzenie dzieła. Ma ono charakter nabycia pierwotnego.

 

UTRATA PRAWA PODMIOTOWEGO

-           wygaśnięcie prawa – wygasza wtedy, gdy przepis prawny to przewiduje z mocy prawa np. służebność osobista

-           przeniesienie prawa na inny podmiot

-           zrzeczenie się prawa

-           porzucenie rzeczy ruchomej z zamiarem jej wyzbycia

-           zniszczenie rzeczy

-           konfuzja (zbieg dwóch praw)

-           potrącenie

-           wywłaszczenie, nacjonalizacja

-           odnowienie

 

WYKONANIE PRAW PODMIOTOWYCH

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin