Oddychanie w Tai Chi i Chi Kung.doc

(18 KB) Pobierz
Oddychanie w Tai Chi i Chi Kung

Oddychanie  W Chi Kung i Tai Chi - wydawałoby się naturalny i nie wymagający uwagi oraz nauki proces. Ot robimy naprzemienny wdech i wydech i tak to wygląda z punktu widzenia przeciętnego człowieka.
Tutaj jednak spojrzymy na oddychanie nieco inaczej - jako ważny element treningu i codziennego życia, nad którym warto trochę popracować.

Proces oddechowy pojawia się w sposób naturalny z chwilą przyjścia człowieka na świat.
Jednak im przybywa nam lat i ubywa kondycji, organizm jest coraz bardziej osłabiony i jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś partii mięśniowych pomagających wspierać oddychanie, szybko tracisz zdolność do utrzymywania odpowiedniej pojemności płuc i kontroli płynnego oddechu.

Niewłaściwy, płytki oddech, który jest chlebem powszednim większości społeczeństwa, przynosi wiele negatywnych skutków: prowadzi do zmęczenia, wyczerpania, czasem depresji, obniża zdolność koncentracji, twórczego myślenia. Większość dorosłych osób (głownie kobiet) oddycha tylko szczytami płuc, używając często 15-30% ich pojemności.
Dlatego tak istotne jest nauczenie się poprawnego oddechu przeponowego. Dzięki temu poprawi się funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zwiększy jasność umysłu, znikną problemy
z bezsennością, a nasze życie nabierze nowej jakości.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wszelkie choroby i patologie układu oddechowego (w tym wieloletnie palenie tytoniu) muszą być traktowane oddzielnie - ten artykuł nie porusza tego tematu.

Nasze kłopoty oddechowe wiążą się przeważnie ze zmniejszoną siłą działania mięśni okolicy żeber
i przepony. W nauce Tai Chi, osoby początkujące nie powinni zbytnio angażować się w pracę
z oddechem (chyba, że ich celem jest Chi Kung oddechowy w zakresie profilaktycznym), ponieważ
na początku istotny jest poprawny ruch, zrozumienie ciała, poznanie swoich możliwości. Oddychamy wówczas naturalnie, w sposób do którego jesteśmy przyzwyczajeni i jaki stosujemy na co dzień.

W momencie doskonalenia ruchu, kiedy już potrafisz panować nad jego poszczególnymi fazami,
kiedy ruch staje się gładki i płynny, twój umysł może zacząć skupiać się na oddechu.
W Chi Kung i Tai Chi są dwie podstawowe techniki oddechowe: normalne brzuszne oddychanie
i odwrócone brzuszne oddychanie. Normalne oddychanie - oddychanie buddyjskie, odwrotne oddychanie - oddychanie taoistyczne.

Podstawowa różnica pomiędzy tymi oddechami leży w ich zastosowaniu.

Zwykle, gdy jesteś rozluźniony i nie wykonujesz żadnych ciężkich czynności, używasz oddechu buddyjskiego, który jest naturalny dla stanu codziennej, spokojnej aktywności i czasu wypoczynku.
Kiedy natomiast wykonujesz czynność wymagającą użycia większej siły, szybkiej akcji, lub po prostu kichasz, czy śmiejesz się - używasz oddechu taoistycznego.

W normalnym oddychaniu brzusznym, podczas wdechu brzuch (lub "Dan Tien") rozszerza się,
a podczas wydechu zapada się. Ten typ oddechu zdecydowanie bardziej sprzyja rozluźnieniu, wspomagając naturalny przepływ energii przez ciało, dlatego wykorzystuje się go głównie
w zdrowotnym treningu Tai Chi.

W oddychaniu odwrotnym, podczas wdechu brzuch napina się i zapada do wnętrza, a podczas wydechu - rozluźnia się i uwypukla. Mamy tu do czynienia z większą ilością usuniętego z płuc powietrza, co daje lepszą wymianę powietrza w trakcie oddechu. Ma to także związek
z okolicznościami w jakich najczęściej stosujemy ten sposób oddychania (często nieświadomie) - otóż, w czasie długotrwałego dużego wysiłku fizycznego, organizm domaga się zwiększonej wymiany powietrza i sam reguluje proces oddechowy.
Oddech odwrotny, w bardzo intensywny sposób energetyzuje twoje mięśnie, kierując do nich
(i na powierzchnię ciała) większość energii. Ważne jest jednak, aby część energii została skierowana równocześnie do podbrzusza, czyli obszaru Dan Tien. Oddychanie odwrotne stosuje się w bojowym aspekcie treningu Tai Chi.

Te dwa rodzaje oddychania mają swoje pierwowzory w naturalnym oddechu dzieci. Otóż w łonie matki oraz do 3 miesięcy po urodzeniu, dziecko oddycha metodą oddechu odwrotnego-taoistycznego. Po tym okresie - oddech staje się naturalnym-buddyjskim. Celem nauki świadomego oddechu przeponowego na treningu Tai Chi, jest powrót do pierwotnej umiejętności pełnego oddechu, który służy zdrowiu oraz świadomemu kierowaniu energii w określone rejony.

 

 

 


 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin