Mikołajki.docx

(2258 KB) Pobierz

Mikołajki

Mikołajki to przede wszystkim wielkie święto ludzi dobro czyniących - dobroczyńców, darczyńców i wolontariuszy.
Tych, którzy innym udzielają dyskretnej i bezinteresownej pomocy.
Tych, którzy postępują według ewangelicznej zasady

"byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi,
a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu,
a przyszliście do Mnie".


6 - tego grudnia uczymy się od Świętego Mikołaja dobroczynności - dzielenia się tym czym możemy i spełniania szlachetnych uczynków, by innym dać radość a samym stać się lepszymi.

Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.
Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.


Każdy z nas ma potrzebę zrobienia czegoś dobrego. Każdy więc powinien skorzystać z okazji i stać się "Świętym Mikołajem" i to by najmniej nie tylko w ten jeden grudniowy dzień.
Mikołajki to także święto dzieci. Święto, które ma być także i dla nich okazją do włączenia się, na miarę swoich możliwości, w działania dobroczynne.
"Bo cóż milszego, jak gdy w dziecinie, wcześnie się w sercu dobro rozwinie"
 



Co robi w tym dniu Święty Mikołaj?
Wczesnym rankiem, kiedy wszyscy jeszcze śpią snem twardym, Święty Mikołaj odwiedza dyskretnie domy grzecznych dzieci i jeszcze grzeczniejszych rodziców. Wchodzi otwartym oknem lub kominem, albo po prostu drzwiami, korzystając z magicznego klucza otwierającego wszystkie zamki świata.

Wkłada do uprzednio, z niezwykłą starannością, wypastowanych butów lub specjalnych, mikołajkowych skarpet - słodkie upominki - czekoladki, cukierki, ciasteczka, jabłuszka, pomarańcze, mandarynki i inne pyszne smakołyki.
Nie może oczywiście zabraknąć jeszcze jednego, wielkiego specjału.
Otóż, prawie w całej Europie mikołajkowym przysmakiem są korzenne, twarde i kruche, przyprawiane cynamonem, kardamonem, goździkami, imbirem i gałką muszkatołową ciasteczka czyli po prostu pierniczki. W Polsce zwane są one "mikołajkami".
Są one wielkim przysmakiem nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Belgii i Holandii.
Według tradycji Święty Mikołaj wypieka je w tajemnicy, nocą w przeddzień swoich imienin, kiedy wszystkie dzieci już śpią. Pomagają mu w tym zaufani piernikarze, z jego najlepszym przyjacielem mistrzem Bartłomiejem, włodarzem Piernikarni z Torunia, na czele.


Pierniczki zawdzięczają swoją wielką popularność nie tylko korzennemu smakowi, ale także fantazyjnym kształtom. Do najbardziej pożądanych należą te w postaci Mikołaja, gwiazdek, choinek, półksiężyców i zwierząt.
Do mikołajkowej tradycji należy też spotykanie się całej rodziny wieczorem w domu dziadków i wręczanie sobie drobnych prezentów. Później wszyscy siadają do stołu, jedzą smakowite pierniczki, popijając przygotowaną przez babcię gorącą czekoladą lub kakao
i wsłuchują się w mikołajkowe opowieści opowiadane przez dziadka.



6 grudnia jest dla Świętego Mikołaja dniem bardzo pracowitym. Rankiem roznosi dzieciom prezenty. W południe spotyka się z tymi, z którymi z Bożego nadania opiekuje się w sposób szczególny - z kupcami i podróżnikami. Odwiedza świąteczne Jarmarki Bożonarodzeniowe
i rozmawia zarówno ze sprzedającymi jak i przybyłymi, po niepowtarzalne rzeczy, gośćmi. Wieczorem ma miejsce wielka imieninowa kolacja. Odbywa się ona w miejscu wybranym przez Świętego. Ponieważ Mikołaj jest patronem karczmarzy i restauratorów, goszczenie
w swoich progach, w tym uroczystym dniu, zacnego solenizanta i jego gości jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla gospodarza. Biorą w niej udział, na zaproszenie Mikołaja, dzieci i ci, którzy pomagają innym -dobrodzieje, darczyńcy i wolontariusze. Dzięki hojności swoich patronalnych podopiecznych: cukierników, piekarzy, hodowców owiec, rybaków
i rolników - imieninowy stół ugina się od najbardziej wykwintnych smakołyków. Smakowitego mięsa, kiełbasek, rybek, serów, pieczywa i ciast nie brakuje. Kiedy dzieci udadzą się już na spoczynek, święty Mikołaj, także patron piwowarów, wznosi uroczysty toast kuflem wybornego piwa za zdrowie wszystkich danych mu przez niebo, pod opiekę, podopiecznych. A jest ich bardzo wielu, bo Mikołaj należy do jednych z najbardziej zapracowanych świętych. Należą do nich wymienieni już: kupcy, hodowcy owiec, rybacy, chłopi, piekarze, cukiernicy, podróżnicy, turyści, a także ci jeszcze nie wymienieni: pasterze, panny na wydaniu, krawcy - przede wszystkim ci specjalizujący się w szyciu wypraw ślubnych, żeglarze, marynarze, pielgrzymi, prawnicy, notariusze, kanceliści parafialni, aptekarze, flisacy, jeńcy, więźniowie, strażnicy, młode małżeństwa, kobiety rodzące i położnice, młynarze, żeglarze, marynarze, uczeni, uczniowie i studenci - nade wszystko ci, którzy piszą sprawdziany i zdają egzaminy, aptekarze, strażnicy, więźniowie i jeńcy, rozbitkowie, piraci i złodzieje, przewoźnicy, górnicy, literaci oraz wytwórcy perfum. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że największą opiekę sprawuje nad wszystkimi dziećmi. Po obfitującym w niezwykłe wrażenia dniu, Święty Mikołaj, udaje się na wieczorny spoczynek.

 

 

Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami : Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania)
 


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin