lukier królewski royal icing.doc

(128 KB) Pobierz

lukier królewski royal icing

 

Składniki na lukier królewski:

·         90 g białka 

·         445 g cukru pudru

·         5 - 7 kropli soku z cytryny (może być w butelce) lub 4 - 5 kropli białego octu winnego

Białka oddzielić od żółtek z jednodniowym wyprzedzeniem. Przelać je do czystego, suchego naczynia, przykryć folią spożywczą i pozostawić w lodówce na całą noc. Dzięki temu białko się wzmocni. Przed samym ubijaniem przecedzić białko przez drobne sitko, np. od herbaty.

W misie miksera umieścić wszystkie składnki na lukier. Ucierać przez 10 - 20 minut na najniższych obrotach miksera przy użyciu końcówki mieszającej w kształcie litery 'K'. Nie wolno ubijać zbyt szybko - spowoduje to napowietrzenie cukru i utworzą się pęcherzyki powietrza, które powodują pękanie lukru. W gotowym lukrze nie powinno być najmniejszych grudek. Gotowy lukier nie spływa ze szpatułki, ale delikatnie się na niej zagina. Jest to podstawowy przepis do lukrowania dużych, płaskich powierzchni na ciasteczkach, dobrze się rozprowadza. 

Z papieru do pieczenia zrobić tutkę, odciąć końcówkę, wypełnić lukrem królewskim i dekorować ciasteczka. Ja do dekoracji używam jednorazowych rękawów cukierniczych i tylek. 

Uwaga: do wyciskania kształtów, kwiatków, postaci, szczegółów - na każde 175 g gotowego powyższego lukru należy dodać 1 łyżkę przesianego cukru pudru i wymieszać (nie ubijać). Wtedy lukier jest bardziej gęsty. 

W każdym przypadku, jeśli uważacie, że lukier jest zbyt rzadki - należy dodać więcej cukru pudru, jeśli zbyt gęsty - więcej białka.

 

Lukier królewski (royal icing) do ozdób:

·         2 białka (ze średniej wielkości jajek, ok. 33 g każde białko)

·         3 szklanki cukru pudru (przesianego)

·         opcjonalnie - odrobina barwnika

W misie miksera utrzeć białka z cukrem pudrem (nie ubijać, ucierać). Ucierać przez kilka minut do gładkości. Jeśli masa będzie zbyt gęsta dodać kilka kropel wody, jeśli zbyt rzadka, wiecej cukru pudru.

By wykonać ozdoby cukrowe, do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką w kształcie gwiazdki (różne przykłady tylek 'star' Wiltona) nałożyć gotowego lukru. Wyciskać nieduże kwiatki na folię aluminiową, na środek każdej z nich kłaść cukrową perełkę. Odłożyć do wysuszenia na 24 h (lub krócej/dłużej w zależności od ilości dodanego cukru pudru w stosunku do białka).

Można przechowywać w suchym, szczelnym pojemniku przez kilka miesięcy.

Przykłady dekoracji cukrowych z lukru królewskiego.

Uwaga: podobnie jak przy dekoracji pierniczków lub ciastek trzeba mieć świadomość, że surowe jajka niosą ze sobą ryzyko salmonelli. Bezpieczniejsze jest więc używanie ich substytutu, czyli białka w proszku.

Lukier królewski z białka w proszku:

·         4 łyżki białka w proszku

·         ok. 115 ml wody

·         450 g cukru pudru (przesianego)

·         opcjonalnie - odrobina barwnika

Białko w proszku zmiksować z wodą do uzyskania pianki. Dodać cukier puder i zmiksować. Dalej jak w przepisie powyżej.

Życzę pięknych i udanych dekoracji!

dekoracje_cukrowe2.jpg

Zgłoś jeśli naruszono regulamin