Encyklopedia współczesnego bibliotekarstwa polskiego - Karol Głombiowski.doc

(3514 KB) Pobierz

.

 

Encyklopedia

współczesnego

bibliotekarstwa

polskiego

j

Komitet redakcyjny

Karol Głombiowski Bolesław Świderski Helena Więckowska

Encyklopedia

współczesnego

bibliotekarstwa

polskiego

Wrocław • Warszawa • Kraków • Gdańsk

Zakład Narodowy imienia Ossolińskich

Wydawnictwo • 1976

Układ graficzny oraz okładkę i obwolutę projektował Krzysztof Racinowski

Redakcja Wydawnictwa

Krystyna Chorzewska — kierownik zespołu, Janina Majerowa, Zofia Pawłowska, Wojciech Uniatowicz, Andrzej Zieliński

Redaktor techniczny Lucjan Piąty

-   ¦ f

lu....,    .                            abrzu             

                            KLAS.             

              NR INW.   / mluo                           

 

Układ graficzny oraz okładkę i obwolutę projektował Krzysztof Racinowski

Redakcja Wydawnictwa

Krystyna Chorzewska — kierownik zespołu, Janina Majerowa, Zofia Pawłowska, Wojciech Uniatowicz, Andrzej Zieliński

Redaktor techniczny Lucjan Piąty

w..-."              ,  i      ¦         : ałarzu    oi)

i              ~N  KLAS., (Oki kii)(^i>)

              NR INW,   / W3W0

 

Wstęp

Kiedy w 1971 roku ukazała się na półkach księgarskich Encyklopedia wiedzy o książce, stała się od razu przedmiotem gorących dyskusji i kontrowersyjnych ocen, początkowo krytycznych, później — gdy w praktyce poczęła się sprawdzać jej przydatność — bardziej pozytywnych. Z głosów na łamach prasy, na licznych zebraniach fachowców wypływało stwierdzenie, że EWoK, choć nie wolna od błędów, jest pierwszą na tak wielką skalę publikacją odbijającą stan dotychczasowych osiągnięć w zakresie nauki o książce. Z założenia retrospektywna — EWoK odznacza się dużą przewagą materiału historycznego nad informacją o książce współczesnej. Taki charakter wydawnictwa wymagał — co zapowiada zresztą wstęp do EWoK — kontynuowania pracy edytorskiej w kierunku aktualizowania wiadomości i przygotowania dalszych specjalnych encyklopedii poświęconych sprawom książki i jej dynamicznemu rozwojowi w Polsce Ludowej. Opracowano koncepcję księgoznawczych encyklopedii współczesnych, które zasięgiem chronologicznym objęłyby powojenne trzydziestolecie. Uznano jednak za konieczne sięgnięcie w wielu wypadkach do przeszłości, by w skondensowanym ujęciu historycznym danego zjawiska czy danej instytucji dać pewną podbudowę genetyczną i wskazać drogę, jaką przeszła w swym rozwoju funkcja i struktura książki. Zasięg terytorialny podjętego cyklu ograniczono w zasadzie do terenu Polski. Współczesnych zjawisk życia kulturalnego nie da się jednak odizolować od innych krajów, wszędzie zachodzą dziś szybkie przemiany w produkcji, gromadzeniu i upowszechnianiu książki, w rozwoju automatyzacji i informacji naukowej. Toteż rezygnując we współczesnych encyklopediach z samoistnych haseł „obcych", starano się w artykułach hasłowych informować o odnośnych sprawach i faktach poza granicami naszego kraju dla wykazania ich powiązań z polskim światem książki lub dla celów porównawczych.

Idea zobrazowania życia współczesnej książki w Polsce została oparta na strukturze pozwalającej podać możliwie szczegółową i aktualną informację. Z tego względu zaplanowano cykl odrębnych tematów, które w ujęciu encyklopedycznym skupiałyby wiadomości dotyczące poszczególnych dziedzin księgoznawstwa. Tak więc powstał plan opracowania encyklopedii bibliotekarstwa, a następnie edytorstwa, rozumianego jako produkcja książki (działalność wydawnicza, drukarstwo, grafika książkowa, papiernictwo, introligatorstwo) i jej kolportaż (księgarstwo).

Pierwszą oddajemy do rąk Czytelników Encyklopedię współczesnego bibliotekarstwa polskiego, przeznaczoną dla bibliotekarzy różnych kategorii i specjalności, dla badaczy naukowych, dydaktyków i osób studiujących bibliotekoznawstwo lub kierunki pokrewne, dla pracowników książki ściślej lub luźniej związanych z bibliotekarstwem, dla aktywnych i potencjalnych użytkowników bibliotek, dla wszystkich wreszcie, których pasjonuje temat „książka". Tak szeroko pojęty adresat determinował różne rodzaje opracowań: od przeglądów ogólnych, teoretycznych, poprzez szerokie ujęcia typu rzeczowych informacji, do danych szczegółowych o charakterze praktycznych wskazówek i fachowego poradnictwa. Czy takim ujęciem Encyklopedia współczesnego bibliotekarstwa polskiego zadowoli zróżnicowanego odbiorcę — okaże przyszłość.

Opiekę naukową nad treścią artykułów i wiarygodnością podawanych faktów objęli trzej wybitni bibliote-koznawcy: Karol Głombiowski, Bolesław Świderski i Helena Więckowska, dzieląc między siebie grupy zagadnień.

Problematyka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, podana Czytelnikowi w układzie alfabetycznym 1200 haseł, grupuje się wokół osiemnastu działów tematycznych:

1.  Zagadnienia ogólne. Teoria. Związki innych dyscyplin naukowych z księgoznawstwem (red. nauk. K. G.). Wobec różnorodności problemów różni autorzy poszczególnych artykułów;

2.  Ustrój i struktura bibliotekarstwa w Polsce. Polityka i prawo biblioteczne (red. nauk. K. G.). Autorzy: K. Remerowa i T. Zarzębski;

3.  Organizacja wewnętrzna biblioteki (red. nauk. B. Ś.). Autor: Z. Daszkowski;

4.  Rodzaje bibliotek (red. nauk. K. G.). Wielu autorów ze względu na różne typy bibliotek;

5.  Budownictwo i pomieszczenia biblioteczne (red. nauk. H. W.). Autorzy: Z. Piszczek i J. Wierzbicki;

6.  Zbiory biblioteczne (red. nauk. B. Ś.). Autor główny J. Cygańska;

7.  Reprografia (red. nauk. B. Ś.). Autor: A. Wyczański;

8.  Gromadzenie zbiorów (red. nauk. B. Ś.). Autor: E. Kurdybacha;

9.  Opracowanie zbiorów. Języki informacyjne (red. nauk. B. Ś.). Autorzy główni: K. Pieńkowska i O. Ungurian;

6

10. Przechowywanie zbiorów (red. nauk. H. W.). Autor: K. Piszczek;

11   Udostępnianie zbiorów (red. nauk. B. Ś.). Autorzy główni: M. Kocięcka, J. Kołodziejska i J. Pelcowa;

12.  Informacja naukowa (red. nauk. B. Ś.). Autorzy: M. i K. Lescy;

13.  Czytelnictwo (red. nauk. K. G.). Autor: J. Kołodziejska;

14.  Poszczególne biblioteki (red. nauk. K. G.). Wielu autorów;

15.  Działalność naukowa i dydaktyczna bibliotek (red. nauk. H. W.). Autor: H. Więckowska;

16.  Działalność wydawnicza bibliotek (red. nauk. H. W.). Autor: H. Sawoniak;

17.  Zawód bibliotekarza i pracownika informacji naukowej. Krajowe i międzynarodowe organizacje (red. nauk. H. W.). Autorzy: M. i K. Lescy, K. Remerowa oraz H. Więckowska;

18.  Kształcenie bibliotekarzy i dokumentalistów (red. nauk. H. W.). Autorzy: H. Więckowska oraz M. i K. Lescy.

Powyższe zestawienie działów pozwala mniemać, że uwzględniono zasadniczo wszystkie istotne problemy bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa oraz że zachowano odpowiednie proporcje między grupami tematów. Parę jednak słów wyjaśnienia należy się działowi nazwanemu ogólnie: informacja naukowa. Z szerokiej i dynamicznie rozwijającej się problematyki tej dziedziny wybrano tylko zagadnienia bezpośrednio wiążące się z dzisiejszą biblioteką i pracą bibliotekarza. Dla zaspokojenia szerszych potrzeb odbiorcy w zakresie tej tematyki jest przygotowywana specjalna encyklopedia informacji naukowej i informatyki. W każdym z wymienionych działów występują trojakiego rodzaju hasła: 1) przeglądowe, często podbudowane historią i ujmujące temat syntetycznie, 2) szczegółowe, podające konkretną informację i zwięzłe omówienie, 3) słownikowe, ograniczone do krótkiej definicji. Zrezygnowano z samoistnych haseł biograficznych, natomiast nazwiska osób, które odegrały rolę w bibliotekarstwie i występują w tekstach poszczególnych artykułów, mają swe miejsce w abecadłowym indeksie nazwisk. Indeks rzeczowy grupuje hasła według wymienionych wyżej działów i poddziałów — co powinno pomóc Czytelnikowi w wyszukaniu szerszych tematów, będących przedmiotem jego specjalnego zainteresowania. Większość artykułów została zaopatrzona w wybraną literaturę przedmiotu, polską i zagraniczną.

Na system odsyłaczy składają się trzy rodzaje powiązań. W zrębie głównym alfabetycznym umieszczono odsyłacze do hasła głównego (zob....) od haseł bliskoznacznych, dwu i kilkuwyrazowych i od terminów występujących w tekście artykułów, a nie posiadających odrębnych haseł samoistnych. Drugi typ odsyłacza oznaczony jest przy terminie wewnątrz tekstu gwiazdką (*) informującą, że termin ten posiada własne hasło w głównym zrębie encyklopedii (gdy forma nazwy hasła odbiega od zastosowanej w tekście, podaje się ją obok tego terminu w nawiasie, z gwiazdką). Trzeci wreszcie rodzaj odsyłacza umieszczony na końcu artykułu (zob. też ...) prowadzi do haseł pokrewnych, rozszerzających i uzupełniających wiadomości zawarte w danym haśle.

Materiał ilustracyjny, wzbogacający i uplastyczniający teksty słowne, jest zapewne niewystarczający i nie zawsze w pełni adekwatny do treści, niemniej położono nacisk na to, aby w encyklopedii znalazły się fotografie

najistotniejszych obiektów.

*

Encyklopedia współczesnego bibliotekarstwa polskiego ma na celu ujęcie w encyklopedycznym skrócie obecnego stanu wiedzy o książce oraz inspirowanie dalszych badań szczegółowych i syntetycznych. Toteż rzeczowa, konstruktywna krytyka, wszelkie opinie i uwagi skierowane pod adresem wydawcy, będą cenne tak dla sprawcy dzieła, jak — i to przede wszystkim — dla dobra i rozwoju dyscypliny bibliologicznej stanowiącej ważki fragment kultury humanistycznej i mającej szerokie powiązania z wieloma dziedzinami. Słowa najszczerszych podziękowań należą się dyrektorowi Biblioteki Narodowej Witoldowi Stankiewiczowi za wnikliwą i cenną recenzję całości opracowania.

A. B.              \ — Adam Bocheński              K. P.         -              Krystyna Pieńkowska              1 >rów

A. Ch.              — Aleksandra Chwastek              K. Pod.     -              Krystyna Podlaszewska ,             

A. J.              — Andrzej Jopkiewicz              K. R.        -              Krystyna Remerowa             

A. K.              — Aleksandra Król              K. Z.              Kazimierz Zieliński             

A. K.-G.              — Alodia Kawecka-Gryczowa              L. M.        -              Leon Marszałek             

A. P.              — Alfred Puzio              L. S.          -              Leszek Sulej             

A. R.              — Anna Romańska              M. C.        -              Maria Cubrzyńska             

A. S.              — Anna Sitarska              M. Cz.       -              Maria Czarnowska             

A. Sk.              — Adam Skura              M. D.        -              Maria Dembowska             

A. T.              — Alojzy Tujakowski              M. G.        -              Maria Gawarecka             

A. W.              — Andrzej Wyczański              M. Gr.      -              Maria Grońska             

A. Wit.              — Aleksandra Witkowska              M. i K. L. -              Maria i Kazimierz Lescy             

B. B.              — Bożenna Bojar              M. K.        -              Mirosława Kocięcka             

B. J.              — Barbara Jokiel              M. K.-K.  -              Maria Kieffer-Kostanecka             

B. K.              — Bogumił Kupść              M. P.         -              Marian Pelczar             

B. Kl.              — Bruno Kleszczyński              M. P.-S.    -              Maria Przywecka-Samecka             

B. S.              — Barbara Starosta              M. W.       -              Maria Walentynowicz             

B. Św.              — Bolesław Świderski              O. U.         -              Olgierd Ungurian             

E.B.              — Emilia Białkowska              R. C.         -              Radosław CybulsJri             

E. K.              — Emilia Kurdybacha              R. K.              Roman Kaczmarek             

E. Kos.              — Edward Kossuth              R. P.          -              Regina Piechota             

E. Kr.              — Edmund Król              S. B.          -              Stanisław Badoń             

F. W.-W.              - Feliks Widy-Wirski              S. Dz.        -              Sylwester Dziki             

H. H.-K.              — Helena Hleb-Koszańska              S. J. G.     -              Stanisław Jerzy Gruczyński             

H. K.              — Helena Kozerska              S. K.              Stefania Kamińska             

H. S.              — Henryk Sawoniak              S. P.          -              Stefan Pawelec             

H. U.              — Hanna Uniejewska              S. S. K.     -              Stefan Stanisław Kolarski             

H. W.              — Helena Wieckowska              S. W.        -              Stefan Weyman             

H. Z.              — Hanna Zasadowa              T. K.         -              Tadeusz Krzyżewski             

J. A.              — Janusz Albin              T. O.         -              Teresa Osiecka             

J. B.              — Jan Baumgart              T. Z.          -              Tadeusz Zarzębski             

J. Bac.              — Jan Baculewski              U.S.         -              Urszula Sawicka             

J. C.              — Janina Cygańska              W. K.        -              Wanda Kozakiewicz             

J. K.              — Józef Korpała              W.Kub.   -              Weronika Kubicka             

J. Koł.              — Jadwiga Kołodziejska              W. N.        -              Witold Nowodworski             

J. de L.              — Józefa de Laval              W. P.         -              Wanda Pindlowa             

J. M.              — Józef Mayer              W. Paw.    -              Witold Pawlikowski         -             

J. P.              — Janina Pelcowa              W. Sz.       -              Wacława Szelińska             

J. R.              — Jarosław Rudniański              W. T.        -              Wojciech Trzebiński             

J. Rac.              — Janina Racięcka              W. Ż.        -              Wiesława Żukowska             

J. Rud.              — Jadwiga Rudnicka              Winc.Paw. —              Wincenty Pawlikowski             

J. Sz.              — Józef Szocki              Z. B.         -              Zbigniew Binerowski             

J. W.              — Jerzy Wierzbicki              Z. D.         -              Zbigniew Daszkowski             

J. Z.              — Józef Zając              Z. Dr.              Zygmunt Drwęcki             

Jul. W.              — Julian Wójcik              Z. J.              Zbigniew Jabłoński             

K. E.              — Kazimierz Ewicz              Z. K.         -              Zdzisław Kosiek             

K. G.              — Karol Głombiowski              Z. Kuł.      -              Zdzisław Kułakowski             

K.K.              — Krystyna Korzonowa              Z. P.              Zdzisław Piszczek             

K.M.              — Karol Musiał              Z. Piot.     -              Zofia Piotrowska             

K. Mai.              — Kazimiera Maleczyńska              ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin