Administrowanie systemem Linux.doc

(1459 KB) Pobierz
Freeware

  Systemy Operacyjne: Unix

 

 

Administro-wanie systemem Linux






Jeszcze o montowaniu

Montowanie partycji dysku twardego: Linux i MS-DOS

Za pomocą polecenia mount można montować zarówno partycje Linuxa, jak i MS-DOS. Bardziej praktyczne jest jednak montowanie ich automatycznie za pośrednictwem pliku /etc/fstab (patrz dalej). Przed rozpoczęciem montowania systemów plikowych zawartych w partycjach dysku posłuż się poleceniem df.

Przykład: podgląd listy partycji dysku twardego

$ df

Filesystems 1024-blocks Used  Available Capacity  Mounted

/dev/hda4     345132    237123  112345   60%    /mnt

/dev/hda3     297635    169345  112345   60%   ./

/dev/hda1     205380    187345   45678   89%    /mnt/dos

/dev/hdc      637689    637543       0  100%    /mnt/cdrom

Przykład: montowanie partycji /dev/hda4 w katalogu mnt

$ mount /dev/hda4  /mnt

Montować można także partycje MS-DOS (patrz przykład powyżej), co daje bezpośredni dostęp do plików DOS-wych.

Przykład: montowanie partycji MS-DSO /dev/hda1 w katalogu /mnt/dos

$ mount –t msods /dev/hda1  /mnt/dos

Jeśli chcesz zamontować nową partycję z nowego dysku twardego lub aktualnego, należy najpierw stworzyć nową partycję, używając programów Linuxa fdisk lub cfdisk, a następnie sformatować ją przy pomocy programu mkfs.

Partycje na dysku twardym nazywane są literkami hd, za którymi następuje litera oznaczająca dysk i cyfra numerująca partycje. Partycje mogą być własnością różnych systemów operacyjnych, np. MS-DOS, OS/2, Windows NT lub Linux. Pierwsza tworzona partycja nosi nazwę hda1 i jest pierwszą partycją na pierwszym dysku twardym a.

Jeśli dodasz drugą partycję, będzie ona nazwana hda2. Jeśli zaś dodasz nowy dysk, jego pierwsza partycja będzie miała nazwę hdb1. Każdą nową partycję należy sformatować.




Jeszcze o montowaniu

Montowanie partycji dysku twardego (c.d.)

Przykład: formatowanie pierwszej partycji dysku b

$ mkfs /dev/hdb1

Automatyczne montowanie systemów lików: plik fstab

q   Dodając nową partycję do systemu Linux czasami chcemy, aby była ona automatycznie montowana podczas uruchamiania systemu i odmontowywania przy jego zamykaniu. Innym razem chcemy to robić ręcznie.

q   Aby Linux montował automatycznie system plików nowej partycji należy dodać jedynie jego nazwę do pliku fstab. Można to zrobić edytując plik fstab (umieszczony w katalogu /etc) lub można posłużyć się programem fstool (patrz dalej).

q   W katalogu /etc umieszczane są systemy plikowe montowane poleceniem mount –a. Samo polecenie odnotowywane jest w pliku /etc/rc.d/rc.sysinit. Polecenia w tym pliku inicjują system i są wykonywane zawsze podczas uruchamiania systemu Linux.

q   Każde odmontowanie (polecenie umount –a) odnotowane jest w pliku /etc/rc.d/init/halt, który zwiera polecenia wykonywane podczas zamykania systemu.

q   Wynika stąd, że dowolny system plików określony w pliku fstab bęzie automatycznie montowany w momencie uruchamiania systemu oraz automatycznie demontowany przy jego zamykaniu.

Jeden wpis w pliku fstab składa się z kilku pól, oddzielonych od siebie spacją lub tabulatorem. Pierwsze pole jest nazwą montowanego systemu plików, np. /dev/hda2. Drugie pole określa katalog (punkt montowania), w którym ma być zaimplementowany system plików. Trzecie pole określa typ montowanego systemu. W Tab.1 pokazano opcje polecenia mount, zaś w Tab.2 listę wszystkich obsługiwanych typów.

Typem standardowej partycji linuxowej jest ext2, podczepiony standardowo pod katalog główny (/). Jej opis w pliku fstab ma postać:

/dev/hda3  /           ext2      defaults    0  1




Jeszcze o montowaniu

Automatyczne montowanie systemów lików (c.d.)

              Tab.1 Opcje polecenia mount

W polu po typie umieszcza się domyślne opcje montowania systemu plików. Domyślny zestaw opcji umieszcza się wpisując defaults. Opcje umieszcza się jedną za druga oddzielając je przecinkiem (bez spacji). Opcja defaults oznacza, że urządzenie jest do odczytu i zapisu, asynchroniczne, blokowe, zwykły użytkownik nie może na nim montować innych systemów plików i mogą być wykonywane programy (szczegóły patrz Tab.2).

Przykład: wpisy w pliku ftab dotyczące CD-ROM i dyskietek

/dev/fd0  /mnt/floppy ext2    defaults,noauto   0  0

/dev/hdc  /mnt/cdrom  iso9669 ro,noauto         0  0

Ostatnie dwa pola zawierają wartości całkowite. Pierwsza jest używana przez polecenie dump do określenia, czy system ma być zrzucany w celu zrobienia kopii. Ostatnie pole używane jest z kolei przez program fsck do określenia, czy system plików powinien być sprawdzany i w jakiej kolejności.

Rys.1 przedstawiony poniżej zawiera kopię pliku /etc/fstab (znak # oznacza komentarz).Wpis dla systemu plików typu proc ma specjalne znaczenie i jest używany przez system operacyjny.




Jeszcze o montowaniu

Menedżer systemu plików RedHat Linux: fstool

Rys.1 Zawartość pliku /etc/fstab

              Tab.2 Lista obsługiwanych typów systemów plików




Jeszcze o montowaniu

Menedżer systemu plików RedHat Linux: fstool (c.d.)

Program fstool pracuje w środowisku graficznym X-Windos i jest menedżerem systemu plików. Program otwiera okno i wypisuje w nim zawartość pliku /etc/fstab (patrz rys.1). Obsługując się przyciskami i menu można w wygodny sposób montować i odmontowywać systemy plików, dodawać nowe systemy plików do /etc/fstab oraz zmieniać opcje dotyczące systemów plików.

Programy użytkowe mcopy: MS-DOS

Linux oferuje zestaw programów pod nazwą mtools, które ułatwiają dostęp do dyskietek w formacie MS-DOS (patrz Tab.3).

              Tab.3 Polecenia udostępniające MS-DOS

Przykład: kopiowanie plików na/z dyskietki MS-DOS

$ mcopy mojedane a:

$ mcopy a:\wstep

Przykład: listowanie zawartości katalogu oraz zmiana katalogu bieżącego

$ mdir a:

$ mcd a:\wstep




Jeszcze o montowaniu

Programy użytkowe mcopy: MS-DOS (c.d.)

Dostęp do partycji MS-DOS jest konfigurowany w pliku /etc/mtools. W pliku tym wypisywane są różne partycje MS-DOS wraz z ich konfiguracją (patrz rys.2).

Rys.2 Przykładowa zawartość pliku /etc/tools

Administrowanie systemem

W Linuxie istnieją dwa typy współpracy: ze zwykłym użytkownikiem i z superużytkownikiem (administratorem). Użytkownicy posiadają własne powłoki. Ich wygląd określany jest przez administratora, któ®y może także dodawać nowych użytkowników, drukarki i terminale.

Zarządzanie systemem: administrator

Po zalogowaniu się jako administrator masz pełne prawa do zmieniania prawie wszystkiego w systemie, tzn. możesz uruchamiać i zamykać system, zmieniać tryby działania, takie jak tryb jednoużytkownikowy, możesz dodawać i usuwać użytkowników, dodawać lub usuwać całe systemy plików, robić kopie zapasowe i odtwarzać z nich pliki, itp.

Przykład: logowanie się administratora (hasło wpisywane jest bez echa)

login: root

password:

#

Administrator ma także prawo zmiany haseł zarówno swojego, jak i innych użytkowników.




Administrowanie systemem

Zarządzanie systemem: administrator (c.d.)

Przykład: zmiana hasła administratora

# passwd root

New password:

Re-enter new password:

#

Będąc zalogowanym jako zwykły użytkownik możemy chcieć na moment stać się administratorem. W taki przypadku nie musimy się wylogowywać z konta zwykłego użytkownika, ale posługując się poleceniem su uzyskać uprawnienia administratora. Kombinacja klawiszy <CTRL+D> umożliwia powrót do zwykłego konta.

Przykład: czasowe wlogowanie się na konto administratora

$ pad

/home/chris

$ su

login: root

password:

# pwd

/

# ^D

$

Stany systemu: init i shutdown

Linux może znajdować się w kilku stanach ponumerowanych od 0 do 6 i stan jednoużytkownikowy oznaczony literka s lub S. W momencie uruchomienia sytemu przechodzi on do stanu domyślnego. Następnie można przejść do innych stanów za pomocą polecenia init.

Przykład: zamknięcie systemu (stan 0)

# init 0

Przykład: zatrzymanie systemu i ponowne uruchomienie (stan 6)

# init 6

Stan 1 jest stanem administracyjnym, umożliwiającym adminitratorowi na wykonywanie czynności administrowania systemu bez kolizji z innymi użytkownikami.




Administrowanie systemem

Stany systemu: init i shutdown (c.d.)

Stan 2 jest stanem częściowo wieloużytkownikowym, pozwalającym na dostęp wielu użytkownikom, ale bez możliwości współdzielenia plików odległych. Stan 3 jest stanem domyślnym wieloużytkownikowym z pełnym współdzieleniem plików odległych. Pozostałe stany patrz Tab.4.

              Tab.4 Stany systemu Red Hat Linux

System można zamykać przy pomocy polecenia init 0, można użyc także polecenia shutdown. Polecenie to jako argument przyjmuje czas (bezwzględny lub względny), który daje administrator innym użytkownikom na wylogowanie się z systemu. Dokładny czas bezwzględny określa się w formacie gg:mm (godzina i minuty), czas względny zaś w postaci: +mm (mm – minuty).

Polecenie shutdown ma kilka opcji: -h zamyka system, -r zamyka system, a następnie uruchamia go ponownie.

Przykład: zamknięcie systemu po 10 minutach

# shutdown –h +10




Administrowanie systemem

Stany systemu: init i shutdown (c.d.)

Wraz z poleceniem shutdown można podać komunikat wysłąny do wszystkich aktualnie zalogowanych użytkowników.

Przykład: zamknięcie systemu po 5 minutach wraz z komunikatem

# shutdown –h +5 „Proszę się wylogować - konserwacja”

Stan w jakim aktualnie pracuje system można obejrzeć po wydaniu polecenia runlevel.

Przykład: weryfikacja stanu pracy systemu

# runlevel

N 3

Pliki startowe systemu Linux

q   W DOS-ie są dwa pliki systemowe, które odpowiadają za konfigurację systemu podczas startu, ustawienie zmiennych i ewentualnie uruchomienie jakichś programów (autoexec.bat i config.sys).

q   W Linux-ie jest o wiele więcej takich plików, z których kilku nie powinieneś ruszać dopóki nie będziesz wiedział dokładnie co robisz. Oto te najważniejsze: /etc/inittab oraz zbiór plików /etc/rc.d/*

q          Jeśli wszystko czego chcesz, to ustawienie zmiennej PATH czy innej albo zmiana wyglądu komunikatu "login" albo automatyczne uruchomienie jakiegoś programu podczas wlogowywania się, to zajrzyj do tych plików:

PLIK                         UWAGI

/etc/issue       ustawia format komunikatu "login"

/etc/motd        ustawia komunikat wyświetlający się

                 zaraz po wlogowaniu się

/etc/profile     powłoka bash/sh dla wszystkich

                 użytkowników różne ustawwienia

/etc/csh.cshrc   to samo dla powłoki tcsh/csh - z pliku

                 nie może być nic wyświetlane na ekran

/etc/csh.login   powłoka tcsh/csh - można wyświetlać na ekran

/home/twoj_dom_kat/.profile

                 powłoka bash/sh - robi to co chcesz

/home/twoj_dom_kat/.cshrc

                 patrz wyżej - z tą różnicą, że ustawienia

                 dotyczą tylko ciebie

/home/twoj_dom_kat/.login   patrz wyżej




Administrowanie systemem

Pliki startowe systemu Linux (c.d.)

 

              Tab.5 Pliki konfiguracyjne używne przy administrowaniu systemem




Administrowanie systemem

Pliki startowe systemu Linux (c.d.)

Jeśli pliki .login albo .profile istnieją, to zostaną przeczytane po zalogowaniu się na końcu i zostaną wykonane zawarte w nich polecenia (coś jakby AUTOEXEC.BAT)

Przykład: spójrz na ten plik .profile:

# Oznacza komentarz

echo Środowisko:

printenv | more   # ekwiwalent polecenia SET pod DOS-em

alias d='ls -l'

alias up='cd ..'

echo "Przypominam ci, że zmienna PATH zawiera: "$PATH

echo "Miłego dnia, "$LOGNAME

# PATH i LOGNAME - zmienne środowiskowe

# To jest funkcja w powłoce

ctgz() # Wyświetla zawartość archiwum .tar.gz

{

  for file in $*

  do  

    gzip -dc ${file} | tar tf -

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin