teksty_metaforyczne.doc

(26 KB) Pobierz
Teksty metaforyczne wypracowane na warsztatach : Szkoła dla rodziców i wychowawców w Gimnazjum Nr 10 w Gliwicach

Teksty metaforyczne wypracowane na warsztatach : Szkoła dla rodziców i wychowawców w Gimnazjum Nr 10  w Gliwicach

( kwiecień 2003).

 

 

Autorki tekstów: Małgorzata Drews, Ewa Jurkiewicz, Barbara Kulawik, Sylwia Libardi- Kłyś, Aleksandra Panz, Grażyna pleban, Urszula puchalska, Dorota Szczechowiak, Barbara Wojcińska.

 

 

Teksty metaforycznie ilustrują problem granic zewnętrznych i wewnętrznych, których zachowanie  jest konieczne dla  zachowania   zdrowia  psychicznego i funkcjonowania w społeczeństwie.

 

 

Kraina bez granic

            W państwie rządził komputer, do którego każdy obywatel miał swobodny dostęp. Wszyscy skrzętnie z tego korzystali, umieszczając w nim własne programy. Ponieważ każdy człowiek miał inne potrzeby, programy były rożne , (często wzajemnie się wykluczające ). W rezultacie  przestało   istnieć  prawo i normy życia społeczeństwa. Komputery pilnowały też fizycznych granic państwa, a ponieważ brak było jednolitego systemu zarządzającego, również fizyczne granice  państwa  przestały istnieć.    Sąsiednie kraje,   korzystając z bałaganu, narzuciły swój program operacyjny i państwo przestało być suwerenne.

 

Tekst w sposób jasny pokazuje konsekwencje: braku norm, dowolności, czynienia co się żywnie podoba. taki sposób postępowania doprowadza do degrengolady, rozmycia, chaosu, aż do zaniku formy.

 

Kraina o sztywnych granicach

          Był sobie raz pewien władca, który rządził swoim państwem w sposób bardzo stanowczy i konsekwentny, a nawet bezwzględny. Stawiał wszystkim wysokie wymagania i żądał ich spełnienia. Nie wolno mu było się sprzeciwić. Dla bezpieczeństwa państwa, które i tak z natury miało swoje granice w postaci gór i morza, kazał dodatkowo wybudować wysokie mury. Ludziom już i tak żyło się trudno z powodu ograniczonych kontaktów ze światem, podatki były wysokie i od pięciu lat panował nieurodzaj. Nie mury wiec ludziom były potrzebne lecz znalezienie sposobu na poprawę życia. Mimo to poddani budowali mury, korzystając z kamieni górskich. W czasie gdy mury rosły, góry otaczające państwo stawały się coraz niższe aż w końcu poddani zamknęli tyrana, a sami uciekli wąwozami powstałymi po wybranych kamieniach.

 

Powyższa metafora otwiera możliwość zastanowienia się, jakie mury można budować wokół własnego serca, do czego one służą. Co może się podziać, gdy człowiek oddziela się od rzeczywistość.

 

 

Bajka o królestwie o elastycznych granicach

 

         Dawno, dawno temu było sobie państwo, w którym rządził bardzo stary i dobrotliwy król. Gdy poddani uważali, ze źle im się dzieje, mogli bez przeszkód je opuścić. Zdarzało się jednak, że po długiej    i ciekawej wędrówce stęsknieni wracali do niego. wszyscy witali ich z wielką radością i wyprawiali na ich część wspaniałą ucztę. Równie radośnie witano przybyszów z innych państw, którzy przybywali bardzo licznie, bo nie musieli płacić podatków. I ja tam byłem miód i wino piłem.

 

Bajka mówi o mądrym korzystaniu z zasad ustalonych i liczeniu się z sobą oraz innymi. Takie myślenie i działanie pozwala na rozwój.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin