UMOWA
O INDYWIDUALNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MATERIALNEJ ZA POWIERZONE MIENIE
Zawarta w dniu ................................, pomiędzy ......................................................................., reprezentowanym przez ................................................................., zwanym dalej pracodawcą, a Panem ......................................................, zam. ......................................................................, zwanym dalej pracownikiem o treści następującej:
§ 1
Pracodawca i pracownik stwierdzają, że:
a) pracownik jest zatrudniony w ..................................................................................... na podstawie umowy o pracę na stanowisku ..............................................................
b) pracodawca powierzył pracownikowi mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się na podstawie spisu z natury sporządzonego w dniach: od ................. do ..................... surowce, towary, opakowania, urządzenia i sprzęt oraz inne składniki majątkowe znajdujące się w ......................................................................., które stanowi miejsce ich powierzenia.
c) Pracodawca powierzył pracownikowi z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego mienie określone w art. 124 § 1 k.p.
d)
§ 2
1. Pracownik oświadcza, że przyjmuje wobec pracodawcy pełną odpowiedzialność materialną za powierzone mu mienie, które zostanie mu przekazane w czasie trwania umowy.
2. Pracownik oświadcza, że podejmuje się pieczy nad powierzonym i przekazanym mu mieniem w czasie trwania umowy
3. W obliczeniu wysokości odszkodowania i wartości towarów stosowane będą ceny detaliczne obowiązujące w dniu rozpoczęcia inwentaryzacji w wyniku której stwierdzono szkodę, zaś za braki w sprzętach i urządzeniach cena zakupu takiego samego sprzę tu lub urządzenia z potrąceniem amortyzacji, a gdy sprzęt lub urządzenie jest całkowicie zamortyzowane – ich cena rynkowa.
§ 3
1. Umowa niniejsza zostaje zawarta z mocą obowiązująca od dnia ....................... na czas trwania wiążącej strony umowy o pracę.
2. Pracodawca może odstąpić od niniejszej umowy w każdym czasie. Pracownik może tą umowę wypowiedzieć na 14 dni naprzód. Pod rygorem nieważności obowiązuje pisemna forma wypowiedzenia, za potwierdzeniem odbioru lub poleconą przesyłką pocztową na znane adresy stron.
§ 4
W wypadku odstąpienia od umowy przez pracodawcę do inwentaryzacji należy przystąpić niezwłocznie, a w razie wypowiedzenia umowy przez pracownika – przed upływem okresu wypowiedzenia
§ 5
1. Nieobecność pracownika w pracy zarówno usprawiedliwiona, jak nieusprawiedliwiona, nie stanowi przeszkody do rozpoczęcia i przeprowadzenia inwentaryzacji.
2. W takim przypadku pracownik zobowiązany jest do ustanowienia swego pełnomocnika do uczestnictwa we wszystkich czynnościach inwentaryzacyjnych i z nimi związanych. W razie nieustanowienia lub nieobecności pełnomocnika pracodawca ma prawo przeprowadzić inwentaryzację przez komisję w składzie co najmniej trzyosobowym.
3. W razie przedłużenia się inwentaryzacji poza końcowy termin trwania umowy o pracę umowa ta nie ulega przedłużeniu natomiast pracownikowi biorącemu udział w inwentaryzacji osobiście lub pełnomocnikowi przysługuje wynagrodzenie obliczone według przeciętnej stawki dziennej z ostatniego kalendarzowego miesiąca jego pracy
§ 6
1. W miejscu powierzenia mogą przebywać osoby nie związane z dysponowaniem mienia, a mianowicie:
a) sprzątaczki
b) osoby, z którymi zawarta została umowa o pracę dorywczą w okresie wzmożonej działalności
c) osoby zatrudnione przy przenoszeniu towarów, zaopatrzeniowcy i kierowcy dostarczający towar
d) osoby odbywające przygotowanie zawodowe, praktykę lub wstępny staż pracy
2. Na zgłoszone na piśmie umotywowane żądanie pracownika pracodawca ma obowiązek niezwłocznie odsunąć od wykonywania czynności osobę wymienioną w ustępie 1
3. Pracodawca wyraża zgodę, a pracownik zobowiązuje się do pełnienia nadzoru nad czynnościami wykonywanymi w miejscu powierzenia mienia przez osoby wymienione w ust. 1
§ 7
Inne postanowienia umowy: ........................................................................................................ ...................................................................................................................................................... ...................................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................
§ 8
W sprawach nieunormowanych niniejszą umową odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy prawa pracy
§ 9
Umowa niniejsza została spisana w .............. jednobrzmiących egzemplarzach, z których .......... otrzymuje zakład pracy, a jeden pracownik.
....................................... .............................................
(podpis pracownika) (podpis pracodawcy)
chom-tom