Agnieszka Smolarz
Scenariusz lekcji wychowawczej
Jednostka lekcyjna: 1 godzinna
Cele lekcji:
· Określa cel ogólnych zasad savoir-vivre, które pomogą w życiu codziennym
· Określa definicję ogólnych zasad savoir-vivre, które pomogą w życiu codziennym
· Określa definicję pojęć: uśmiech, życzliwość, dyskrecja, lojalność, uprzejmość oraz błędy które należy unikać
· Omawia ogólne zasady savoir-vivre: uśmiech, życzliwość, dyskrecja, lojalność, uprzejmość, błędy których należy unikać
Metody i formy:
· Praca w grupach
· Wspomagająca: słowna
Środki dydaktyczne:
· Kartki papieru
· Pisaki
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne (podział na grupy)
2. Czynności właściwe:
· Omówienie definicji pojęć: uśmiech, życzliwość, dyskrecja, lojalność, uprzejmość, oraz omówienie błędów których należy unikać
· Praca w grupach: na kartkach papieru uczniowie otrzymują zadanie związane z
ogólnymi zasadami savoir-vivre, które pomogą w życiu codziennym do przygotowania
na kartkach papieru krótkiej charakterystyki i inscenizacji scenki. Uczniowie najpierw
krótko opisują najważniejsze zasady savoir-vivre w konkretnych sytuacjach, a potem
przedstawiają zadanie za pomocą scenki.
Podczas prezentacji scenek nauczyciel zwraca uwagę na ewentualne niewłaściwe
zachowanie się lub nietypową interpretację definicji.
· zadanie dla grupy 1 „uśmiech ułatwia codzienne życie”
· zadanie dla grupy 2 „życzliwe nastawienie potrafi zdziałać cuda”
· zadanie dla grupy 3 „plotkarstwo jest w bardzo złym tonie”
· zadanie dla grupy 4 „uprzejmość także popłaca”
3. Czynności rekapitulacje – podsumowanie przebiegu lekcji
elleth