Instrukcja.doc

(7366 KB) Pobierz

Opis gry:

 

Gra „Najlepszy Lunapark” polega na zbudowaniu najatrakcyjniejszego Lunaparku w mieście. Gracze wcielają się we właścicieli nowo powstałych lunaparków. Rywalizują o pierwsze miejsce na tegorocznym konkursie „Najatrakcyjniejszy Lunapark”.  Mają na to bardzo mało czasu, więc muszą być dobrymi zarządcami, strategami i ekonomistami, aby osiągnąć wymarzony sukces. Muszą także walczyć z przeciwnościami losu i nieprzewidywalnymi zdarzeniami, które wpływają na przebieg rozgrywki.

 

Gra kończy się w zależności od wybranego wariantu gry:

-wariant krótszy 12 tur

-wariant normalny 16 tur

-wariant dłuższy 20 tur

 

Wygrywa gracz, który ma na swoim koncie największą liczbę punktów zwycięstwa.

 

Zawartość pudełka:

-Ścieżki zwykłe

-Ścieżki specjalne

-Żetony pieniędzy

-żetony klepsydry

-licznik wydarzeń

-znacznik śmietnika

-Karty atrakcji

-Karty personelu

-Karty wydarzeń

-Karty wejścia

Elementy gry:

 

Ścieżki:

                  Ścieżka zwykła                                                 Ścieżka specjalna

                                                        

Ścieżka jest to po prostu dojście do naszych atrakcji. Przy każdej ścieżce można wybudować atrakcję lub postawić pracownika, po obu jej stronach o ile jest na to miejsce.

 

Waluta:

 

Waluta, za którą wznosimy atrakcje, stawiamy ścieżki oraz zatrudniamy i utrzymujemy personel (otrzymujemy za nią także punkty pod koniec gry).

 

Licznik wydarzeń:

 

           

 

Śmietnik

 

 

Karty:

 

                                  

 

Opis karty atrakcji/personelu:

 

 

Wybór gracza rozpoczynającego

Każdy gracz losuje jedną kartę budowli. Gracz, który wylosował kartę o najwyższym koszcie budowy rozpoczyna rozgrywkę. Jeśli kilku graczy wylosuje kartę z takim samym najwyższym kosztem budowy, to losują kolejną kartę aż do rozstrzygnięcia.

 

Przykład: Henio wylosował kartę z kosztem budowy 3, Jarek z kosztem 4, Basia także z kosztem 4. Jarek i Basia losują kolejną kartę, Jarek wylosował 5, a Basia 3. Tak więc Jarek rozpoczyna grę i zostaje narratorem czytającym przyszłe wydarzenia.

 

 

Przygotowanie gry:

 

 

1. Karty atrakcji należy potasować, a następnie rozdać każdemu graczowi po 7 kart. Resztę kart należy umieścić na środku stołu w formie zakrytej talii.

 

2. Karty personelu należy podzielić na grupy: ekipa budowlana, ochroniarz, maskotka, sprzątacz, mechanik. Tak podzielone karty personelu należy położyć odkryte obok stosu kart budynków.

 

3. Karty wydarzeń należy potasować i wyłożyć na stół taką ilość kart, jaki wybraliśmy wariant (patrz wybór wariantu) resztę kart odkładamy do pudełka.

 

4. Żetony pieniędzy (1 dolar, 5 dolarów, 10 dolarów) rozkładamy na środku stołu. Pieniądze te będą stanowić bank.

 

5. Żetony ścieżek(ścieżki zwykłe, ścieżki specjalne) układamy obok pieniędzy.

 

6. Znacznik śmietnika (tam będą odrzucane nie potrzebne karty) oraz znacznik wydarzeń wraz z klepsydrą (należy wybrać wariant 2 lub 4 tur) rozkładamy obok talii atrakcji. Klepsydrę kładziemy na cyfrze 0.

 

Uwaga: ważne jest, by ułożyć: żetony pieniędzy, ścieżek, karty atrakcji, karty personelu w takim miejscu, by każdy gracz miał do nich swobodny dostęp.

 

Każdy gracz bierze do ręki otrzymane 7 kart budynków przegląda je i odrzuca 2 z nich na śmietnik. Ponadto każdy z graczy otrzymuje: 1 ścieżkę zwykłą, 1 wejście oraz 5 dolarów.

 

Należy położyć wejście po swojej lewej lub prawej stronie (zależnie od zajętego miejsca przy stole), oraz położyć przed nim swoją pierwszą ścieżkę (tak jak na przedstawionych ilustracjach).

 

 

 

  lub 

 

 

 

 

Przykładowe rozłożenie gry:

 

Przebieg rozgrywki

 

Rozgrywka składa się z 12,16 lub 20 tur (w zależności od wybranego wariantu). Każda tura dzieli się na fazy:

Faza 1. Otrzymanie przychodu

Faza 2. Wybudowanie ścieżki

Faza 3. Zatrudnienie personelu

Faza 4. Wznoszenie atrakcji

Faza 5  Interakcja

 

Każdy gracz wykonuje fazy od 2 do 5 w dowolnej kolejności.

 

      Faza 1. Otrzymanie przychodu

Podczas tej fazy gracz otrzymuje 1 kartę atrakcji oraz przychód z atrakcji.

Gracz może posiadać maksymalnie 10 kart atrakcji na ręku. Jeśli posiada 10 kart i ma dobrać kolejną, to musi najpierw jedną kartę z ręki wyrzucić na śmietnik.



Przychód z atrakcji oblicza się sumując wszystkie wartości liczb znajdujących się obok symbolu        na wszystkich kartach, które ma wyłożone na swoim obszarze gry.

Niektóre wartości zależne są od obecności innych kart.

 

Przykład: Henio posiada 3 wyłożone karty: „Stoisko z zabawkami” dające przychód 1$ oraz 2 atrakcje „Samochodziki” (Samochodziki dają przychód 1+1 za każde kolejne Samochodziki),  które dają łączny przychód 3$. Łączny przychód Henia to 4$.

 

Uwaga: W pierwszej turze gry, wszyscy gracze pomijają pierwszą fazę.

 

 

 

Faza 2. Wybudowanie ścieżki

Gracz w tej fazie może zakupić ścieżkę zwykłą lub specjalną, za którą musi zapłacić do banku sumę pieniędzy określoną w prawym górnym rogu ścieżki.

Ścieżkę musi wybudować przylegle do swojej istniejącej ścieżki, tzn. przedłużyć ją lub stworzyć skrzyżowanie.

Ścieżkę specjalną można wybudować obok zwykłej i na odwrót.

Gracz nie może kupić więcej niż jedną ścieżkę podczas swojej tury, chyba że posiada kartę ekipy budowlanej(pozwala na zakupienie 2 kart ścieżek lub budowli).

 

 

Przykład: Jarek ma dwie zwykłe ścieżki. Dokupił ścieżkę specjalną za 5$. Może ją wybudować w jeden z następujących sposobów:



 

 

 

Nie może wybudować jej w następujący sposób:

 

 

 

 

 

 

Faza 3. Zatrudnienie personelu

W tej fazie, gracz może zakupić jednego z pracowników leżących na stosie personelu, płacąc do banku jego koszt określony w prawym górnym rogu karty. Po zakupie musi wyłożyć go na wolnym miejscu przy ścieżce swojego parku.

Gracz nie może zakupić pracownika jeśli nie posiada miejsca do wyłożenia go.

 

 

 

Faza 4. Wznoszenia atrakcji

Gracz może wznieść jedną atrakcję, przy swojej ścieżce, za którą musi zapłacić do banku sumę pieniędzy określoną w prawym górnym rogu karty.

Nie można wybudować atrakcji jeśli nie ma żadnego wolnego miejsca przy ścieżkach. Poza tym każdy gracz może wznieść tylko jedną atrakcję podczas swojej tury, wyjątkiem jest posiadanie ekipy budowlanej (pozwala na zakupienie 2 kart ścieżek lub budowli). Wejście jest jedynym wyjątkiem karty, która zostaje położona na początku pierwszej ścieżki.

Przykłady:

               

 

 

Faza 5  Interakcja

Gracz może zakupić atrakcje, którą posiada inny gracz o ile ten gracz się na to zgodzi. Cenę atrakcji wyznacza gracz sprzedający. Po zakupieniu atrakcji od gracza, kładziemy ją od razu na wolnym miejscu przy naszej ścieżce. Nie można zakupić atrakcji od innego gracza, jeśli nie posiadamy wolnego miejsca przy ścieżce lub nie spełniamy jej wymagań.

 

Przykład: Basia chce zakupić od Jarka „Automat z colą” lecz nie może tego zrobić, gdyż „Automat z colą” wymaga posiadania „Toalety”, której Basia nie nie ma.

Przykład: Basia chce zakupić „Dom strachu” od Henia ale posiada już jeden „Dom strachu”. Nie może tego zrobić, gdyż tą atrakcje gracz może mieć tylko jedną (opis na karcie mówi: maksymalnie 1 na gracza).

 

Po wykonaniu przez wszystkich graczy 5 faz, przesuwamy klepsydrę o jedno pole na liczniku wydarzeń. Rozpoczynamy kolejną turę.

 

Wydarzenia

 

Zależnie od wariantu gry, możemy wybrać 2 lub 4 turowy przebieg wydarzeń.

Na początku gry ustawiamy znacznik klepsydry na wartości 0 jednego z dwóch wybranych przez nas wariantów. Gdy wszyscy gracze wykonają swoje fazy, gra przechodzi do kolejnej tury, a znacznik klepsydry przesuwany jest na kolejne pole, gdy znajdzie się na 2 polu( w wariancie 2 turowym) lub na 4 polu ( w wariancie 4 turowym), to wybrany gracz dociąga kartę wydarzeń, czyta ją na głos i wszyscy gracze muszą ją rozpatrzyć.

 

Uwaga: 2 karty wydarzeń o nazwie „Przyspieszony czas” skracają znacząco rozgrywkę, tak więc jeśli chcemy by ilość tur była niezmienna podczas rozgrywki, to należy odłożyć obie te karty z powrotem do pudełka.

 

Warianty gry:

 

Wariant krótszy 12 tur:

W tym wariancie, losujemy 6 lub 3 karty wydarzeń( w zależności od wyboru licznika wydarzeń), gdy rozpatrzymy wszystkie karty to gra się kończy i podliczmy punkty.

Wariant normalny 16 tur:

W tym wariancie, losujemy 8 lub 4 karty wydarzeń( w zależności od wyboru licznika wydarzeń), gdy rozpatrzymy wszystkie karty to gra się kończy i podliczmy punkty.

 

Wariant dłuższy 20 tur

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin