Terapie poznawcze - techniki samokontroli.doc

(22 KB) Pobierz
Samokontrola obejmuje zwykle zachowania, które są społecznie akceptowane i które zawierają przejrzyste intencje dotyczące samodoskonalenia się

Poz-9. Terapie poznawcze - techniki samokontroli

 

Samokontrola obejmuje zwykle zachowania, które są społecznie akceptowane i które zawierają przejrzyste intencje dotyczące samodoskonalenia się.

 

Wzorce zachowania omawiane w kategoriach samokontroli charakteryzuje gradient odwrócenia konsekwencji: konsekwencje początkowo dodatnie okazują się w ost.rachunku ujemne (nałogi, przejadanie się) lub odwrotnie – konsekwencje początkowo nieprzyjemne są w dłuższej perspektywie – pozytywne (ćw. fizyczne, oszczędzanie).

Cel terapii : przekształcenie odwróconego gradientu tak, by opóźnione konsekwencje stały się bardziej wyraziste, natychmiastowe.

 

_                    Samoobserwacja Trening w zakresie róznicowania i rejestrowania zachowań (zał.:zapis zachowania wpływa na częstotliwość jego występowania.) S. jest zwykle wstępną fazą skutecznej samoregulacji. Jeśli samodzielna – efekty zmienne i krótkotrwałe

 

_                    Samonagradzanie -  po wykonaniu pożądanej reakcji. Zakłada się (por. Kanfer) – trójfazowy model regulacji:

1. samoobserwacja (monitorowanie)

2. samoocena – por. działania z celami lub standardami

3. samowzmocnienie – jeśli poziom wykonania zgodny z celami lub wykracza poza nie. (badania  wykazują wzgl. stałe, pozytywne efekty utrzymujące się ok.7-9 mies. po zakończeniu leczenia).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin