Posłannictwo Izajasza.doc

(39 KB) Pobierz
12

Posłannictwo Izajasza

 

Cele lekcji

Uczeń powinien:

·         wiedzieć, na czym polegało posłannictwo proroka Izajasza;

·         wyjaśnić, kim był zapowiadany przez Izajasza Emmanuel;

·         wymienić sposoby pomocy misjonarzom;

·         podjąć modlitwę za misjonarzy.

 

Metody:

metoda słowna: slowa-klucze, pogadanka, praca z podręcznikiem; metoda oglądowa: prezentacja pomocy dydaktycznej (różaniec misyjny)

 

Środki dydaktyczne:

kartki do losowania przy podziale na grupy, kartki A4, małe kolorowe kartki, klej, pisaki, podręcznik ucznia, różaniec misyjny

 

Przebieg lekcji

 

1. W celu przybliżenia uczniom pojęcia „misja" dzielimy ich na kilkuosobowe grupy. Możemy to uczynić poprzez losowanie karteczek z literami wyrazu; MISJA. Zespół tworzą osoby mające kartkę z taką samą literą. Zadaniem grupy Jest uważne przeczytanie definicji słowa misja" (tekst - zob. załącznika) oraz podkreślenie w niej 3-5 kluczowych, najważniejszych, najistotniejszych pojęć, wyrazów. Wybrane określenia należy zapisać dużymi, drukowanymi literami na małych kartkach (każde pojęcie na osobnej kartce) i nakleić na kartce A4, tworząc jakąś figurę, najlepiej związaną z danym tematem. Po zakończonej pracy, na którą przeznaczamy około 7 minut, uczniowie prezentują efekty wykonanego zadania.

 

2. Wśród wypisanych pojęć z pewnością znajdą się następujące:

- posłanie;

- wysłanie;

- ważne zadanie;

- posłannictwo;

- osoba lub grupa wykonująca zadanie.

 

3. W podsumowaniu stwierdzamy, że wiele osób otrzymuje ważne zadanie do spełnienia. Wśród tych, którzy od Pana Boga zostali obdarzeni wyjątkową misją, są prorocy. Poprzednie spotkanie przybliżyło nam postać Izajasza, zwanego „Księciem Proroków".

 

4. Przypominamy wiadomości dotyczące proroka Izajasza:

·         Z jakiej rodziny pochodził Izajasz?

·         Kiedy i w jakich okolicznościach został powołany na proroka?

·         Jak długo pełnił misję prorocką?

 

5. Przybliżamy uczniom czasy, w jakich prowadził działalność prorocką Izajasz. Zwracamy uwagę na panujący w kraju dobrobyt, gonitwę za przepychem, materializm, obniżenie poziomu życia religijnego. Wskazujemy, że te zjawiska doprowadziły do odrzucenia Pana Boga jako Króla i jedynego Pana Izraela. Miejsce prawdziwej pobożności zajęły zwyczaje i praktyki pogańskie. Sędziowie wydawali niesprawiedliwe wyroki, uciskano biednych, wdowy i sieroty. Izajasz, widząc zło, podjął zdecydowaną walkę.

 

6. Odczytujemy pierwszy tekst z księgi proroka Izajasza: Iz 5, 20a.23a.24c-25a zamieszczony w podręczniku ucznia w bloku biblijnym.

 

7. Rozmawiamy na temat przeczytanego Słowa Bożego:

·         Przed jakim postępowaniem przestrzega prorok Izajasz?

·         Co uczyni Pan Bóg, jeżeli Izraelici nie zmienią swojej postawy?

 

8. Podsumowując, wskazujemy, że prorok Izajasz przestrzega przed kłamstwem nazywającym zło dobrem, a dobro złem. Zwraca uwagę na przekupstwo i gardzenie Bożymi przykazaniami. Jeżeli Izraelici nie zmienią swojego postępowania, spotka ich kara.

 

9. W dalszym ciągu katechezy stwierdzamy, że posłannictwo Izajasza nie tylko polegało na upominaniu i wzywaniu do nawrócenia, ale także na przekazaniu bardzo ważnej dla Izraelitów obietnicy.

 

10. Odczytujemy drugi fragment z księgi proroka Izajasza znajdujący się w podręczniku ucznia w bloku biblijnym: Iz 7, 14.

 

11. Analizując przeczytany tekst, pytamy;

·         Jaki znak obiecuje dać Pan Bóg?

·         Kim jest zapowiadany Emmanuel?

 

12. Pogłębiając omówioną treść, czytamy informację dotyczącą słowa „mesjasz" znajdującą się na lewym marginesie podręcznika ucznia.

 

13. Poprzez przeczytanie kolejnego tekstu z księgi proroka Izajasza:

Iz 52, l Ob zwracamy uwagę na obietnice, które spełnią się, gdy przyjdzie na świat Mesjasz: wszystkie narody, także Izraelici, otrzymają zbawienie.

 

14. Wskazujemy, że choć Chrystus przyniósł zbawienie dla wszystkich ludzi, to jednak do dziś są kraje, które jeszcze nie słyszały o Jego nauce. Pytamy:

·         Jak nazywamy ludzi, którzy w krajach, gdzie dotąd nie słyszano o Chrystusie, głoszą Jego naukę?

·         Na czym polega ich misja?

(Odczytujemy z podręcznika ucznia informacje na temat liczby misjonarzy pracujących na poszczególnych kontynentach)

·         W jaki sposób my możemy włączyć się w zadania misjonarzy?

W wypowiedziach dzieci kładziemy akcent na modlitwę za misjonarzy i ludzi z krajów misyjnych, na wyrzeczenia oraz na pomoc materialną. Wyjaśniamy, że szczególnym czasem wspomagania misji i misjonarzy jest corocznie obchodzony na całym świecie Tydzień Misyjny.

Jeżeli dysponujemy różańcem misyjnym, pokazujemy go dzieciom, tłumacząc, że dziesiątka różańca w kolorze białym jest odmawiana za mieszkańców Europy, w kolorze żółtym - za Azjatów, w kolorze czerwonym - za mieszkańców Ameryki, w kolorze zielonym – za Afrykańczyków, w kolorze niebieskim - za mieszkańców Australii i Oceanii.

 

15. Na podstawie tekstów zamieszczonych w podręczniku ucznia przybliżamy ideę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

16. Katechezę kończymy modlitwą za misjonarzy zamieszczoną w podręczniku ucznia w bloku refleksyjnym.

 

ZAŁĄCZNIK

 

misja (pochodzi od łacińskiego słowa missio oznaczającego posłanie, wysłanie) - jest to ważne zadanie wyznaczone do wykonania, posłannictwo, a także osoba lub grupa wystana do innego kraju dla wykonania określonych ważnych zadań, np. misja badawcza[i].

 

 

 

 

2

 


[i] Na podstawie: Słownik wyrazów obcych, red. Nauk. Prof. I. Kamińska-Szmaja, Wrocław 2001.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin