Siejemy warzywa do gruntu.doc

(99 KB) Pobierz
Siejemy warzywa do gruntu

Siejemy warzywa do gruntu


Podstawowe składniki "włoszczyzny", takie jak marchew, pietruszkę i por możemy otrzymać z siewu
wprost do gruntu.

W poradniku regularnie dostarczamy wiadomości dotyczących uprawy warzyw. Już w lutym proponowaliśmy rozpoczęcie produkcji rozsad, choćby w domu na okiennym parapecie. Marzec był natomiast doskonałym okresem aby wysiać warzywa na nowalijki w szklarniach i pod tunelami. I mam szczerą nadzieję, że udało nam się przekonać wielu z Was do tych właśnie metod uprawy.

Jednak wielu ogrodników-amatorów wybiera najłatwiejszy sposób, jakim jest wysiew bezpośrednio do gruntu. To sposób dla tych wszystkich z nas, którzy nie posiadają dostatecznie słonecznych parapetów w swoich mieszkaniach lub szklarni i tuneli na działce. Ale też dla... leniuchów (aż wstyd się przyznać), którzy chcieli sobie przedłużyć 'zimowy sen' i za wiosenne prace na działce zabrać się dopiero, gdy pogoda do tego zachęca. A, nie oszukujmy się, w tym roku w wielu miejscach Polski wczesnowiosenna aura raczej nas nie zachęcała...

Jakie warzywa możemy siać wprost do gruntu?

Kwiecień to już najwyższa pora aby posiać niektóre warzywa wprost do gruntu. W pierwszej połowie kwietnia można siać groch i bób (można moczyć i podkiełkować), cebulę, pasternak, pietruszkę korzeniową. Przez cały miesiąc wysiewamy koper ogrodowy, pietruszkę naciową, marchew (odmiany wczesne i średniowczesne), rzodkiew i rzodkiewkę, szpinak. Druga połowa kwietnia to natomiast znakomita pora aby wysiać do gruntu buraka ćwikłowego i skorzonerę.

W maju możesz wysiać marchew i pietruszkę na zbiór jesienny, a także kolejną partię buraków ćwikłowych. Jest to też znakomity termin aby wysiać fasolę szparagową, tyczną oraz karłową. W drugiej połowie maja siejemy ogórki, dynie i cukinie.

Kto nie przygotował wcześniej rozsad sałaty lub nie wysiał do gruntu w kwietniu rzodkiewki i kopru, może te warzywa posiać wprost do gruntu jeszcze w maju. Siejemy także cykorię sałatową, rukolę i kardy.

W doborze warzyw na poszczególne grządki warto zastosować metodę uprawy współrzędnej i np. na przemian w rzędach wysiać cebulę i marchew. Zapach cebuli odstraszy najgroźniejsze szkodniki marchwi jak połyśnicę i mszyce, a unoszące się w powietrzu olejki eteryczne pochodzące z liści marchwi z pewnością zniechęcą do nalatywania na uprawę śmietki cebulanki oraz wciornastków.

Przygotuj grządki pod wysiew warzyw


Przekopanie gleby będzie konieczne tylko, jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią. Podczas przekopywania warto glebę wymieszać z nawozami.

Do uprawy warzyw wybierz miejsce nasłonecznione. W żadnym wypadku nie mogą być to stanowiska w cieniu drzew lub obok krzewów owocowych, gdyż wówczas rośliny będą konkurować o światło, wodę i składniki odżywcze zawarte w glebie. A to warzywom nie wyjdzie na dobre.

Znajdziesz się w idealnej sytuacji, jeżeli o przygotowaniu gleby pod wysiew warzyw pomyślałeś już jesienią zeszłego roku. Wówczas należało glebę nawieźć, przekopać i pozostawić w tzw. 'ostrej skibie'. Teraz, wiosną, wystarczy ziemię lekko spulchnić i wyrównać grabiami.

Jeżeli gleba nie była nawożona i przekopana jesienią i zajdzie konieczność zrobienia tego wiosną, natychmiast po przekopaniu glebę trzeba zagrabić aby zminimalizować straty wilgoci. Więcej o tym, kiedy jest konieczne przekopywanie gleby wiosną, oraz jak się do tego zabrać, znajdziesz w tekście uprawa gleby wiosną. Natomiast informacje o tym jakie nawozy i w jaki sposób zastosować, znajdziesz w tekście nawożenie gleby wiosną.

Kolejna czynność to wyznaczenie obszaru grządek. Aby ich brzegi były proste, warto posłużyć się sznurkiem rozpiętym na drewnianych kołkach, które wbijamy w glebę. Długość grządek możesz określić w zasadzie dowolnie, zgodnie z Twoimi potrzebami. Jednak ich szerokość nie powinna przekraczać 1,2 metra. Wówczas, w czasie wykonywania prac pielęgnacyjnych, możliwy będzie wygodny dostęp do warzyw rosnących po środku grządki.

Jak przygotować nasiona do siewu?

Niektóre nasiona trzeba poddać przed siewem specjalnym zabiegom, takim jak moczenie, podkiełkowywanie, czy zaprawianie. Dzięki tym zabiegom można uzyskać bardziej równomierne i wyrównane wschody. Informacja o konieczności wykonania poszczególnych zabiegów z reguły jest podana na opakowaniu nasion.

Moczenie polega na trzymaniu nasion w wodzie o temp. 25 30 st. C przez 24 godziny. W tym czasie nasiona lekko napęcznieją, co ułatwi ich kiełkowanie. Po wyjęciu z wody osuszamy ja na bibule i od razu wysiewamy.

Podkiełkowywanie wykonuje się po moczeniu. Wówczas namoczone nasiona rozkłada się na wilgotnej ligninie i tak przez kilka dni przechowuje w temp. 20 do 22 st. C. Gdy nasiona wypuszczą kiełki sadzi się je na grządki. Kiełki jest bardzo łatwo uszkodzić, zatem zabieg ten przeprowadzaj bardzo ostrożnie. Gleba do której posadzisz podkiełkowane nasiona musi być wilgotna (podlewanie tuż po siewie nie jest wskazane). Kiełki nie mogą być też zbyt duże, gdyż im większe, tym łatwiej ulegają uszkodzeniom.

Zaprawianie polega na pokryciu powierzchni nasion bardzo cienką warstwą środka chroniącego przed chorobami i szkodnikami. Można ten zabieg wykonać samodzielnie, wsypując nasiona wraz z zaprawą nasienną (np. Zaprawa Nasienna T) do słoika (zaprawianie na sucho). Szczelnie zamkniętym słoikiem potrząsa się przez parę minut, aby zaprawa dobrze wymieszała się z nasionami i okryła ich powierzchnię. Taki zabieg zabezpieczy wschody przed zgorzelą siewek.

Ponieważ zaleca się unikanie nadmiernego stosowania 'chemii' w uprawach amatorskich, można zamiast w/w zaprawiania na sucho, zastosować moczenie nasion przez 2 min. w preparatach pochodzenia roślinnego, np. Grevit 200 SL oraz Biosept 33 SL (wg. etykiety-instrukcji). Jeszcze bardziej samodzielni i 'pro-ekologiczni' działkowcy mogą zastosować moczenie w naparze z rumianku przez 30 min. (15 g suszu rumianku zalewa się wrzącą wodą i pozostawia pod przykryciem do ostudzenia, napar rozcieńczyć 1 litrem wody).

Z reguły jednak nasion nie zaprawia się samodzielnie, a po prostu kupuje nasiona już zaprawione. Pamiętaj, że bezpośredni kontakt z zaprawą nasienną może nie wyjść Ci na zdrowie i takie nasiona trzeba zawsze wysiewać w rękawicach ochronnych. Zaprawianych nasion nie wolno namaczać ani podkiełkowywać.

Metody siewu


Najczęściej nasiona warzyw wysiewa się w rzędach. Warto tutaj zastosować zasady uprawy współrzędnej, wysiewając rzędy kilku różnych warzyw na jednej grządce.

Siew rzutowy polega na w miarę równomiernym rozrzuceniu nasion na obsiewanej powierzchni. Rozrzucone nasiona należy przysypać cienką warstwą torfu i lekko przyklepać. Jest to metoda łatwa ale mało praktyczna i stąd rzadko stosowana. Można w ten sposób wysiać koper lub rzodkiewkę.

Siew rzędowy polega na wysiewie nasion w ustalonych rzędach. Gdy wschody są zbyt gęste, przerywa się siewki, pozostawiając te najsilniejsze, tak aby zachować odpowiednie odległości między nimi. W uprawach amatorskich na działkach ta metoda ma najszersze zastosowanie.

Siew punktowy polega na równomiernym umieszczeniu pojedynczych nasion w rzędzie. W ten sposób wysiewa się nasiona duże, min. fasoli, grochu, bobu, dyni i ogórka.

Siew gniazdowy jest podobny do siewu punktowego, tyle tylko że w jednym punkcie wysiewa się kilka nasion (2 lub 3). Gdy siewki wzejdą, usuwa się te słabsze, pozostawiając po jednej najsilniejszej.

Głębokość siewu

Zalecana głębokość siewu jest z reguły podawana na opakowaniach nasion. Z reguły powinna ona wynosić 2 do 3-krotność średnicy nasion. I tak nasiona drobne, umieszcza się na głębokości 1 do 3 cm. Zaś nasiona większe - na głębokości 3 do 6 cm.

Wielkość nasion to jednak nie jedyny czynnik decydujący o głębokości siewu. Trzeba też pamiętać, że na glebach ciężkich, bardzo zwięzłych, nasiona wysiewa się płytko (gdyż na tych glebach kiełkującym nasionom będzie się trudniej przebić przez warstwę gleby). Zaś na glebach lekkich, mocno przepuszczalnych, nieco głębiej (gdyż wierzchnia warstwa tych gleb szybko przesycha, a nasiona do kiełkowania potrzebują wilgoci).

Troska o nasiona po wysiewie

Nasiona do kiełkowania potrzebują wilgoci. Nie można ich jednak podlewać tuż po wysiewie mocnym strumieniem wody, gdyż mogą zostać wówczas wypłukane. Najlepiej sadzić je do gleby odpowiednio wilgotnej lub po siewie podlać bardzo delikatnym, mocno rozproszonym strumieniem wody.

Aby kiełkujące nasiona ochronić przed występującymi jeszcze nocnymi chłodami oraz atakami szkodników, zagony warto okryć włókniną lub folią perforowaną. O tym jak dobrać odpowiednie materiały do okrycia grządek przeczytasz w tekście uprawa warzyw pod osłonami.

Gdzie szukać więcej informacji?


ABC warzywnictwa
Czy chcesz rozkoszować się smakiem sałaty z własnego ogródka, gotować zerwaną przed chwilą zieloną fasolkę, dekorować dania zawsze świeżymi ziołami lub odkrywać niezapomniany smak skorzonery i pasternaku? Ale boisz się, że zabraknie Ci doświadczenia lub umiejętności?

Skorzystaj zatem z rad doświadczonych ogrodników. Dzięki nim, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, uprawa warzyw stanie się dla Ciebie prosta!

"ABC warzywnictwa" poprowadzi Cię krok po kroku, etap po etapie, do stworzenia Twojego własnego ogrodu warzywnego. W tym bogato ilustrowanym poradniku (500 barwnych rysunków przedstawia kolejne czynności) znajdziesz szczegółowe opisy popularnych i mniej znanych warzyw. Każdej z roślin poświęcony jest rozdział, który omawia wszystkie czynności od siewu po zbiór. Nawożenie, pikowanie, sadzenie, podlewanie, ochrona przed chorobami i szkodnikami - wszystkie zabiegi wyjaśnione są w przejrzysty, dostępny dla każdego sposób. Skorzystaj z tych porad i Ty!

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin