Rady dla matek_jak wychowywać córki.rtf

(12 KB) Pobierz
Matka Polka

Matka Polka

T

ymi słowami bardzo często moja rodzina bliższa czy dalsza często zwraca do mnie. Ty zawsze otoczona jesteś dziećmi, wiecznie musisz poświęcać się, rozwiązywać problemy, kłótnie i spory dzieci, zażegnywać konflikty, w dzień i w nocy wiecznie służyć rodzinie, a o sobie nie pomyślisz. Nie wiem może się mylę, ale wydaje mi się, że podejmując decyzję bycia żoną-matką chcę się bezgranicznie poświęcić rodzinie, aby dzieci które wrócą ze szkoły widziały, że na nich ktoś czeka. Żyjąc w tak licznej rodzinie jak moja zauważyłam, że brakuje mi czasu na rozmowy z naszymi dorastającymi córkami, które z pączków przeobrażają się w piękne kwiaty.

        Ostatnio wpadł mi w ręce „Poradnik dla matek dorastających córek” autorki Ann. F. Caron doktor psychologii – specjalizuje się w rozwoju dorastających dziewcząt . Ma czterech synów i dwie córki. Problem stosunków między matką i córką może absorbować kobietę nie raz w ciągu życia. Ale więź ta staje się najważniejsza w przełomowych latach dojrzewania, kiedy kładzie się podwaliny pod zdrowe więzi z innymi osoby.

Znajomi nasi, którzy nas odwiedzają stwierdzili co się dzieje z waszymi dziećmi nie poznajemy ich, dawniej wystarczyło powiedzieć słowo a już posłuchały i zrobiły to o co my ich rodzice poprosiliśmy, a teraz do nich mało co dociera. Zachowują się tak jakby to one wychowywały nas, a nie my je. Dlatego to my matki musimy być czujne i ciągle zapewniać swoje dorastające dzieci, że je kochamy, dużo je przytulać, rozmawiać z nimi i dać się im wygadać. Każda matka powinna być blisko dziecka, interesować się tym, co robią, traktować dziecko serio i umieć słuchać bez krytykowania.

                       Rady dla matek wg. Doktor Ann F. Caron

1.     Staraj się zrozumieć, że córka potrzebuje okazać ci swoją odmienność i nie bierz zbyt do siebie jej krytycznych uwag.

2.     Kiedy ona sprzecza się lub wyraża sprzeciw, nie odpowiadaj jej tym samym. Zapytaj, dlaczego z czymś się zgadza lub nie zgadza. Może mieć uszne powody.

3.     Słuchaj jej  bez krytykowania.

4.     Wyrażaj własne opinie i emocje tak spokojnie jak tylko potrafisz. Córka powinna wiedzieć, co myślisz i czujesz.

5.     Naucz ją, jak ma się nie zgadzać. Dawaj przykład właściwego zachowania, kiedy sama nie zgadzasz się z nią, albo z kimś innym.

6.     Podkreślaj, że zupełnie w porządku jest mieć inne niż twoje wyobrażenia, uczucia czy gusty.

7.     Zostaw ją odpowiedzialną za rzeczy odpowiednio do jej wieku. Robiąc wszystko za nią zabierasz jej sposob­ność rozwoju.

8.     Nie oczekuj, że córka będzie ci się zwierzała, jak niegdyś.

9.     Miej nadzieję. Przyjdzie dzień, gdy córka zacznie cię rozumieć.

10. Wciąż ją kochaj — i uśmiechaj się do niej, śmiej się razem z nią.

 

To są przykazania, którymi my matki musimy nauczyć się posługiwać, aby być w bliskich stosunkach z naszymi pociechami, aby nie zostały pozostawione same sobie. Każda z nas chciałaby zostać przyjaciółką, której można wszystko powiedzieć i zaufać. To chyba nie jest złe, że interesuję się tym, z kim się spotykają i gdzie chodzą moje pociechy i lubię jak one do siebie zapraszają swoich przyjaciół.

             Żyjemy w czasach bardzo nie spokojnych i chyba nie jestem nadopiekuńcza, ale bardzo się boję o moje dzieci, aby nie wpadły w złe towarzystwo, aby nic złego ich nie spotkało i nikt ich nie skrzywdził. Nauczmy się przekazywać naszym dzieciom myśli w duchu pokory i pełnego zaufania, rozmawiajmy z nimi szczerze.

              Dzieci należy umieć mądrze kochać, ale także nauczyć pracowitości oraz należy od nich wymagać dyscypliny i posłuszeństwa. Wychowanie do wolności musi być wychowaniem do odpowiedzialności. Wychowanie zaczyna się w rodzinie należy uświadamiać dziewczętom niepowtarzalne piękno kobiecości i niezwykłą misję macierzyńską. Nauczmy nasze dzieci wychowania do Miłości i bezinteresowności w służbie drugiemu człowiekowi.

 

Barbara Nietupska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin