Porcja dla 4 osob. Czas przygotow. 45 min.500 g kartofli,2 lyzki oleju,1/2 lyzeczki ziarenek gorczycy,1 czerwona cebula,1/2 lyzeczki kurkumy,1/2-1 lyzeczka proszku chilli,3/4 lyzeczki soli,czarny pieprz.1. Kartofle umyc i ugotowac w lupinach. Ugotowane, ale niezbyt miekkie, odcedzic. Obrac i pokroic na 1-centymetrowa kostke.2. Cebule obrac i drobno pokroic. Olej rozgrzac w garnku i smazyc na nim gorczyce, tak dlugo, az zacznie trzeszczyc. Dodac cebule i smazyc 5 min., mieszajac od czasu do czasu.3. Kurkume, proszek chilli, sol i pieprz wsypac do garnka i wymieszac.4. Kartofle przelozyc do garnka, polaczyc z przyprawami i smazyc jeszcze 5min., mieszajac od czasu do czasu. Podawac gorace.5. Kartofle mozna podac jako dodatek do dan miesnych i jarzyn.
Składniki:2 kg ziemniaków2 jajacebula3 łyżki mąki30 dag kiełbasysmalecsólpieprz
Opis wykonania:Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce z drobnymioczkami. Na smalcu przesmażyć cebulę i pokrojonąkiełbasę. Zawartość patelni dodać do ziemniaków.Do masy dodać mąkę, jaja i przyprawy. Wlać doprodiża i zapiekać, aż się zarumieni
składniki2 kg ziemniaków3 łyżki mąki30 dag boczku wedzonego30 dag kiełbasy3 cebule1 jajkosól, pieprzmajeranek, słodka paprykasposób przygotowaniaZiemniaki zetrzeć na małych oczkach jak na placki ziemniaczane, zlać nadmiar wody, dodać jajko i mąkę, wymieszać.Jeśli ciasto będzie bardzo rzadkie, dodać mąkę.Na patelni przesmażyć boczek, kiełbasę i cebulę. Wymieszać z ciastem ziemniaczanym.Doprawić majerankiem, słodką papryką, solą i pieprzem.Z solą należy uważać, poniewać boczek może być słony.Wszystko wymieszać i przełożyć do dużej tortownicy natłuszczonej i wysypanej bułką tartą.Piec ok. 1 godzinę 15 minut w temp. 180-200 stopni.Można podawać z pokruszonym twarogiem, keczupem lub sosem pieczarkowym.
składnikiSkładniki na babkę:50 dag ziemniaków4 dag masła3 jajka10 dag bekonu (lub chudego boczku)1 łyżka świeżych listków estragonu1 łyżeczka suszonego oregano sól, pieprzmasło i bułka tarta do formySkładniki sosu8 suszonych pomidorów przechowywanych w oliwie¼ szklanki oliwy extra vergine2 ząbki czosnku2 łyżki posiekanej natki pietruszki2 łyżki posiekanych listków miętysól, pieprzsposób przygotowaniaZiemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie, zaraz po odcedzeniu przetrzeć przez praskę, lub zemleć w maszynce do mięsa (nie miksować!), dodać miękkie masło, żółtka, zioła i przyprawy, wymieszać.Bekon pokroić w drobną kostkę, podsmażyć aż powstaną rumiane chrupiące skwarki, dodać do masy.Ubić sztywną pianę z białek z dodatkiem szczypty soli, wymieszać ją z masą ziemniaczaną.Formę wysmarować masłem, obsypać bułką tartą, przełożyć do formy masę.Piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni ok. 30-40 minut, aż babka zrumieni się, a włożony patyczek będzie suchy. Ponieważ babka przypomina nieco suflet, proponuję na wszelki wypadek raczej nie otwierać piekarnika przed upływem 25 minut.Po wyjęciu z pieca przestudzić, wyjąć z formy, kroić na kawałki, polać sosem. W czasie kiedy babka się piecze, przygotowujemy sos:Do garnuszka wrzucamy suszone pomidory wyjęte z oliwy, posiekane zioła, posiekane ząbki czosnku, wlewamy oliwę i rozdrabniamy całość końcówką miksującą robota. Doprawiamy solą i pieprzem.Trudno podać tę babkę na gorąco, bo stygnie bardzo szybko, a wyciąganie z formy kiedy jest jeszcze gorąca może skończyć się rozpadnięciem na kawałki. Natomiast zimna świetnie się kroi i można ją podgrzać w mikrofalówce lub na patelni.Ale bardzo smaczna jest również na zimno.Zamiast sosu można ją polać kwaśną gęstą śmietaną.
składniki1 kg ziemniaków ugotowanych w mundurkach25 dag żółtego sera tarkowanego3 ząbki czosnku3 łyżki gęstej śmietany 30%1 duża cebula2 jajka2 łyżki masła½ szklanki natki pietruszki posiekanej¼ łyżeczki gałki muszkatałowej1 łyżeczka majeranku1 łyżeczka ostrej paprykiBułka tarta, sól, pieprzsposób przygotowaniaZiemniaki obrać i przepuścić przez praskę. Cebulę i czosnek drobno posiekać zeszklić na maśle. Białka ubić na sztywną pianę, ziemniaki wymieszać z żółtkami, serem, natką, cebulą, czosnkiem, śmietaną, majerankiem , gałką, pieprzem i solą. Masę delikatnie wymieszać z pianą. Blaszaną formę do puddingów wysmarować masłem i posypać bułką. Formę wypełnić do wysokości ¾ , zamknąć i gotować w garnku pod przykryciem 30 minut. Wyjąć i zanurzyć na chwilę w garnku z zimną wodą.
1 kg ziemniaków,1 jajko,około 25 dag boczku /może być wędzony/ lub słoniny,1 cebula,1 ząbek czosnku,sól, pieprz, kwaśna śmietanaZiemniaki umyć, obrać i utrzeć na tarce o najdrobniejszych oczkach. Boczek lub słoninę pokrajać w drobną kostkę i podsmażyć dodać drobno posiekaną cebulę i rozgnieciony ząbek czosnku. Gorące skwarki wlać do masy ziemniaczanej i wymieszać, dodać jajko, sól, pieprz do smaku. Masę dobrze wymieszać i wlać do blaszki, wysmarowanej tłuszczem i obsypanej tartą bułką. Najsmaczniejsza babka wychodzi przy grubości warstwy 5-6 cm. Piec w mocno rozgrzanym piekarniku około 1,5 godziny, aż zrumieni się wierzch i ciasto odstanie od boków blaszki. Gorącą babkę wyjąć z formy, pokrajać w plastry i od razu podawać. Oddzielnie podać śmietanę do polewania babki.
składniki1,5 kg ziemniaków2 jaja8 dag masła2-3 łyżki mąki ziemniaczanejszczypta gałki muszkatołowejsólsposób przygotowaniaZiemniaki ugotować, odparować i gorące rozgnieść na puree. Ostudzone wymieszać z jajami, masłem i mąką ziemniaczaną. Doprawić do smaku solą i gałką.Blachę natłuścić, masę ziemniaczaną przekładać do szprycy do tortów i wyciskać beziki na blachę. Wstawić do piekarnika (200 stopni) i piec 10-12 minut.
Sposób przyrządzania: Ugotować obrane ziemniaki, zalewając je od razu wrzątkiem. Posiekać drobno cebulę, posypać nią ugotowane ziemniaki, położyć kawałek masła.
70 dag ziemniaków,15 dag bułki czerstwej,1 szklanka śmietany,3 jaja,3 dag drożdży,1 dag cukru,5 dag mąkitłuszcz,sólZiemniaki umyć, obrać, opłukać, zetrzeć na tarce. Bułkę pokroić w kostkę, połączyć z ziemniakami, śmietaną, żółtkami oraz drożdżami utartymi z cukrem, posolić, wymieszać z ubitą pianą z białek, pozostawić do wyrośnięcia. patelnię o średnicy 14 cm posmarować tłuszczem, nałożyć ciasto na grubość 1 cm, usmażyć z obu stron lub upiec w gorącym piekarniku.
Składniki: 1,5 kg ziemniaków1,5 łyżki masła25 dag mąki pszennej150 ml śmietany4 jajka1 łyżka mąki ziemniaczanejsólolej do smażenia
Opis wykonania: Ugotowane ziemniaki po przestudzeniu przekręcamy przez maszynkę do mięsa lub specjalną praskę. Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka dodajemy do ziemniaków razem z masłem, śmietaną, mąką pszenną i kartoflaną.Wszystko dokładnie ucieramy. Na końcu ubijamy na sztywno pianę z białek i dodajemy do ciasta. Całość Lekko solimy, delikatnie mieszamy i smażymy na rumiano na rozgrzanym oleju. 20 blinów
Składniki: 3 kajzerki1 szklanka mleka3 żółtka2 łyżki kwaśnej śmietany1/2 kg startych ziemniaków3 dag drożdżyszczypta solipiana z białek
Opis wykonania: Bułki okrawamy ze skórki i moczymy w mleku. Przecieramy przez sito, rozcieramy z żółtkami i śmietaną. Dodajemy starte ziemniaki i drożdże rozpuszczone w mleku. Solimy do smaku, na końcu dodajemy pianę ubitą z białek. Ciasto powinno być gęściejsze niż na naleśniki. Odstawiamy na 3 godziny w ciepłe miejsce, następnie smażymy na patelni wysmarowanej słoniną nabitą na widelec. 8-10 blinów
Składniki: 4 duż3 ziemniaki, 20 dag tuńczyka osączonego z oleju, 15 dag twarożku wiejskiego ze szczypiorkiem, 1 łyżeczka majonezu, 5 dag startego żółtego sera, sól, pieprz, łagodna papryka.
Sposób przyrządzania: Ziemniaki umyć, ponakłuwać widelcem. Zawinąć w pergamin, ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Mikrofalować 15 minut w mocy 600 W. w połowie mikrofalowania przewrócić na drugą stronę. Z ziemniaków ściąć wierzchy, odłożyć. Miąższ wydrążyć łyżką tak, by nie naruszyć skórki. Miąższ wymieszać z tuńczykiem, twarożkiem, majonezem, szczyptą soli i pieprzu. Ziemniaki napełnić farszem, posypać żółtym serem i papryką. Przykryć wierzchami. Mikrofalować 5 minut w mocy 600 W z włączonym grillem lub opiekaczem.
Składniki: 5 średnich ziemniaków, 1 mały kalafior (lub ½ kg mrożonego) 1,5 - 2 szklanki jogurtu, 1 łyżeczka pieprzu, 1 litr oleju do smażenia.
Sposób przyrządzania: Ziemniaki obierz i pokrój na frytki. Usmaż w głębokim oleju na złoto. Różyczki kalafiora pokrój na mniejsze części, mniej więcej 2-3 cm, i również usmaż w oleju na złoto-brązowo. Jeżeli używasz mrożonek, wrzuć je do gorącego oleju nie rozmrożone. Smażenie potrwa odrobinę dłużej, ale frytki będą smaczniejsze. Usmażone frytki ziemniaczane i kalafiorowe zmieszaj w misce. Wymieszaj 1,5 szklanki jogurtu z 1 łyżeczką soli i pieprzem. Zalej frytki sosem jogurtowym na 15 minut przed podaniem, nie wcześniej, bo bardzo szybko "wypiją" jogurt i staną się suche. Jeżeli będzie to potrzebne, dodaj ½ szklanki jogurtu do miski z frytkami tuż przed podaniem. Frytki z sosem jogurtowym można jeść na ciepło lub, jak sałatkę z majonezem, na zimno.
Składniki: 1 kg ziemniaków10 dag mąki ziemniaczanej1 jajko2 łyżki mąki pszennej10 dag słoniny lub wędzonego boczku
Opis wykonania: Słoninę kroimy w kostkę i topimy, aż się zrumieni. Ziemniaki obieramy i ścieramy na drobnej tarce. Masę odsączamy przez rzadkie płótno. Dodajemy jajka i mąkę (nie za dużo). Dokładnie wyrabiamy doprawiając solą i pieprzem. Ciasto nakładamy partiami na deseczkę zwilżoną zimną wodą, wygładzamy wierzch i ostrym nożem odkrawamy paski zsuwając je do osolonego wrzątku. Gotujemy 4-5 minut od wypłynięcia. Podajemy polane tłuszczem ze słoniny. Można je też posypać serem białym lub owczym. W kuchni regionalnej są dodatkiem do zupy mlecznej lub czerniny
Składniki: Składniki: 50 dag chudego, wędzonego, gotowanego boczku, 1 kg ziemniaków, 3-4 łyżki gęstej śmietany, 250 ml bulionu, smalec lub olej do duszenia, sól, pieprz, 2 liście laurowe.
Opis wykonania: Sposób przyrządzenia: Ziemniaki obieramy, myjemy, osuszamy i kroimy na plasterki. Boczek kroimy na cienkie plastry. Nasmarowane tłuszczem dno głębokiej patelni lub rondla wykładamy warstwą ziemniaków, przykrywamy kilkoma plasterkami boczku z liściem laurowym i znowu kładziemy warstwę ziemniaków przykrytą boczkiem. Każdą warstwę posypujemy pieprzem i ostrożnie solą. Podlewamy bulionem zmieszanym ze śmietaną. Przykrywamy i dusimy na małym ogniu do miękkości, nie mieszając, aż wyparuje cały płyn, a spód ziemniaków zacznie się lekko przysmażać. Podajemy z czerwonym barszczem i surówką
Składniki: ok. 1 kilogram ziemniaków, co da mniej więcej metr kiszki, (raczej więcej), cienkie, wieprzowe jelita - powinny być bardzo czyste, takie prosto z uboju czyści się hektolitrami wody, a najlepiej jeszcze się moczy, w sklepach bywa kiszka solona i tą należy wymoczyć w wodzie, żeby wypłukać sól, cienka kiełbaska (2 pętka, może być ładny boczek), cebula (ok. 2 średnich, ale nie jest to dodatek konieczny), przyprawy (pieprz, sól, opcjonalnie majeranek, i co kto lubi), ½ kostki smalcu (ew. oliwa, ale u nas się to zawsze robi na smalcu), 1 jajko, ew. mąka.
Sposób przyrządzania: Ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce (można ew. zmielić w maszynce, ale to nie to samo, efekt jest podobny jak przy wiórkach), dodać jajo, wymieszać, na patelni zasmażyć na smalcu pokrojoną w drobna kostkę kiełbaskę i cebulkę, jeszcze gorące dodać do ziemniaków, szybko zamieszać, dodać przyprawy do smaku. Ciasto będzie dość rzadkie, wręcz lejące, jeżeli się komuś wydaje za rzadkie może je zagęścić mąką. Konsystencja betonu powoduje jednak pewną gumiastość nadzienia. Zawiązujemy kiszkę z jednej strony bawełnianą nitką i wlewamy masę do kiszki, na mniej - więcej 2/5 objętości kiszki. To się wydaje mało, ale kiszka się kurczy podczas zapiekania i może popękać. Zawiązujemy drugi koniec nitką. Jeżeli kiszka jest bardzo długa, można ją poprzewiązywać co jakiś czas na mniejsze kiełbaski. Wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika i pieczemy na ok. 40 min na średnim ogniu (ok. 150 C). Blaszka powinna być lekko posmarowana oliwą. Po tym czasie kiszkę należy dość dokładnie ponakłuwać widelcem i piec jeszcze ok. 30-50min, aż się zarumieni i będzie ścisła w środku. Najlepszą metodą jest sprawdzanie patyczkiem jak ciasta, ew. spróbowanie. Jemy jeszcze gorącą, a jak zostanie, możemy ją podgrzać na patelni.
Składniki: 1,5 kg ziemniaków, mąka ziemniaczana, mąka pszenna, sól.
Sposób przyrządzania: Ziemniaki obrać, ugotować. Osączyć, ostudzić, zemleć. Masę ziemniaczaną podzielić na 4 równe części; jedną część wyjąć, a w jej miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną. Dodać wyjętą część ziemniaków, wyrobić ciasto. Stolnicę posypać mąką pszenną, wyłożyć ciasto, podzielić na kawałki, uformować kulki z wgłębieniem. Wrzucić je do osolonego wrzątku, gotować do wypłynięcia.
1 porcja – około 310 kcal
Składniki: 1 kg ziemniaków, 20 dag mąki, 2 jajka, 40 dag śliwek, ½ szklanki tartej bułki, 3 łyżki masła, 3 łyżki cukru, cynamon, sól.
Sposób przyrządzania: Ziemniaki obrać, ugotować, zemleć. Dodać mąkę, szczyptę soli, jajka, zagnieść ciasto. Ze śliwek usunąć pestki. Ciasto podzielić na małe kawałki, spłaszczyć. Na każdym kawałku ułożyć połówkę śliwki, zawinąć, uformować kulki. Knedle wrzucać do osolonego wrzątku, gotować 5 minut od wypłynięcia. Masło stopić na patelni, dodać tartą bułkę, zrumienić. Polać knedle, posypać cynamonem i cukrem.
1 porcja – 400 kcal
Składniki: Ciasto: 1 kg ziemniaków, 1 szklanka mąki, 1 jajo, szczypta soli.
Nadzienie: 20 dag pieczarek, 2 serdelki, 1 duża cebula, 1 serek topiony, 1 łyżka tłuszczu, 1 łyżka posiekanego koperku, sól, pieprz.
Do Polania: 10 dag słoniny, 1 duża cebula.
Sposób przyrządzania: Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać, przepuścić przez maszynkę lub praskę, ostudzić. Dodać jajko, mąkę, sól, wyrobić dość twarde ciasto. Pieczarki oczyścić, opłukać, posiekać bardzo drobno. Cebulę posiekać jak najdrobniej, tak samo serdelki. Tłuszcz roztopić na patelni, wrzucać po kolei cebulę, pieczarki i serdelki. Wszystko chwilę dusić na małym ogniu. Ostudzić, wrzucić koperek, serek topiony, doprawić solą, pieprzem, dobrze wymieszać Słoninę pokroić w drobną kostkę, stopić, dodać cebulę pokrojoną w niezbyt drobną kostkę, zeszklić. Z ciasta uformować wałek średnicy 5-6 cm, pokroić na kawałki grubości ok. 2 cm . Każdy kawałek spłaszczyć, nakładać łyżeczkę nadzienia, formować kulkę. Gotować w dużej ilości osolonego wrzątku ok. 2 minut po wypłynięciu klusek na powierzchnię. Wyjmować łyżką cedzakową, polać słoniną z cebulą.
Składniki: Ciasto: 1 kg ziemniaków, 1,5 szklanki mąki, 1 jajko, sól; nadzienie: 40 dag świeżych grzybów lub 5 dag suszonych, 2 łyżki tartej bułki, 1 cebula, 1 łyżka margaryny, sól, pieprz; masło, bułka tarta.
Sposób przyrządzania: Grzyby świeże oczyścić, umyć, przyciąć trzonki, poszatkować w plasterki i ugotować w małej ilości wody (suszone opłukać, namoczyć i ugotować w wodzie, w której się moczyły). Cebulę obrać, poszatkować i zrumienić na tłuszczu. Odparowane grzyby, cebulę i bułkę przepuścić przez maszynkę, utrzeć, doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeśli nadzienie jest za rzadkie, dodać tartą bułkę. Przygotować ciasto wg przepisu "Knedle ziemniaczane z twarogiem", podzielić na części, uformować wałki o średnicy 2,5-3,5 cm, pokroić na kawałki. Każdy kawałek ciasta spłaszczyć, do środka nałożyć nadzienie, zlepić i uformować kulki. Knedle wrzucać partiami do wrzącej, osolonej wody, zamieszać, przykryć i zagotować. Gdy knedle zagotują się, odkryć i gotować jeszcze 2-3 min. Następnie wyjąć łyżką cedzakową, przelać gorącą wodą, osączyć.
Z czym podawać?: Podawać polane masłem i oprószone zrumienioną tartą bułką.
Składniki: Ciasto ziemniaczane: 1 kg ziemniaków, 30 dag mąki, 1 jajko, sól, 4 dag masła do polania, 2 dag bułki tartej.
Nadzienie: 25 dag mięsa gotowanego albo podrobów, lub 20 dag kiełbasy serdelowej, 4 dag czerstwej bułki, 5 dag cebuli, pieprz, sól, 3 dag tłuszczu.
Sposób przyrządzania: Przyrządzić nadzienie: Ugotowane lub uduszone mięso przepuścić przez maszynkę razem z namoczoną, odciśniętą bułką, dodać posiekaną, zrumienioną cebulę, sól, pieprz. Starannie wymieszać.
Przyrządzić ciasto ziemniaczane: Połowę ziemniaków ugotować w łupinach, obrać, przepuścić przez maszynkę. Resztę ziemniaków obrać i zetrzeć na tarce, lekko wycisnąć. Zmieszać ziemniaki, dodać mąkę, jajko, sól, zagnieść ciasto.
Z ciasta formować długi wałek o średnicy 3 cm, kroić na kawałki, na dłoni kształtować małe placuszki, wypełniać farszem z mięsa, zalepiać i wyrabiać kulki. Wrzucać na wrzącą, osoloną wodę. Gotować partiami tak żeby swobodnie pływały. Gdy zagotują się odkryć i gotować 2 – 3 minut. Wyjąć łyżką cedzakową, osączyć na cedzaku. Wyłożyć na półmisek, polać stopionym masłem zmieszanym ze zrumienioną tartą bułką.
Z czym podawać?: Podawać z surówką z kwaszonej kapusty lub włoskiej. Są smaczne z sosem pomidorowym i grzybowym.
Składniki: ...
avi21