Mahabharata odc. 3.rtf

(3 KB) Pobierz

Potem, po rozpoczęciu się ofiarowywania wody duchom nieżyjących książąt, (następuje) opowieść o tym, jak to Kunti przyznała się, że Karna jest jej synem, urodzonym potajemnie. Wszystko to zostało opisane przez wielkiego Risiego Wjaasę w tym bardzo wzruszającym, jedenastym Parwie. Jego uważne czytanie porusza smutkiem każde serce, wyciskając nawet łzy z oczu. Liczba ułożonych tu części wynosi 27. Ślok jest 775.

 

Dwunastą z kolei jest Śanti Parwa, która zwiększa zrozumienie i w której opisane jest przygnębienie Judhiśthiry po zabiciu swoich ojców, braci, synów, wujów ze strony matki i krewnych małżeńskich. W Parwie tym przedstawiono, jak Bhiśma ze swego łoża ze strzał objaśnił różne systemy obowiązków, warte zgłębienia przez królów spragnionych wiedzy. Parwa ten tłumaczy obowiązki związane z nagłymi wypadkami, z pełnym wskazaniem czasu i przyczyn. Poprzez ich zrozumienie człowiek osiąga doskonałą wiedzę. Rozdział ten rozwodzi się także nad tajemnicami ostatecznego wyzwolenia. Jest to dwunasty Parwa, ulubiony rozdział mądrych. Składa się z 339 i zawiera 14 732 śloki.

 

Następny jest znakomity Anusasana Parwa. Opisane jest w nim, jak Judhiśthira, królu Kuru, pogodził się ze sobą, słysząc objaśnienie obowiązków z ust Bhismy, syna Bhagirathi. Parwa ten omawia również szczegółowo zasady oraz Dharmę i Arthę; potem zasady dobroczynności i jej zasługi; dalej cechy obdarowywanych oraz najwyższe dary, związane z podróżą. Ten Parwa opisuje też obrzędy indywidualnego obowiązku, zasady postępowania i niezrównaną wartość prawdy. Pokazuje wielką wartość Brahminów i krów i rozplątuje tajemnice obowiązków w odniesieniu do czasu i przestrzeni. Rzeczy te ucieleśnione są w tym znakomitym Parwie zwanym Anusasana, mówiącym o różnych zdarzeniach. Opisane zostało w nim wniebowstąpienie Bhiśmy. Jest to trzynasty Parwa, wykładający dokładnie różne obowiązki ludzi. Liczba części w nim wynosi 146. Ślok jest 8 tysięcy.

 

Później idzie czternasty Parwa, Aśwamedhika. Zawiera znakomitą opowieść o Samwarcie i Marutcie. Potem opisane jest odkrycie (przez Pandawów) złotych skarbów; następnie zaś narodziny Parikśita, ożywionego przez Krisznę po spaleniu przez broń Aśwatthamana. [było to inaczej - Kriszna osłonił dziecko w łonie, jak podał Śri Sathya Sai]. Bitwy Ardźuny, syna Pandu - gdy podążał on za puszczonym luzem koniem ofiarnym - z różnymi książętami, którzy w gniewie pochwycili zwierzę. Potem pokazane jest wielkie ryzyko Ardźuny w jego starciu z Babhruwahaną,  (spłodzonym przez Ardźunę) synem Ćitrangadyson of Chitrangada, uzgodnionej córki przywódcy Manipury. Następnie opowieść o manguście podczas wykonywania ofiary z konia. Jest to ów najwspanialszy Parwa zwany Aśwamedhika. Są w nim 103 części. Ślok, ułożonych przez Wjaasę o prawdziwej wiedzy jest 3 320.  

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin