Jak odczytać cechy charakteru z podpisu.doc

(89 KB) Pobierz

Ustalaniem związku między charakterem pisma a osobowością zajmuje się grafologia, która jest dziedziną psychologii. Charakter pisma może zdradzić czy jesteśmy pewni siebie, czy raczej skryci i nie bardzo wierzący we własne możliwości. Czy mamy konkretne cele życiowe czy też żyjemy z dnia na dzień. Te i wiele innych cech zdradza nasz charakter pisma, a w szczególności sam podpis, który jest najbardziej miarodajnym i odzwierciedlającym naszą osobowość elementem.

Podpis jest zapisem określającym imię, nazwisko, pseudonim lub dowolną kombinację znaków umożliwiającą identyfikację danej osoby.
Podpisem wyrażamy naszą wolę związaną z podpisywanym dokumentem, podpis umożliwia zawieranie transakcji.

Jak odczytać cechy charakteru z podpisu?
Wystarczy mu się dobrze przyjrzeć i ocenić czy jest:

Czytelny, a litery są duże - oznacza otwartość i pewność siebie.
Nieczytelny, a litery są małe - oznacza nieufność, skrytość, niedostępność, trudność w nawiązywaniu kontaktów a także drobiazgowość i niską samoocenę.
Pochylony w lewo - charakteryzuje osoby zamknięte w sobie, stroniące od towarzystwa, przywiązujące uwagę do rzeczy z przeszłości zamiast do teraźniejszości.
Pochylony w prawo - charakteryzuje osoby otwarte, przyjacielskie, chętnie dzielące się swoimi emocjami. Mocne pochylenie może świadczyć jednak o impulsywności, nieradzeniu sobie z codziennymi problemami.
Prosty, a litery mają odpowiednie kształty i wielkość - charakteryzuje osoby pewne, racjonalne, pogodne, wesołe, ale mało spontaniczne i czasami naiwne.
Z ostrymi kantami, zamaszyste - charakteryzuje osoby ze skłonnością do agresji.
Wąski, z ostrymi kantami, nierówny - charakteryzuje osoby mające jakieś życiowe problemy z którymi ciężko jest im sobie poradzić.
Prowadzony nie równo - gdy schodzi ku dołowi – oznacza pesymistyczne podejście do życia lub stan depresji, nostalgii, niezdecydowania; gdy kieruje się ku górze – oznacza optymistyczne podejście do życia lub stan euforii, zadowolenia z siebie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to czy:
Odstępy między literami są bardzo wyraźne - świadczyć to może o ogólnym roztargnieniu, braku celu w życiu, poszukiwaniu własnego „ja”.
Wielkie litery są dużo większe niż pozostałe - cechuje to osoby, które mają skłonności przywódcze oraz wysokie mniemanie o sobie, lubią być chwalone i źle znoszą krytykę.
Litery g, j, y mają ogonki długie, proste czy zawinięte - proste ogonki cechują osoby przywiązujące dużo uwagi do spraw finansowo-materialnych. Ogonki mocno zawijane robią osoby uczuciowe, wrażliwe i romantyczne.
Podpis kończy się kropką - oznacza to pewność swojej decyzji, silne przekonanie do własnych racji i poglądów.

Pamiętaj, że sposób w jaki się ktoś podpisuje może zależeć od chwilowych emocji lub sytuacji życiowej w jakiej znajduje się dana osoba. Podpis zmienia się wraz z wiekiem, doświadczeniem życiowym, stanem emocjonalnym, a także stanem zdrowia.
Przedstawione powyżej przykłady są wstępem do grafologii. Dlatego aby szczegółowo i precyzyjnie określić cechy charakteru lub emocjonalny stan w jakim znajduje się dana osoba należ zgłosić się do specjalisty.

 

  Twoje pismo niemal „leży” pochylone w prawo? Być może trudno ci się uporać z przyziemnymi sprawami, codzienność jest męcząca, a bliscy zarzucają ci niepraktyczność, rozrzutność i bujanie w obłokach.

http://bi.gazeta.pl/im/3/3414/z3414973N.jpg

  Część liter wisi nad linią, część spada poniżej? Prawdopodobnie nie należysz do osób spokojnych, cenionych za zdecydowanie i umiar, łatwo ulegasz zmiennym nastrojom, wpływom innych osób, rzadko działasz planowo.

http://bi.gazeta.pl/im/4/3414/z3414974N.jpg

  Pierwsza litera twojego podpisu ozdobiona jest licznymi zawijasami? Chyba często pragniesz zrobić wrażenie na otoczeniu, bardzo zależy ci na opinii i aprobacie innych ludzi, źle znosisz krytykę i dość łatwo cię wziąć na lep pochlebstw.

http://bi.gazeta.pl/im/2/3415/z3415052N.jpg

  Litery są chwiejne, pisane drżącą kreską, często przerywane? Przydałby ci się odpoczynek i sukces zapewniający większą pewność siebie - najwyraźniej twoje samopoczucie i odporność zmalały, może cierpisz na nadmiar obciążeń i stresów.

http://bi.gazeta.pl/im/5/3414/z3414975N.jpg

  Pionowe kreski liter stawiasz pionowo, a „o” niemal okrągłe? Jesteś prawdopodobnie pogodną, lubianą osobą, z dużym zapasem optymizmu i życzliwości do innych, co niekiedy może przeradzać się w naiwność.

http://bi.gazeta.pl/im/2/3415/z3415052N.jpg

  Dolne części „j”, „y” i „g” są długie, fantazyjnie zakręcone? Jesteś prawdopodobnie osobą bardzo uczuciową, wrażliwą, spragnioną serdeczności, czułości, a jednocześnie niezbyt realistycznie oceniasz swoją atrakcyjność.

http://bi.gazeta.pl/im/6/3414/z3414976N.jpg 

  Wyrazy są jakby pocięte na kawałki, poszczególne litery zmieniają kształt? Twoja osobowość nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, przydałyby się wyraźniejsze priorytety i cele życiowe. Jeśli uda ci się je sformułować, szybciej zaakceptujesz własną tożsamość.

http://bi.gazeta.pl/im/8/3414/z3414978N.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli piszesz litery w lewą stronę, ważniejsze są dla Ciebie emocje niż zdrowy rozsądek. Zapatrzeni w swoje wnętrze tracą zainteresowanie otaczającym światem. W prawo pochylają litery entuzjaści, ludzie aktywni, przebojowi z dużym temperamentem. Najtrudniej jest pisać prosto, bez pochylania liter. Jeśli pismo trzyma się linii prostej, mamy do czynienia ze zrównoważonym pragmatykiem.

 

Margines, lewy lub prawy (odpowiadają zachowaniom wewnętrznym człowieka)

*równy - osoba silna i zdyscyplinowana,

*wąski - osoba oszczędna, niepewna swojej przyszłości,

*szeroki - osoba tolerancyjna, hojna,

*nierówny - osoba niezdecydowana, często wykorzystywana przez innych,

*rozszerzający się ku dołowi - osoba skłonna do trwonienia pieniędzy, impulsywna,

*rozszerzający się ku górze - osoba bojąca się innych ludzi oraz ryzyka.

 

Wielkość pisma

*szerokie - otwartość, śmiałość, towarzyskość,

*wąskie - opanowanie i ostrożność,

*duże - charakterystyczne dla osób dynamicznych,

*małe - częstsze u kobiet, szczególnie tych skromnych i nieśmiałych.

 

Jaka jest twoja kropka nad "i"?

Miejsce postawienia kropki ma zdaniem grafologów znaczenie i mówi sporo o wyobraźni, ewentualnej nerwowości lub zasobach pamięci:

*kropka postawiona wysoko - oznacza bogatą wyobraźnię, kreatywność,

*kropka po prawej stronie - charakteryzuje osoby niecierpliwe,

*kropka po lewej stronie - mówi o ostrożności, skłonności do analizowania wszystkiego,

*brak kropki - mówi o lenistwie i nieuporządkowaniu.

 

 

PRZYKŁADY PISMA

przyklad 1

przyklad3

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin