POCZĄTKUJĄCY - UCHWYCENIE UWAGI I NAŚLADOWANIE.doc

(116 KB) Pobierz
POCZĄTKUJĄCY – UCHWYCENIE UWAGI I NAŚLADOWANIE

POCZĄTKUJĄCY – UCHWYCENIE UWAGI I NAŚLADOWANIE

 

PROGRAM: UZYSKANIE KONTAKTU WZROKOWEGO

Procedura programowa: s

(1)       Reakcja na imię dziecka - usiądź naprzeciw dziecka. Wypowiedz jego imię i postaraj się zwrócić jego uwagę poprzez pokazanie czegoś słodkiego, na za­chętę na wysokości wzroku. Gdy dziecko uchwyci kontakt z tobą przez jedną sekundę, natychmiast daj mu smakołyk. W trakcie następnych sesji, po wypo­wiedzeniu imienia dziecka i pokazaniu czegoś na zachętę, zwiększ czas oczekiwa­nia do kilku sekund. Na zakończenie oczekuj na reakcję dziecka bez pokazywania dodatkowych rzeczy dla zachęcenia dziecka do współpracy. Jeśli dziecko zacznie spoglądać na Ciebie w sposób spontaniczny, kontynuuj metodę zachęty dziecka.

(2)       Przez 5 sekund — powtórz procedurę z pkt. 1 i postaraj się utrzymać kontakt wzrokowy przez 5 sekund, uprzednio pokazując dziecku coś na zachętę. W końcowej fazie oczekuj na reakcję bez uprzedniej zachęty dziecka.

(3)       Podczas zabawy - daj dziecku zabawkę i posadź je przy stole. Usiądź po przeciwnej stronie stołu i wypowiedz imię dziecka. Podpowiedz dziecku, aby spojrzało na ciebie i wymuś odpowiedź przy pomocy zachęty. Zmniejszaj stopień podpowiedzi w miarę upływu długości trwania sesji. Na zakończenie poproś dziecko o reakcję przy użyciu jak najmniejszych środków pomocniczych.

(4)       Z oddali - powtórz procedurę z pkt. 3, lecz usiądź na odległość metra. Wypowiedz imię dziecka i pomóż mu spojrzeć na ciebie. Zmniejsz stopień pomocy podczas kolejnych zajęć. Kończąc eksperyment, zmniejsz pomoc dziecku do minimum. Podczas trwania sesji, zwiększaj dystans pomiędzy dzieckiem.

(5)       Reakcja na prośbę „spójrz na mnie" - usiądź obok dziecka. Wypowiedz prośbę „spójrz na mnie". Wykorzystaj te same procedury zachęty i pomocy, jak w pkt. 1.

Materiały: przedmioty lub coś słodkiego. Sugerowane warunki pracy: siedzenie na krzesłach.

Pomocne wskazówki: unieś zachętę do poziomu wzroku i delikatnie popro­wadź brodę dziecka do góry, aby uzyskać kontakt wzrokowy. Wykorzystaj meto­dę przedłużania czasu: przedłużaj czas na udzielenie podpowiedzi co 2 sekundy.

 

Instrukcje

Reakcje

Data

rozpoczęcia

Data

opanowania czynności

(1-4) Imię dziecka (5) „Spójrz na mnie"

(1-5) uzyskanie kon­taktu wzrokowego

1. Przez 1 sekundę

 

 

 

2. Przez 5 sekund

 

 

 

3. Podczas zabawy

 

 

 

4. Z odległości

 

 

 

5. W odpowiedzi na prośbę „spójrz na mnie"

 

 

 

Uwaga: Musicie być pewni, iż dziecko patrzy wam dokładnie w oczy, a nie na rzecz, która zachęca je do skierowania wzroku w wybrane miejsce.

PROGRAM: NAŚLADOWANIE PROSTYCH CZYNNOŚCI RUCHOWYCH

Procedura programowa: usiądź na krześle naprzeciw dziecka i skup jego uwa­gę. Przedstaw mu swoją prośbę „zrób..." i przedstaw mu czynność, jaką dziecko ma wykonać. Podpowiedz dziecku, w jaki sposób ma wykonać polecenie i po­móż mu w realizacji tego zamierzenia. Podczas kolejnych prób zmniejszaj liczbę podpowiedzi. W końcowej fazie nagradzaj tylko te odpowiedzi, które padły po niewielkich podpowiedziach. W ostateczności nagradzaj tylko prawidłowe, sa­modzielne odpowiedzi.

Sugerowane warunki pracy: siedzenie na krzesłach.

Pomocne wskazówki: ruchowa pomoc dziecku w przedstawieniu żądanych czynności.

 

Wykonywana czynność

Reakcja

Data

rozpoczęcia

Data

opanowania czynności

1. Zapukaj w stół

 

 

 

2. Zaklaszcz w ręce

 

 

 

3. Pomachaj

 

 

 

4. Unieś ręce do góry

 

 

 

5. Stąpaj nogami

 

 

 

6. Klaśnij w nogi

 

 

 

7. Pomachaj głową

 

 

 

8. Pokiwaj głową

 

 

 

9. Obróć się

 

 

 

10. Zakryj twarz dłońmi

 

 

 

11. Dotknij ramion

 

 

 

12. Skacz

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin