KONSPEKT ZAJĘCIA
Z ZAKRESU KSZTAŁCENIA ZMYSŁÓW
PROWADZONY METODĄ M. MONTESSORII
PRZEZ ANNĘ SZ
W GRUPIE DZIECI 5 – LETNICH
TEMAT : Dotknij, poczuj, usłysz.
CELE :
Ck - wszechstronne kształcenie zmysłów oraz pobudzanie aktywności umysłowej;
- doskonalenie umiejętności liczenia i wiązania z liczbą graficzną;
- wyzwalanie różnych form aktywności;
- aktywizowanie i inspirowanie samorzutnej twórczości dziecka;
- doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania rozwiązań i czerpania radości z sukcesu.
Cw - budzenie ciekawości i zainteresowania dzieci;
- nabieranie zaufania we własne siły i pragnienie podejmowania nowych, trudniejszych zadań.
METODY :
Czynna – praktycznego działania – M. Montessorii
Słowna – rozmowa
Zabawowo – naśladowcza wg Klanzy.
POMOCE :
Wieszaki, klamerki, puste opakowania po jajkach „kinder niespodziankach”, puszki szmerowe, puszki zapachowe, kubeczki smakowe, wycięte elementy z gazet, nagrania muzyczne do zabaw wg Klanzy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. Zabawa wg pedag. Klanzy „Witam tych, którzy…” – powitanie dzieci w kole.
Nauczyciel mówi :
§ Witam tych, którzy lubią jeść słodycze,
§ Witam tych, którzy mają 5 lat,
§ Witam tych, którzy lubią się bawić samochodami,
§ Witam tych, którzy mają zielone spodnie…itp.
Osoby, które poczują się przywitane, mają zrobić krok do przodu.
2. Zabawa w fantazjowanie dzieci na określony temat.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie np. – co by było, gdyby woda była niebieska ?
A dzieci wypowiadają się dowolnie np. mielibyśmy niebieskie ręce, nogi itd.
- Czy świat byłby wtedy ciekawszy, czy nie? Dlaczego?
3. Rozpoznawanie zapachu – dobieranie w pary dwóch jednakowych puszek zapachowych.
4. Zabawa przy muzyce „Wspinaczka” wg Klanzy.
5. Rozpoznawanie przez dotyk przedmiotów znajdujących się za tekturką z otworami – np. rozpoznają piłkę, klocek, samochód, lalkę itd….
6. Zabawa matematyczna : „Ile?”.
Na wieszakach przyklejone cyfry – zadaniem dziecka jest przypiąć tyle klamerek, ile wskazuje cyfra na wieszaku.
7. Puszki szmerowe – dobieranie w pary puszek od najciszej wydających dźwięki do najgłośniej. Samodzielna kontrola na dnie każdej puszki.
8. Kubki smakowe – rozpoznawanie dwóch jednakowych smaków. Samokontrola na dnie kubka.
9. Zabawa matematyczna „Policz – ile?”.
W jajkach niespodziankach znajduje się fasola, na zewnętrznej stronie jajka przyklejona jest cyfra. Zadaniem dziecka jest policzyć fasolkę i sprawdzić, czy zgadza się z naklejoną cyfrą .
10. Zabawa pt. „Puste miejsce”.
Dzieci siedzą na krzesełkach w utworzonym kole. Nauczyciel po prawej stronie ma puste krzesełko i mówi : „Miejsce po mojej prawej ręce jest wolne, zapraszam do siebie Jakuba, który będzie naśladował „kotka”. Dziecko siada na wolnym krzesełku i miauczy. Teraz zaprasza na wolne krzesełko to dziecko, po której prawej stronie jest puste miejsce itd…
11. Pożegnanie .
2
mg_22