10. Gdy brakuje papierosa.doc

(24 KB) Pobierz
Gdy brakuje papierosa

Gdy brakuje papierosa

-         Staraj się mieć pod ręką coś, co możesz włożyć do ust: marchewkę, coś marynowanego, nasiona słonecznika, jabłka, seler, rodzynki lub gumę do żucia bez cukru.

-         Zrób 10 głębokich wdechów i zatrzymaj ostatni zapalając wtedy zapałkę. Wypuszczaj powoli powietrze kierując je na zapałkę. Wyobraź sobie ze to papieros. Zalej go wodą i wyrzuć.

-         Naucz się szybko i głęboko relaksować. Skoncentruj na uzyskaniu bezpiecznego, uspokajającego wyobrażenia, przenieś się w wyobraźni na pachnącą trawą łąkę, do lasu, w inne ulubione przez Ciebie miejsce. Poczuj atmosferę tego miejsca, rozluźnij się.

-         W domu zamiast zapalić papierosa, zapal kadzidełko lub świecę.

-         Nigdy nie pozwalaj sobie myśleć „jeden nie zaszkodzi”! Każdy zapalony papieros może zniweczyć twoją decyzję uzyskania wolności.

-         Zatrzymaj wzrok przez 30 sekund na zegarku - obserwuj upływ czasu. Zrób małą przerwę w trakcie, której, wykonaj kilka głębokich oddechów. Powtórz to ponownie przez kolejne 30 sekund. Obserwuj  upływ czasu. Umożliwi to odzyskanie spokoju i siły.

-         Wypij szklankę chłodnego soku owocowego, herbaty miętowej, melisy, rumianku lub wody mineralnej. Codziennie pij, co najmniej 2 litrów płynów. Pij kiedykolwiek czujesz ochotę na zapalenie papierosa.

-         Jeżeli jest to możliwe, weź kąpiel lub chłodny prysznic. Skutecznie odwraca uwagę od zapaleniu papierosa przemycie bardzo zimną wodą twarzy, szyi, rąk do łokci a nawet wyżej, aż do pach.

-         Wzmacniaj się w swoim postanowieniu. Przygotuj afirmacje i najlepiej głośno wypowiadaj je powtarzając kilka razy. Na przykład:

]          JESTEM WOLNY - NIE PALĘ!                            

]          MAM MOC, DZIĘKI KTÓREJ JESTEM WOLNY! JUŻ NIE MUSZĘ PALIĆ!

]          NIE PALĘ! DOŚWIADCZAM SATYSFAKCJI, CZUJĘ SWOJĄ WARTOŚĆ.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin