anatopia I kolo.doc

(21 KB) Pobierz
Ćwiczenie I

Ćwiczenie I

Plan budowy ciała ludzkiego. Osie i płaszczyzny. Okolice ciała. Budowa kości, podział i miejsce ich występowania. Rodzaje połączeń kości i podział anatomiczny (kryteria podziału i rodzaje połączeń: ciągłe i stawowe) i czynnościowe (kryteria i rodzaje połączeń: ścisłe, półścisłe i stałe). Szkielet osiowy. Kręgosłup – ogólna budowa kręgosłupa. Cechy charakterystyczne kręgów szyjnych, piersiowych, kość krzyżowa, guziczna.

 

 

Ćwiczenia II

Połączenia stawowe i ciągłe w części przedkrzyżowej kręgosłupa. Stawy międzykręgowe, chrzęstozrosty i więzozrosty kręgosłupa. Połączenia kręgosłupa z czaszką, staw szczytowo-potylucznyi staw szczytowo-obrotowy. Kręgosłup jako całość, mechanika i ruchy kręgosłupa. Budowa kostna klatki piersiowej-żebra i mostek. Połączenia żeber z mostkiem, chrząstkozrost i stawy mostkowo-żebrowe. Połączenia żeber z kręgosłupem, stawy żebrowo-poprzeczne. Kształt i mechanika klatki piersiowej.

 

 

Ćwiczenia III

Kości czaszki, podział kości czaszki na mózgowo- i trzewioczaszkę. Ogólna budowa kości mózgo- i trzewioczaszki. Czaszka jako całość, ściany i doły czaszki. Połączenia kości.

 

 

Ćwiczenia IV

Wiadomości wstępne o układzie mięśniowym. Mięsnie powierzchowne grzbietu: mięśnie kolcowo-ramienne i kolcowo-żebrowe. Mięśnie głębokie grzbietu, mięśnie krótkie, długie, podpotyliczne, mięśnei głowy, mięśnie żwaczowe, mięśnie mimiczne.

 

 

Ćwiczenia V

Mięśnie szyi: warstwa powierzchowna, środkowa i głęboka. Trójkąty szyi. Mięśnie powierzchowne i głębokie klatki piersiowej. Przepona. Mięśnie brzucha: grupa przednia, boczna i tylnia. Tłocznia brzuszna. Kanał pachwinowy. Łańcuch biokinetyczny

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin