Bransoletki z muliny.doc

(2323 KB) Pobierz
Bransoletki z muliny

Bransoletki z muliny

 

1) Ukośne paski

 

Jeśli po raz pierwszy robisz bransoletkę z muliny, to zacznijmy od najprostszego wzoru: ukośnych pasów. Wykonanie wymaga znajomości tylko jednego rodzaju supełka i pozwala wyćwiczyć wiązanie kształtnych supełków tzn. zaciśniętych z jednakową siłą. Ma jednak jedną zasadniczą wadę - lubi się skręcać.

Przygotuj 7 różnokolorowych kawałków muliny (tak jest na rysunku, ale ilość jest dowolna) o długości ok. 100-130cm (w zależności jaka długa ma być bransoletka). Zawiąż z jednej strony końce w duży supeł, całość przypnij agrafką do poduszki (spodni, fotela..) i do dzieła! 

Na schemacie każdemu pełnemu supełkowi odpowiada jedno koło w odpowiednim kolorze. W tym wzorze każdy supełek, to supełek "w prawo"!! 

Zaczynamy od supełka 1a. Jest to supełek wiązany pierwszą muliną od lewej strony - żółtą - na mulinie znajdującej się po jej prawej stronie - na zielonej. Po zrobieniu supełka żółta mulina jest skierowana w prawo. Kolejno robimy supełek 2a (żółtą muliną na błękitnej) i tak po kolei na każdej mulinie powstają żółte supełki (1a - 6a). W tym momencie jeden pełny rząd jest gotowy. Jak widać na rysunku kroki 1a - 6a odpowiadają krokom 1b - 6b, jedyną różnicą jest zmiana koloru. Następnie powtarzamy wszystko zmieniając kolory aż do uzyskania pożądanej długości.

 


  w prawo (żółtą na zielonej)


  w prawo (żółtą na błękitnej) 


  w prawo (żółtą na granatowej)


  w prawo (żółtą na szarej)

  w prawo (żółtą na zielonej)


  w prawo (żółtą na pomarańczowej)


  w prawo (zieloną na błękitnej)


  w prawo (zieloną na granatowej)


  w prawo (zieloną na szarej)


  w prawo (zieloną na zielonej)

  w prawo (zieloną na pomarańczowej)


  w prawo (zieloną na żółtej)

 

2) Jodełka

 

Jodełka? Czemu nie! Do wykonania takiej jak na schemacie trzeba przygotować po 2 kawałki muliny w czterech różnych kolorach (ale jak zawsze liczba i dobór kolorów jest sprawą indywidualną). Litera "P" przy cyfrze oznacza supełek 'w prawo' i analogicznie litera "L" - 'w lewo'. Zaczynamy tak samo jak ukośne pasy, ale robimy rząd tylko do połowy (1P - 3P). Następnie przenosimy się na prawą stronę i robimy kolejno 3 żółte supełki w lewo (4L - 6L). Na koniec wiążemy żółte muliny ze sobą supełkiem 'w prawo' bądź 'w lewo'. I już mamy początek za sobą! I podobnie jak w ukośnych pasach wszystko zaczynamy od nowa kolejnym kolorem i tak cały czas do uzyskania odpowiedniej długości. Supełki środkowe (nr 7) dobrze jest wiązać naprzemian, tzn. w jednym rzędzie 'w lewo', a następnym 'w prawo'. 


 

 

3) Krzyżyki

Kolejny wzór nazwijmy 'krzyżyki'. To jedna z wielu możliwych wersji. Rysunek przedstawia bransoletkę złożoną z 8 kawałków mulin (po 2 każdego koloru), ale ilość jest dowolna. 

A teraz krok po kroku...czyli supełek po supełku :) 
 

    1 -3 w prawo, 4 - 6 w lewo, 7 w prawo 
    8 - 9 w prawo 
    10 - 11 w lewo 
    12 w prawo, 13 w lewo 
    14 w lewo 
    15 w lewo 
    16 zwrotny w prawo 
    17 - 18 w prawo, 19 zwrotny w lewo 
    20 w lewo 
    21 w lewo 
    22 w prawo 
    23 w prawo 
    24 w prawo 
    25 w prawo 
    26 - 28 w lewo

I teraz powtarzamy supełki od numeru 8 - 28 dowolną ilość razy. Zwróć uwagę, że kolory supełków (poza czerwonym) będą się zmieniać w kolejnych fragmentach! 

4) Pepitka

Do wykonania tej bransoletki trzeba przygotować 12 kawałków muliny: 2 zielone, 2 czerwone, 2 kremowe, 2 żółte, 2 fioletowe i 2 błękitne. Zaczynamy wiązanie supełków od lewej strony zgodnie z poniższym schematem: 

    1 - 3 w prawo 

    4 w lewo 

    5 w lewo 

    6 - 7 w prawo 

    8 w lewo 

    9 w lewo 

    10 - 11 w prawo 

    12 - 13 w prawo 

    14 w lewo 

    15 w lewo 

    16 - 17 w prawo 

    18 w lewo 

    19 w lewo 

    20 - 22 w prawo 

Teraz już tylko trzeba powtórzyć pięć razy supełki od 1 do 22, zerkając na schemat po lewej stronie, gdyż w kolejnych sekwencjach zmieniają się kolorki. Następnie zrobiłam 2 rzędy błękitnych supełków (2 razy po 11 supełków 'w prawo') i tak w kółko...:) 

5) Coś na szyję

A teraz cos na szyję:) Poza muliną (4 kawałki czarne, 4 białe, 4 brązowe i 4 kremowe) trzeba jeszcze przygotować koraliki - dostępne za grosze w każdej pasmanterii. 

 

Jeśli zrobienie jodełki i pionowych pasków nie stwarza Ci żadnych kłopotów z tym wzorem poradzisz sobie bez problemu, gdyż jest on kombinacją obu tych wzorów. 

               

    na samym środku robimy brązowy dowolny supełek /w prawo, lewo, zwrotny..wszystko jedno/

   2 zwrotny w lewo zrobiony 7 muliną od lewej na 8-mej; 3 zwrotny w prawo zrobiony 7 muliną od prawej na 8-mej 

   4-9 supełki zwrotne w lewo, każdy robiony inną muliną /tak jakbyśmy dobierali kolejną - dotychczas nieużywaną - mulinę do wzoru/; podobnie robimy supełki 10-15 tylko tym razem jako zwrotne w prawo 

    Teraz kolejne siedem rzędów robimy tak jak pierwszy rząd, pamiętając tylko, pierwszy rząd jest węższy o 2 supełki z prawej i dwa z lewej strony, a każdy kolejny rząd jest węższy o jeden supełek z prawej i jeden z lewej strony, tak, że w ostatnim rządku zostaje tylko jeden supełek na środku:) 

    

    

    
    

    

    

   1-6 w prawo; 7-13 w lewo i powstaje rządek jodełki 

    robimy drugi normalny rządek jodełki czarną muliną 

   1-7 zwrotne w lewo, 8-15 zwrotne w prawo. Dokładnie tak samo robimy pięć razy i powstanie nam coś takiego jak na rysunku poniżej: 

 
   dwa rzędy białej jodełki 

I teraz już z górki - kolejne pięć rzędów supełków zrotnych (tak jak tuż nad białą jodełką), dwa rzędy jodełki...i tak w kółko. Jedyne co się będzie zmieniać, to kolory - patrz na duży rysunek po lewej stronie. Tak robimy aż dojdziemy do szarej jodełki. W ten sposób powstała nam jedna sekwencja. 

Po zrobieniu pełnej sekwencji nawlekamy na muliny koraliki i zaczynamy wszystko od nowa. Ja zrobiłam 3 części 'supełkowe', a resztę z koralików, ale zamiast koralików można zrobić chociażby mulinowe warkoczyki.. 

Przykładowe inne zestawienia kolorystyczne: 
          

           

6) Spirala

Zrobiłam 2 wersje opisów do tego wzoru:

- Opis moim zdaniem naturalniejszy - tzn. bardziej podążający za biegiem nici

- Opis łatwiejszy - robimy rząd za rzędem

Oczywiście efekt jest taki sam  

Aby zrobić bransoletkę z takim wzorem trzeba przygotować 14 kawałków muliny (8 żółtych, 4 czerwone i 2 zielone) w kolejności takiej jak na poniższym rysunku. Dla ułatwienia pod każdym rysunkiem dołożyłam układ nitek po zrobieniu danego fragmentu. 

 

     1 - 12 supełki w lewo, 13 czerwony supełek zwrotny w prawo 
 
     14 - 23 supełki w lewo, 24 żółty supełek zwrotny w prawo 
 

    25 - 27 supełki w lewo, 28 zielony supełek zwrotny w prawo 
 

    29 supełek w lewo, 30 żółty supełek zwrotny w prawo 
 

    31 supełek w prawo 
 

    32 - 34 supełki w prawo 
 

    35 - 39 supełki w prawo 
 

    40 supełek w lewo, 41 supełek zwrotny w prawo, 42 - 44 supełki w prawo,  
 45 czerwony supełek zwrotny w lewo 
 


    46 - 47 supełki w lewo, 48 czerwony supełek zwrotny w prawo 
 

    49 - 51 supełki w prawo, 52 żółty supełek zwrotny w lewo 
 

    53 supełek w lewo, 54 supełek w prawo 
 

    55 czerwony supełek zwrotny w prawo, 56 /tą samą muliną co 55/  czerwony supełek zwrotny w lewo 

    57 supełek w lewo, 58 - 60 supełki w prawo 
 

    61 supełek w lewo, 62 czerwony supełek zwrotny w prawo 
 

    63 - 67 supełki w prawo 
 

    68 - 72 supełki w prawo 
 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin