KONSPEKT ZAJĘĆ
Miejsce: Przedszkole nr 3 w Andrychowie
Oddział: integracyjny dzieci cztero – pięcioletnich
Tematyka kompleksowa: Poznajemy świat przez zmysły
Temat zajęć: Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „ Porannego kręgu”. Utrwalamy wiadomości o zimie.
Data: 25.02. 2005 r.
Prowadzące: mgr Ewa Majka
Lic. Katarzyna Zątek (pedagog wspomagający)
CEL OGÓLNY: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dzieci pełnosprawne:
· Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności
· Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym zimie
· Określają smak landrynek miętowych
· Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące zimy
· Tańczą do muzyki A. Vivaldiego „Zima”
· Prawidłowo wykonują ćwiczenia oddechowe podczas próby zdmuchnięcia z głowy białej chusteczki
· Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć
· Grają na instrumentach (dzwonkach, trójkącie)
· Słuchają odgłosu wody i skrzypiącego śniegu – nazywają je
· Odgadują zagadki czuciowe: określają, co czują na ręce (lód – zimno)
Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
· Określają smak landrynek miętowych (mięta)
· Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące zimy (Jaś, Paulina, Sylwia)
· Mikołaj wyszukuje zimę na obrazku, powtarza za nauczycielem wyraz zima i wyklaskuje go sylabami
· Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć (Jaś, Paulina, Sylwia)
· Słuchają odgłosu wody i skrzypiącego śniegu – nazywają je (Jaś, Paulina, Sylwia)
(Jaś, Paulina, Sylwia)
FORMY:
· Grupowa
· Indywidualna
METODY:
· Słowne( pogadanka, rozmowa kierowana)
· Praktycznego działania – polisensoryczne poznawanie świata
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- landrynki miętowe
- olejek miętowy i kadzidełka miętowe
- instrumenty (trójkąt, dzwoneczki)
- białe chusteczki, prześcieradło lub biały obrus
- białe paski bibuły marszczonej
- zagadki słuchowe z płyty wyd. Raabe
SYTUACJA EDUKACYJNA
(czynności nauczyciela)
CZYNNOŚCI DZIECI
CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH
1. Zapalenie kadzidełka miętowego – stymulacja węchu
2. Powitanie każdego dziecka z osobna z jednoczesnym masażem wykonanym olejkiem miętowym i wypowiadaniem hasła powitalnego,:”Kiedy witają się bobry, mówią sobie dzień dobry”
3. Wspólne zaśpiewanie piosenki o zimie:
Hu, hu, ha
Nasza zima zła
Szczypie w oczy
Szczypie w uszy
Mroźnym śnieżkiem w oczy prószy
Z jednoczesnym pokazywaniem rękoma. Następnie dzieci otrzymują instrumenty i grają na nich śpiewając piosenkę.
4. Rozmowa na temat zimy i jej cech
( temperatura, kolor śniegu); rozmowa na temat zabaw, w jakie można się bawić na śniegu
Opisywanie wyglądu i cech śniegu
5. Zagadki słuchowe
§ Nauczycielka włącza płytę i prosi dzieci o uważne słuchanie
( lejąca się woda, skrzypiący śnieg)
6. Zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego”
§ Każde dziecko otrzymuje pasek białej bibuły, nauczyciela zamienia dzieci w śnieżynki i dzieci śnieżynki tańczą zimowy taniec, ilustrują muzykę ruchem
7. Stymulacja czuciowa
§ Nauczycielka prosi każde dziecko o zamknięcie oczu i otworzenie buzi, każdemu dziecku wkłada cukierek do buzi, prosi o określenie smaku
8. Zabawa przy muzyce „śnieżynki”.
§ Kiedy muzyka gra dzieci śnieżynki tańczą ale kiedy przestanie grać zapadają w zimowy sen, a nauczycielka przykrywa je białym prześcieradłem
9. Ćwiczenia oddechowa – zdmuchiwanie białych chusteczek z głów
10. Rozmowa na temat tego, co się dzieciom najbardziej podobało w tych zajęciach
§ Dzieci siedzą w kręgu na dywanie, nauczycielka podchodzi do każdego dziecka i masuje jego rączkę
§ Dzieci określają zapach, który czują
§ Dzieci odczuwają i nazywają wrażenia, jakich doznają podczas masażu
§ Wąchają rączkę i próbują określić, jaki to zapach
§ Śpiewają i pokazują jednocześnie
§ Grają na instrumentach
§ Budują zdania o jesieni
§ Opisują jej charakterystyczne cechy (jest śnieg, zimno, mroźno)
§ Wymieniają, w jaki sposób można bawić się na śniegu
§ Opisują wygląd śniegu, dotykają go, opisują swoje wrażenia
§ Słuchają i wyjaśniają, czego to był odgłos
§ Tańczą do muzyki, ruszają do rytmu wstążkami
§ Smakują cukierki, określają ich smak (miętowy)
§ Właściwie reagują na zmiany w muzyce
§ Zdmuchują chusteczki z głowy kolegi
Wypowiadają się na temat tego, co im się podobało
§ Uczestniczą
§ Wąchają zapach olejku, próbują określić jego zapach
§ Odczuwają i nazywają wrażenia, jakich doznają podczas masażu
§ Mikołaj wskazuje zimę na obrazku
§ Powtarza za nauczycielem wyraz zima
§ Dzieli wyraz zima na sylaby poprzez rytmiczne wyklaskanie go
§ Uczestniczą w zabawie
§ ...
bpankau82