SCENARIUSZ ZABAWY MIKOŁAJKOWEJ w przedszkolu.doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZABAWY MIKOŁAJKOWEJ

                        SCENARIUSZ ZABAWY MIKOŁAJKOWEJ

 

Zadania edukacyjne:

- Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajem,

- Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań,

Cele szczegółowe:

- wykonuje zadania zgodnie z podaną instrukcją,

- chętnie dowiaduje się nowych wiadomości,

- przelicza elementy i wstawia w okienko odpowiednią liczbę,

- rozpoznaje ubranie Mikołaja wśród innych ubrań,

- potrafi współdziałać w grupie.

 

Przebieg zabawy:

 

   Na ścianie wisi sylwetka Mikołaja. W widocznym miejscu jest położony list od Mikołaja ( zaadresowany do dzieci )

   W czapce Mikołaja są losy ( od 1 do 7- tyle ile będzie zespołów )

          List ( tekst poniżej )

,, Kochane dzieci?

   Wczoraj byłem w waszym przedszkolu ale nikogo nie zastałem. Zostawiłem Wam ukrytą niespodziankę. Znacie dobrze swoją salę. Taki znak à pokaże Wam gdzie macie jej szukać.

                                          Życzę udanych poszukiwań.

                                                                     Święty Mikołaj.’’

  Dzieci po strzałkach idą i odnajdują drugi list, w którym są wskazówki co dalej mają robić.

        List ( tekst poniżej )

,, Kochane dzieci.

   Brawo! Brawo! Dla tych którzy znaleźli. Ale to nie koniec. Otóż kiedy siedziałem w Waszej sali, pomyślałem, że zostawię kilka zabaw i konkursów dla Was.

   Pani ma w tej czapce losy każde z Was wylosuje numerek z liczbą i dzieci z tym samym numerem będą należały do tej samej drużyny.

   Ja wszystko widzę i słyszę zza okna, chyba wiecie, że mam dobry wzrok i słuch. Będę widział co się tu dzisiaj dzieje. Mam nadzieje, że będziecie cały dzień dzisiaj grzeczne i będziecie się dobrze bawić z wymyślonymi przeze mnie zabawami.

  Słuchajcie we wszystkim pani, a każdy będzie miał okazje wykazać się swoimi wiadomościami i umiejętnościami.

  Szkoda, że nie mam czasu spotkać się z wami dzisiaj, bo jestem bardzo zapracowany ale obiecuję, że za kilka dni na pewno się spotkamy. Będę na Was czekał.

   Nie mogłem być osobiście ale zostawiam Wam u Pani drobny upominek, który dostaniecie wtedy, kiedy będziecie odchodzić do domu.

   Oczywiście musicie być bardzo grzeczni dzisiaj i nie tylko dzisiaj ale zawsze.

   Na większy prezent będzie musieli poczekać do Świąt Bożego Narodzenia.

                                                       Życzę wesołej zabawy i do zobaczenia.

                                                                            Święty Mikołaj.’’

I- Dzieci siedzą w grupkach ze swoim numerem.

W różnych miejscach sali leżą koperty z numerami ( od 1 do 7 ) W kopertach są ponumerowane elementy Mikołaja ( głowa, czapka, 2 ręce, 2 nogi, tułów ) Na tablicy wisi duży arkusz szarego papieru, z zaznaczonym cyframi od 1 do 7. Losuję numer i z tej drużyny będzie odpowiadało wybrane dziecko na jedno z pytań. Jeżeli dziecko odpowie na pytanie szuka koperty z numerem swojej drużyny. Następnie przyczepia odnaleziony element Mikołaja w miejsce cyfry na szarym papierze. I tak kolejno aż powstanie sylwetka Mikołaja. ( w tym czasie jest nastawiona płyta z piosenką o Mikołaju )

       Pytania ,, Co wiemy o Św. Mikołaju?’’

1.     Gdzie mieszkają Św. Mikołaje? ( w Laponii )

2.     Kiedy obchodzi imieniny Mikołaj? ( 6 grudnia )

3.     Jaki kolor jest ulubiony przez Mikołaja? ( czerwony )

4.     W czym przynosi prezenty Św. Mikołaj? ( w worku )

5.     Jakim pojazdem porusza się Św. Mikołaj po świecie? ( saniami )

6.     Jakie zwierzęta ciągną sanie Mikołaja? ( renifery )

7.     W jaki sposób podrzuca dzieciom prezenty? ( przez komin )

8.     Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniach prezentów? ( elfy )

9.     Skąd wie co dzieci chcą otrzymać od niego? ( dzieci piszą listy )

10. Co dostają od Św. Mikołaja niegrzeczne dzieci? ( rózgę )

II- A teraz pobawimy się przy muzyce.

* teraz tańczymy jak wesołe Mikołaje,

* jedziemy sankami i machamy ręką do Mikołaja,

* chodzimy jak Mikołaj, który niesie ciężki worek,

* tańczymy parami jak najładniej aby zobaczył was Mikołaj ,

* tańczymy w dużym kole trzymając się za ramiona.

III- Wzniesiemy teraz okrzyk do Mikołaja może nas usłyszy.

       Mikołaju , Mikołaju wszystkie dzieci cię wołają,

       Chodź tu do nas z prezentami to zatańczysz razem z nami.

lub

       Czy wy wiecie, czy nie wiecie

       Mikołaje są na świecie.

       Czy wierzycie lub też nie

       Mikołaj odwiedzi mnie.

                     ( podczas wykonywania zadań nastawione są piosenki o Mikołaju )

IV- Teraz będzie kolejna zabawa. Każda grupa dostaje kartkę z labiryntem. Zadaniem dzieci będzie doprowadzenie renifera do sań. ( dzieci za wykonane zadanie dostają nalepki ), ( zał. nr. 3 )

V- Następne zadanie do wykonania w grupach. Każda grupa dostaje zadanie liczenie przedmiotów związanych ze świętami ( w miejsce okienek należy wpisać odpowiednią liczbę elementów i pokolorować obrazki. ( dzieci dostają nalepki ), ( zał. nr. 2 )

VI- Kolejne zadanie do wykonania w grupach. Na kartce są ubrania Mikołaja i różne inne ubrania, zadaniem dzieci jest odnalezienie ubrań Mikołaja i pomalowania ich.

( za wykonanie zadania dzieci dostają nalepki ), ( zał. nr. 1 )

Kartki z zadaniami dla dzieci w grupach są narysowane na dużych arkuszach.

Każde z dzieci liczy ile ma naklejek. Na zakończenie śpiewamy wspólnie piosenkę ,, Święty Mikołaj’’ ( płyta ,, Wesołych świąt’’)

                                                        

                                                                Opracowała:

 

                                                                    mgr Wiesława Szaciłowska

                                                                        Przedszkole Samorządowe Nr. 69

                                                                              w Białymstoku

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin