- 1 -
Scenariusz 1.
Temat: Jem warzywa i owoce.
Cele główne:
· kształtowanie nawyków spożywania warzyw i owoców;
· ukazanie dzieciom związku między spożywaniem warzyw i owoców, a posiadaniem dobrego zdrowia;
· rozwijanie umiejętności samodzielnego przygotowywania surówek z warzyw i owoców;
· kształtowanie umiejętności nakrywania do stołu;
Cele operacyjne:
Uczeń:
· rozumie konieczność spożywania warzyw i owoców;
· poprawnie nazywa warzywa i owoce;
· zna pojęcie witaminy;
· rozumie , że warzywa i owoce są niezbędne dla zdrowia;
· potrafi wykonać surówkę z warzyw i owoców;
· potrafi nakryć do stołu i zaprosić do częstowania;
· umie bezpiecznie posługiwać nożem i tarką do warzyw;
Metody: rozmowa kierowana, pokaz ,praktyczne działanie , drama ,,burza mózgów”.
Formy pracy: indywidualna , grupowa.
Środki dydaktyczne: naturalne okazy warzyw i owoców, krzyżówki, zagadki, rozsypanka wyrazowa, sztućce.
Przebieg zajeć:
1. Zabawa w rozpoznawanie warzyw i owoców dotykiem.
2. Oglądanie warzyw i owoców, rozpoznawanie swoich ulubionych, przedstawianie ich kolegom w postaci wymyślonych zagadek.
3. Wyróżnianie części jadalnych warzyw.
4. Rozmowa na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz higienie ich spożywania.Wyjaśnienie pojęcia witaminy i ich roli dla zdrowia.
5. Ustalenie odpowiedzi na pytania:
· Czy lubicie jeść owoce, warzywa i dlaczego?
· W jakiej postaci są one najzdrowsze?
· Co należy zrobić z owocami i warzywami przed jedzeniem i dlaczego?
· Dlaczego musimy jeść warzywa i owoce?
6. Dzieci siedzą w kole i kończą rozpoczęte zdania:
· Lubię owoce, bo………………..
· Lubię warzywa, bo………………..
· Warzywa i owoce są……………….
7. Scenka dramowa – wcielenie się w wybrany owoc lub warzywoi prezentacja z zachęceniem do spożycia.
8. Rozwiązanie krzyżówek z hasłami: owoce,warzywa.
9. Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej:
· Najzdrowsze są surowe warzywa i owoce.
· Pamiętaj o myciu warzyw i owoców.
10. Demonstrowanie sposobu ścierania warzyw i owoców na tarce.
11. Wykonanie w grupach surówek z warzyw i owoców-degustacja.
12. Nakrywanie do stołu, układanie sztućców, zaproszenie do częstowania.
13. Podsumowanie zajęć:
· Co wam się najbardziej podobało na dzisiejszych zajęciach i dlaczego?
· Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach?
Krzyżówka 1
Krzyżówka 2
bpankau82