UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE.docx

(375 KB) Pobierz

UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE

Tak wiem brzmi okropnie i kojarzy się z protezami, ale nie do końca to tak wygląda…

Zacznijmy od tego, że napisałam, że będzie to post dla dorosłych i tak będzie…, choć coraz częściej przychodzą do dentysty dzieci, których zęby za niedługo będą domagały się uzupełnień protetycznych.

 

No, ale od początku…

Jeśli ząb jest zniszczony … i nie da już go się ani zaplombować ani wyleczyć to się go usuwa, a przy koronach się szlifuje do rozmiarów zapałki, ale to potem.

Po usunięciu pozostaje pusta luka, którą dobrze jest czymś wypełnić … albo inaczej trzeba jak najszybciej wypełnić zanim nie nastąpi zanik kości.

 

W ujęciu potocznym proteza jest to sztuczny twór uzupełniający utraconą część narządu, lecz niestanowiący jedności biologicznej z organizmem żywym. O ile protezy innych części ciała np.: oka, ucha nie przejmują w żadnej części utraconych funkcji, o tyle wewnątrzustne protezy stomatologiczne odtwarzają zniszczone części zęba lub zębów i upośledzone funkcje jamy ustnej (żucie, mowa, estetyka).

Można się do niej przyzwyczaić, ale nie wolno zapominać, że należy ją czyścić jak własne zęby.

 

I teraz tak:

Wyróżniamy:

  

Protezy – to te kojarzące się zęby pływające w szklance, choć tu spróbuje to trochę rozwinąć

Korony – to pojedyncze zęby

Mosty- to już uzupełnienia więcej niż jednego zęba

Implantyhehh najnowsza metoda – śruba w kości :P – choć rozwiązanie chyba najlepsze i jak na razie najdroższe.

Licówki – małe płatki materiału zasłaniające duże powierzchniowo plomby przeważnie na przednich zębach

Onlayehmm coś jak plomby ceramiczne

 

PROTEZY

Dzielą się na:

 


https://lh4.googleusercontent.com/-jj1XND_9c1I/TYewr9p1hmI/AAAAAAAAAC0/DvWkNDjpgic/s1600/proteza_calkowita.png
 

 

Całkowiteodbudowywują całość uzębienia

 

 

 

 

 

 

 


https://lh6.googleusercontent.com/-UsysJZMdRZE/TYewrA1yTJI/AAAAAAAAACw/yR8NaVe7jPs/s200/prot-czesc+copy.jpg
 

Częściowe – Odbudowują utracone częściowo zęby lub łuki zębowe. Składają się z płyty i osadzonych
w niej zębów oraz elementów dodatkowych w postaci klamer.

 

 

  


https://lh4.googleusercontent.com/-EAxua3JK0Xc/TYews6AJOeI/AAAAAAAAAC8/7GDXCSoMUPs/s200/protezy-akrylowe-1.jpg

Akrylowe – jest uzupełnieniem ruchomym, częściowym lub całkowitym. Wykonuje się ją z żywicy akrylowej. W przypadku protezy częściowej w różowej, imitującej kolorem dziąsło masie akrylowej zatapia się niewielkie, biegnące po powierzchni pozostałych zębów, metalowe klamerki. Służą one utrzymaniu protezy w jamie ustnej. Niestety uzupełnienia akrylowe nie są elastyczne


https://lh5.googleusercontent.com/-t1wLxt9LgO0/TYewtcGwaOI/AAAAAAAAADA/qvg7KoZ551o/s200/protezy-nylonowe-valplast-6.jpg

 

Nylonowe - jest wykonana z nylonu. Charakteryzuje się wysoką elastycznością - dostosowuje się do podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych nie naraża pacjenta na dyskomfort związany z jej używaniem.


 


https://lh6.googleusercontent.com/-7oPTM8cYRDA/TYewsSOtzzI/AAAAAAAAAC4/roAijFHKHL8/s200/proteza-szkieletowa-dolna+copy.jpg
Szkieletowe- należą do ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykorzystuje się je w przypadku braków zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem.

Główną ich częścią jest metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie, który jest na tyle cienki i zredukowany, iż praktycznie nie przeszkadza użytkującemu.

 

 

To tyle, jeśli chodzi o protezy. To teraz zajmijmy się koronami.

 

 

 

 

 

 

 

 

Korona to, czyli "czapeczka" osadzana na oszlifowanym zębie. Wykonujemy ją, kiedy ząb jest już za bardzo zniszczony i plombowanie nie wystarcza, lub po leczeniu kanałowym. Dzięki temu możemy bardzo ładnie poprawić kształt zęba.

Przed wykonaniem korony protetycznej zęby wymagają odpowiedniego przygotowania. W zależności od tego, czy są żywe, czy też były już leczone kanałowo stosuje się dwie metody. W pierwszym przypadku zęby należy po prostu odpowiednio oszlifować. Natomiast w drugim konieczne jest wykonanie - mocowanego w kanałach zęba - wkładu koronowo-korzeniowego, stanowiącego podbudowę dla korony.

 

https://lh4.googleusercontent.com/-jpWIk7sASDw/TYewt36550I/AAAAAAAAADE/KZ863JHEp2s/s200/wklad_koronowo_korzeniowy.jpghttps://lh4.googleusercontent.com/-yv7Phor4-XM/TYewwdgPUiI/AAAAAAAAADI/KUVSJaqHUEI/s200/wk%25C5%2582ad+korzeniowo+koronowy.jpghttps://lh5.googleusercontent.com/-9CbulHaFuEk/TYewyxiOwfI/AAAAAAAAADM/OHA-LL2zsxc/s200/wk%25C5%2582ad+metalowy.jpg

 

 

 

 

Korony dzielimy na:

 

- metalowo – porcelanowe - główna część wykonana jest z metalu, a tylko widoczna powierzchnia korony pokryta jest materiałem odpowiadającym barwą zębom własnym. Najczęściej są tym materiałem porcelana rzadziej akryl

https://lh6.googleusercontent.com/-rksUbKgQCpk/TYkylrB2tYI/AAAAAAAAAD0/G8WYNk-fauQ/s1600/stankoronporc.jpg

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Pełnoceramiczne – najbardziej estetyczna, wykonana z porcelany bez dodatku metalu.

 

https://lh6.googleusercontent.com/-0k8g5m1hanQ/TYewiGMiQPI/AAAAAAAAAB0/WvKohbl9aI0/s320/11.jpg

 

Metalowe – wykonane z metalu, rzadziej ze złota

 

 

 

https://lh5.googleusercontent.com/-1iQO5zoaYcE/TYewmH65MnI/AAAAAAAAACI/svIBtlOOV3s/s200/images.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz kolej na mosty. Most protetyczny może odbudowywać jeden, dwa lub trzy brakujące zęby obok siebie (jest to tak zwana długość przęsła). Łatwo, więc policzyć, że most protetyczny będzie składał się odpowiednio z trzech, czterech lub pięciu koron.

Most to nic innego jak min. trzy połączone ze sobą korony, z których dwie pokrywają zęby sąsiadujące z luką (tzw. zęby filarowe) a trzecia (środkowa) połączona z nimi odbudowuje brakującego zęba.

https://lh6.googleusercontent.com/-obmAsK0NtXw/TYewlEj-CfI/AAAAAAAAAB8/vQh9p5fXIPM/s1600/bridge.jpg

 

 

 

Mosty dzielimy na:

 Mosty akrylowe - wykonane przy fotelu lub w pracowni protetycznej. Służą, jako rozwiązania tymczasowe ( na czas gojenia dziąseł).

 

 Mosty  porcelanowe standardowe -sa wykonane w technologii metalowego rdzenia pokrytego porcelaną - wytrzymałe, o dobrej kosmetyce. 

 

 Mosty pełnoceramiczne - wykonane najczęściej na podbudowie Cercon,. Bardzo wytrzymałe o znakomitej kosmetyce.

https://lh4.googleusercontent.com/-kBw8wbCNeVQ/TYkzN4i7bcI/AAAAAAAAAD4/vowqaLj4kQg/s320/most3_0.jpg

 

 

IMPLANTY – najnowocześniejsza metoda coraz bardziej się rozwijająca. Minus jest tylko jeden… jeszcze bardzo droga, choć już większość z nas jest w stanie sobie pozwolić na jeden, dwa implanty. Gorzej, gdy w grę wchodzi ich więcej. Wtedy można nosić w ustach dobrej klasy samochód J

Implant jest tytanowym elementem, który umieszczony w kości szczęki czy żuchwy zastępuje korzeń utraconego zęba. Ta metoda leczenia może być stosowana zarówno w przypadku braku pojedynczego zęba, kilku, jak również przy całkowitym bezzębiu. W zależności od potrzeby lekarz umieszcza w szczęce lub/i żuchwie odpowiednią liczbę implantów, na których opiera się później uzupełnienie protetyczne.

Wszyscy kojarzymy implanty, jako coś strasznego, poważny zabieg i Tu się zdziwicie… cały zabieg nie trwa dłużej niż nie wiem leczenie kanałowe i nie wiele bardziej boli. Może wystąpić niewielki dyskomfort lub opuchlizna, ale często też zdarza się ze po zabiegu nasi pac jęci są w stanie spokojnie funkcjonować i nie raz jeszcze lecą na zakupy , a niektórzy potrzebują np. dnia wolnego na lekki odpoczynek. Wszystko zależy od osoby i jej progu bólu.

 

https://lh3.googleusercontent.com/-AbA3zogSa5E/TYewm7m4sVI/AAAAAAAAACM/5sKOC6rJFBo/s1600/implant1.jpg

 

 

 

https://lh5.googleusercontent.com/-gzLF4YYeyWU/TYewncto0nI/AAAAAAAAACQ/SjHOQTUOt7Q/s320/implanty.jpg

 

 

 

 

Licówki - jest to cienki płatek porcelany, który odtwarza nam zewnętrzną powierzchnie zęba, na który jest naklejana. Jest to wiec najbardziej oszczędną forma pracy protetycznej, która pozwala na uzyskanie najlepszych efektów estetycznych. Porównuje się ją często do gipsów przyklejanych na paznokcie. Licówkę stosujemy właśnie w celu poprawy estetyki zęba, na którym ona się znajduje. Należy tez pamiętać o tym ze licówkę możemy zastosować tylko na ząb zdrowy bez większych wypełnień, a jeśli mamy już jakieś większe "plomby" to w takim wypadku stosuje się już koronę

 

https://lh6.googleusercontent.com/-UocB87SXj30/TYewkphcWyI/AAAAAAAAAB4/jub1Z869LU8/s320/before+veneer.jpg

 

 

 

 Onlay - Jest to rodzaj wypełnienia w zębie, który stosuje się w przypadkach dużych ubytków, w sytuacjach, kiedy zastosowanie zwykłej plomby może być ryzykowne. Najczęściej wykonany jest z porcelany na podstawie pobranych wycisków takie uzupełnienie jest o wiele trwalsze, aniżeli zwykłe wypełnienie.


https://lh6.googleusercontent.com/-3Zu9FoXbr1M/TYewlxML1AI/AAAAAAAAACE/3Zn2ymu5bpw/s200/Cerec-Onlay.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No i to chyba już wszystko najogólniej ujmując, co robi się, jeśli nie da się już założyć plomby.

Myślę, że na następnych postach trochę z biegiem czasu to spróbuje rozszerzyć. Na razie fajnie, jak każdy będzie mógł coś już rozróżnić.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin