Dendro slrypt do pytań opisowych ver. 1.0.docx

(24 KB) Pobierz

1.      Co to strzała

Jest to wystająca ponad ziemię część drzewa, zarówno pień jak i korona.

Wg. Bruchwalda – jeżeli jest możliwe prześledzenie osi morfologicznej pnia od podstawy po wierzchołek to taki pień nazywamy strzałą.

2.      Co to kłoda,  jakie są ich rodzaje i wymiary

Jest to wystająca ponad ziemię część drzewa, bez wyraźnych odgałęźeń itp. i kończąca się równo z początkiem korony drzewa, ogólnie jest to pień bądź część pnia( kłoda jaka jest każdy widział na terenówkach)

3.      Co to grubizna i jak ją wyliczamy

Grubizną nazywamy cześć drzewa która ma średnicę większą bądź równą 70mm. I nie mam kurwa zielonego pojęcia jak się ją wylicza…

4.      Wzory dendrometryczne zwykłe, napisz i opisz

Wzór środkowego przekroju (Hubnera): V=g L/2* L

Mierzymy długość strzały (L) następnie wyznaczamy jego środek ½ L. Następnie mierzymy grubość na ½ L i określamy pole powierzchni przekroju poprzecznego w połowie długości strzały (gL/2). Następnie wyliczamy iloczyn przekroju i długości strzały wynikiem którego jest miąższość strzały

Wzór Smaliana  V=g0-gL2*L

        Pole powierzchni mierzone tuż przy ziemi dodajemy do pola powierzchni wierzchołka (czyli do zera) I dzielimy na dwa następnie mnożymy to przez długość strzały otrzymując miąższość.

Wzór Hossfelda  V=3*gL/34*L

Trzykrotność pola powierzchni przekroju mierzonego na 1/3 wysokości strzały dzielimy przez 4 następnie mnożymy przez długość strzały, w wyniku czego otrzymujemy miąższość strzały.

5.      Dokładność zwykłych wzorów dendrometrycznych - od czego zależy, który z nich jest najdokładniejszy.

Dokładność zwykłych wzorów dendrometrycznych zależy tak naprawdę od realnego podobieństwa danego drzewa do stożka. Im bardziej krzywa, i nieregularna strzała/kłoda oraz jej przekrój tym mniejsza dokładność wzorów.

Nie można określić który z nich  jest najdokładniejszy z racji różnorodności kształtu osi morfologicznej drzew, (aczkolwiek najdokładniejszy byłby chyba środkowego przekroju wnioskując po III wykładzie)

6.      Jak liczymy miąższość drzewa

Miąższość drzewa leżącego liczymy przy użyciu zwykłych wzorów dendrometrycznych (środkowego przekroju, Smaliana Hossfelda) lub wzorami sekcyjnymi.

W przypadku drzewa stojącego korzystamy z tablic liczb i wysokości kształtu, aby to zrobić musimy znać pierśnicę, i wysokość drzewa

7.      Tablice złodziejskie do czego służą, jak z nich korzystamy, jak zaokrąglamy

Tablice złodziejskie służą do określenia miąższości skradzionego drzewa na podstawie średnicy pniaka i wysokości skradzionego drzewa które określamy „na oko” zakładając że jego wysokość jest identyczna jak drzew tego samego gatunku rosnących tuż obok. Gdy określimy  Znając średnicę pniaka i wysokość wyczytujemy miąższość skradzionego drzewa. Przy korzystaniu z tablic złodziejskich zawsze zaokrąglamy do góry.

8.      Jak liczymy miąższość kory i % miąższość kory. O czym mówią nam te współczynniki

Miąższość kory liczymy odejmując wyliczoną miąższość strzały/kłody bez kory od miąższości w korze (Vk=Vwk-Vbk) wynik jest miąższością kory wyrażoną w m­­3.

Dzieląc miąższość kory przez miąższość strzały/kłody w korze a następnie mnożąc wynik przez 100 otrzymujemy procentowy udział kory w strzale P=VkVwk*100%

9.      Od czego zależy ilość i długość sekcji

Długość i liczba sekcji zależy tylko i wyłącznie od naszych założeń przed pomiarem. W zależności od naszych preferencji przed pomiarem określamy liczbę sekcji – najczęściej 10 lub 15. Lub długość poszczególnych sekcji – najczęściej 1 metr.

10.  Jak empirycznie obliczyć dokładność zwykłych wzorów dendrometrycznych

Aby obliczyć w sposób empiryczny dokładność zwykłych wzorów dendrometrycznych wystarczy odjąć od miąższości wyliczonej z wzoru zwykłego odjąć miąższość rzeczywistą obliczoną na podstawie wzoru sekcyjnego. W wyniku tego otrzymujemy błąd absolutny czyli miąższość o jaką pomyliliśmy używając wzoru zwykłego. Dzieląc błąd absolutny przez miąższość rzeczywistą  a następnie mnożąc przez 100 otrzymujemy procentowy błąd wtórny czyli procent miąższości o jaki się pomyliliśmy.

11.  Co to błąd absolutny i procentowy wtórny. O czym nam mówią?

Błąd absolutny jest to miąższość o jaką się pomyliliśmy stosując zwykłe wzory dendrometryczne (środkowego przekroju, Smaliana, Hossfelda) Aby obliczyć błąd absolutny musimy odjąć od miąższości wyliczonej z wzoru zwykłego odjąć miąższość rzeczywistą obliczoną na podstawie wzoru sekcyjnego.

Błąd procentowy wtórny wyliczmy dzieląc błąd absolutny przez miąższość rzeczywistą  a następnie mnożąc przez 100, w efekcie otrzymujemy procent miąższości o jaki się pomyliliśmy stosując zwykły wzór dendrometryczny (środkowego przekroju, Smaliana, Hossfelda)

 

12.  Czemu wzory sekcyjne są dokładniejsze. Czy są dokładne w 100% jeśli nie czemu?

Dzieląc drzewo na sekcje wykonujemy zamiast jednego obliczenia na mocno różniących się liczbach rozbijamy całe działanie na kilka mniejszych procesów a w efekcie:

- poszczególne sekcje są obarczone mniejszymi błędami z racji wysokiego stosunku wartości średnicy górnej do dolnej, natomiast błąd ostatniej sekcji która jest bryłą całkowitą ma mały wpływ na całokształt wyniku z racji małej miąższości.

- poszczególne sekcje cechują się różną pełnością, a tym samym otrzymuje się dla nich błędy o różnym znaku, które przy sumowaniu miąższości przynajmniej częściowo się redukują.

- przy stosowaniu wzorów sekcyjnych wykonujemy dużo pomiarów które po części się redukują.

Im krótsze sekcje tym większa dokładność, ponieważ wzrasta wtedy stosunek średnicy dolnej do górnej.

Wzory sekcyjne nie są dokładne w 100% aczkolwiek ich wynik najbliższy jest prawdziwej miąższości rzeczywistej (szczególnie kiedy mamy krótkie sekcje

13.  Czym jest pierśnicowa liczba kształtu, o czym nam mówi, jak ją wyliczamy.

Pierśnicowa liczba kształtu (f1,3) jest stosunkiem objętości drzewa (V) do objętości walca Którego wysokość jest równa wysokości drzewa (h) i którego pole przekroju poprzecznego jest równe pierśnicowemu polu przekroju drzewa na wysokości 1,3m od podstawy (g1.3) f1,3=Vg1,3*h

Jest to liczba kształtu uwzględniająca przekrój na wysokości 1,3 m

14.  Podaj wzór Denzina – co nim liczymy?

Wzór Denzina służy do obliczenia w ekspresowym tempie przybliżonej pierśnicy drzewa

15.  Tablice Radwańskiego - czym są i do czego służą?

Są to tablice liczb kształtu, dzięki nim możemy obliczyć miąższość drzewa stojącego.

V=0,001d2 wzór jest bardzo niedokładny ale pozwala na szybkie określenie

16.  Jak określić miąższość grubizny na podstawie pniaka

Przy użyciu tablic złodziejskich. Sprawdzamy średnicę pniaka, oraz na podstawie otaczającego drzewostanu określamy na oko wysokość drzewa, następnie odczytujemy miąższość skradzionego drzewa. Przy określaniu średnicy i wysokości zawsze zaokrąglamy do góry

17.  Jakie znasz przyrządy do pomiaru drzewa stojącego. Opisz zasadę każdego z nich.

- średnicomierz

- taśma

- wysokościomierze (patrz pkt.23)

18.  Czym jest wysokość kształtu

Jest to iloczyn wysokości drzewa i pierśnicowej liczby kształtu hf=Vg1,3

Jest to wysokość poziomu cieczy w naczyniu o kształcie walca o średnicy równej pierśnicy drzewa, przy założeniu że objętośc cieczy nalanej do naczynia jest równa miąższości drzewa.

Dzięki wysokości kształtu określamy miąższość drzewa przy urzyciu tablic wysokości ksdztałtu

19.  Czym jest absolutna liczba kształtu.

Absolutna liczba kształtu jest to stosunek miąższości drzewa do objętości walca o wysokości równej wysokości drzewa i przekroju równym przekrojowi podstawy drzewa f0=Vg0*h

20.  Jakie znasz metody pomiaru wysokości drzewa stojącego.

Przy użyciu wysokościomierzy (suunto, vertex, Faustmana, Blume-leissa, Matusza, listewki Weisego)

Pomiar wysokości metodą Tytusa.

Pomiar wysokości metodą Tytusa polega na wspięciu się na czubek drzewa i spuszczeniu na dół  taśmy pomiarowej wzdłuż osi morfologicznej drzewa

21.  Napisz czemu pomiar miąższości drzewa stojącego wzorami sekcyjnymi jest najskuteczniejszy.

Wzorami sekcyjnymi liczymy jedynie drzewo leżące lub kłody. Z racji trudności pomiaru poszczególnych sekcji nie liczymy wzorami sekcyjnymi drzew stojących.

Autor: Dariusz Pszenny

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin