ZARZĄDZANIEWykład 2.docx

(18 KB) Pobierz

ZARZĄDZANIE                            Wykład 2              19.10.2010

              Na początku XX wieku polska szkoła organizacji zarządzania  należała do wyróżniających się szkół w świecie. Główne zasługi w promowaniu naukowego zarządzania miał Karol Adamiecki, który jeszcze w okresie, kiedy Polska nie istniała (dla niewtajemniczonych było to przed pierwszą wojną światową, a mianowicie od 1795 do 1918 roku)[1], kiedy pracował w dużych zakładach hutniczych i metalurgicznych (metalowych?) na terenie ZSRR. Podjął tam badania w zakresie naukowej organizacji oraz opublikował swoje prawa. Opracował m.in.:

·         PRAWO MINIMUM  - które mówi, że o wydajności zespołu ludzkiego decyduje najsłabsze w nim ogniwo;

·         ZASADA HARMONII – która w sensie społecznym oznacza tyle, że w  zespole pracowników czy przedsiębiorców zharmonizować wszystkie działania w celu osiągnięcia pożądanego celu (nie ma to jak celem osiągać cel)[2].

Karol Adamiecki, gdy Polska uzyskała niepodległość wrócił do kraju i rozpoczął działalność w sensie naukowym w różnych uczelniach, a mianowicie na Politechnice Warszawskiej i SGGW. On jest głównym twórca organizacji pracy – Liga Pracy (1910), która w 1925 roku przekształciła się w IND (Instytut Naukowej Organizacji) do 1948 roku, kiedy przekształciła się w TNOiK (Towarzystwo Naukowej Organizacji i Kierownictwa). TNOiK istnieje do dnia dzisiejszego, z przerwą w latach 1950-53.

PODSTAWOWE POJĘCIA

Organizacja = organizowanie – należy po podstawowych pojęć w organizacji zarządzania, a jednocześnie jest bardzo trudne do jednoznacznego zdefiniowania, ponieważ występuje ono w trzech znaczeniach: rzeczowym, czynnościowym i atrybutowym.

Organizacja w znaczeniu rzeczowym – oznacza instytucję, przedsiębiorstwo, składającego się z szeregu komórek, które (różnie nazywane, np. wydziały) współprzyczyniają się do powodzenia całej instytucji, np. organizacja gospodarcza PGL LP, UP.

Organizacja w znaczeniu czynnościowym należy tutaj rozumieć czynność łączenia części w całość.

Organizacja w znaczeniu atrybutowym – mamy z nią do czynienia wówczas, kiedy oceniamy jakąś instytucję/przedsiębiorstwo, gdy np. mówimy: dobra lub zła organizacja.

Administrowanie = kierowanie = zarządzanie możemy te pojecia traktować zamiennie, chociaż pojęcie słowa administrowanie raczej odnosi się do tzw. sfery nieprodukcyjnej gospodarki, tj. do administracji państwowej, uczelnianej itp.

Kierowanie częściej używamy do kierowania zespołami, ludźmi.

Zarządzanie – odnosi się do zarządzania  - kierowania jednostkami produkcyjnymi, w których zarządza się całym majątkiem produkcyjnym, wszystkimi zasobami produkcyjnymi.

Władza – to nic innego jak możność kierowania ludźmi (za Kotarbińskim).

Źródła władzy: zaufanie, nawyk podwładnego, obawa, autorytet.

Zaufanie – chodzi o zaufanie podwładnego do przełożonego, że przełożony działa/postępuje zgodnie z wyznaczonymi celami w sposób najlepszy z możliwych w celu osiągnięcia określonego celu.

Nawyk podwładnego do uznawania władzy przełożonego za władzę legalną/prawdziwą/właściwą.

Obawa podwładnego, że w przypadku niewłaściwego wykonania jakiegoś polecenia czy wykonywanej pracy spotka go jakaś kara.

Autorytet

-> formalny = urzędowy (wynika z faktu obejmowania określonego stanowiska
     w strukturze);

-> osobisty = moralny, wynika on z osobowości/moralności danego człowieka a wyznaczonym
    systemem wartości, np. ubierania;

-> rzeczywisty jest wypadkową dwóch wcześniej opisanych;

 

FUNKCJE ZARZĄDZANIA

 

W sensie rzeczowym wyróżnia się cztery klasyczne funkcje zarządzania:

1.       Organizowanie – czynności łączenia części w całość procesu technologicznego oraz proces łączenia komórek organizacji w struktury organizacyjne;

2.       Planowanie – ma za zadanie nakreślenie celów gospodarczych i sposobu ich realizacji;

Funkcje planowania (etapy planowania):

A.     Precyzowanie celów i zadań (Co robić? Co produkować? Czym się zająć?);

B.     Opracowanie wariantów działania (Import czy samodzielna działalność) ich analiza i wybór najlepszego wariantu (Jak robić?);

C.     Ustalenie środków niezbędnych (Za ile?);

D.     Podjęcie decyzji, doprowadzenie informacji do załogi (produkcja);

3.       Motywowanie – to zachęcanie podwładnych do wykonywania zadań w sposób zalecany przez kierownictwo;

4.       Kontrolowanie – sprawdzanie sposobu i jakości wykonywanych zadań;

 

Centralizacja – decentralizacja

Zarówno pojęcie CENTRALIZACJI jak i DECENTRALIZACJI jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania, albowiem w praktyce gospodarczej mamy do czynienia z różnymi przejawami centralizacji i decentralizacji, i ich stopniami. Za instytucję skrajnie scentralizowaną uważa się taką, w której wszystkie decyzje są podejmowane jednoosobowo na najwyższych szczeblach zarządzania. Za instytucję skrajnie zdecentralizowaną uważa się taką, w której wszystkie decyzje podejmowane są na najniższym szczeblu zarządzania, często przy współudziale wykonawców.

W LP w Polsce mamy do czynienia ze skrajnie scentralizowanym planowaniem, albowiem mamy do czynienia z jednym planem finansowo-gospodarczym PGL LP, plan nadleśnictwa (mamy ich ok.430) jest częścią tego planu.

 


[1] Przypis stenotypistki ;)

[2] Przypis stenotypistki ;)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin