Podstawy prawa spółek.doc

(188 KB) Pobierz
Spółka jawna

Spółka cywilna

 

Definicja

▪ umowa, w której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 §1 k.c.)

Wspólnicy

▪ co najmniej dwie osoby fizyczne, osoby prawne lub ułomne osoby prawne

Forma umowy

▪ powinna być potwierdzona pismem - forma dla celów dowodowych (art. 860 §2 k.c.)

Treść umowy

▪ określenie stron umowy

▪ określenie wspólnego celu o charakterze gospodarczym

▪ określenie działań, do których podjęcia zobowiązani są poszczególni wspólnicy w celu  zrealizowania wspólnego celu gospodarczego (w szczeg. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość)

▪ czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony

Powstanie

▪ z chwilą zawarcia umowy spółki

Minimalny kapitał

▪ brak

Firma

▪ spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą – nie może posługiwać się firmą - w obrocie używa się firmy  (nazwy) wszystkich wspólników oraz dodatkowego oznaczenia "spółka cywilna"

Organy

▪ brak

Reprezentacja

 

 

 

 

▪ każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę (art. 866 k.c.)

▪ prawo wspólnika do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych w takim zakresie w jakim wspólnik jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki

▪ umowa spółki lub uchwała wspólników może zmienić uprawnienia wspólnika dotyczące reprezentacji

Prowadzenie spraw spółki

▪ każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki (art. 865 §1 k.c.)

▪ każdy wspólnik może prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki - jeżeli przed załatwieniem sprawy choćby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej przeprowadzeniu, wymagana jest uchwała wspólników (art. 865 §2 k.c.)

▪ w sprawach nagłych decyzje mogą być podjęte przez każdego wspólnika, również tego, który jest wyłączony od prowadzenia spraw spółki (865 §3 k.c.)

▪ w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, w tym także wspólników wyłączonych od prowadzenia spraw spółki (art. 865 k.c.)

Odpowiedzialność

wspólników za zobowiązania spółki

▪ każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia, całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami (art.864 k.c.)

Wystapienie wspólnika

jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego (art. 869 §1 k.c.)

▪ z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony (art. 869 §1 k.c.)

jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika, jego wierzyciel osobisty, który uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony;.jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać (art. 870 k.c.)

występującemu wspólnikowi:

-          zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania,

-          wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia

-          wypłaca się w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki

▪ nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie spółki

▪ przyczyny przewidziane w umowie spółki (jeżeli mimo zaistnienia takiej przyczyny, spółka trwa nadal za zgodą wszystkich wspólników, to uznaje się, że spółka została przedłużona na czas nie oznaczony)

▪ jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

▪ śmierć wspólnika lub wystąpienie wspólnika, jeżeli w spółce miałby pozostać tylko jeden wspólnik

▪ ogłoszenie upadłości wspólnika (art. 874 §2 k.c.)

▪ prawomocne orzeczenie sądu (art. 874 §1 k.c.) – każdy wspólnik może z ważnych powodów żądać rozwiązania spółki przez sąd

▪ od chwili rozwiązania spółki, do wspólnego majątku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 875 §1 k.c.)

z majątku pozostałego po zapłaceniu długów wspólnikowi:

-          zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania,

-          wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia

-          wypłaca się w pieniądzu taką część pozostałej nadwyżki, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki

▪ nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spółka jawna

 

Definicja

▪ spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową (art. 22 §1)

Wspólnicy

▪ co najmniej dwie osoby fizyczne, osoby prawne lub ułomne osoby prawne

Forma umowy

▪ pisemna pod rygorem nieważności (art. 23)

Treść umowy

▪ firma i siedziba spółki,

▪ określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,

▪ przedmiot działalności spółki,

▪ czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony (art. 25)

Powstanie

▪ z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS (art. 25[1] §1)

Minimalny kapitał

▪ brak

Firma

▪ nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firma (nazwa) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie "spółka jawna" (art. 24 §1)

▪ dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp. j." (art. 24 §2)

Organy

▪ brak

Reprezentacja

 

 

 

 

 

 

▪ każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę (art. 29 §1)

▪ prawo wspólnika do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki (art. 29 §2)

▪ prawa reprezentowania nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich (art. 29 §3)

▪ umowa spółki może pozbawić wspólnika prawa reprezentowania spółki albo przewidywać, że jest uprawniony do jej reprezentowania tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem (art. 30 §1)

▪ pozbawienie wspólnika prawa reprezentowania spółki może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu (art. 30 §2)

Prowadzenie spraw spółki

▪ każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki (art. 39 §1)

▪ prawo prowadzenia spraw spółki może być odebrane wspólnikowi z ważnych powodów, na mocy prawomocnego orzeczenia sądu - dotyczy to również zwolnienia wspólnika od obowiązku prowadzenia spraw spółki (art. 47)

▪ prowadzenie spraw spółki może być powierzone jednemu lub kilku wspólnikom na mocy umowy spółki lub na podstawie późniejszej uchwały wspólników - pozostali wspólnicy są wówczas wyłączeni od prowadzenia spraw spółki (art. 40 §1)

▪ jeżeli prowadzenie spraw spółki powierzono kilku wspólnikom, do prowadzenia przez nich spraw spółki stosuje się przepisy ustawy dotyczące prowadzenia spraw przez wszystkich wspólników - uchwałę wszystkich wspólników zastępuje wówczas uchwała tych wspólników, którym powierzono prowadzenie spraw spółki (art. 40 §2)

▪ każdy wspólnik może prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki - jeżeli przed załatwieniem sprawy choćby jeden z pozostałych wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw spółki sprzeciwi się jej przeprowadzeniu, wymagana jest uchwała wspólników (art. 39 §2 i 3)

▪ jeżeli w sprawach nieprzekraczających zwykłych czynności spółki wymagana jest uchwała wspólników, konieczna jest jednomyślność wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki (art. 42)

▪ w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, w tym także wspólników wyłączonych od prowadzenia spraw spółki (art. 43)

▪ wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki może bez uchwały wspólników wykonać czynność nagłą, której zaniechanie mogłoby wyrządzić spółce poważną szkodę (art. 44)

Odpowiedzialność

wspólników za zobowiązania spółki

▪ każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką (art. 22 §2)

▪ odpowiedzialność subsydiarna - wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (art. 31 §1)

Rozwiązanie spółki

▪ przyczyny przewidziane w umowie spółki,

▪ jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

▪ ogłoszenie upadłości spółki,

▪ śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

▪ wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,

▪ prawomocne orzeczenie sądu (art. 58)

 

 

 

 

 

 

 

 

Spółka partnerska

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin