konstytucja_3_maja_i_dalsze_ustawodawstwo_sejmu_czteroletniego.doc

(112 KB) Pobierz
KONSTYTUCJA 3 MAJA I DALSZE USTAWODAWSTWO SEJMU CZTEROLETNIEGO (1788 – 1792)

KONSTYTUCJA 3 MAJA I DALSZE USTAWODAWSTWO SEJMU CZTEROLETNIEGO (1788 – 1792)

 

PRZYGOTOWANIE I CHARAKTER USTAWY KONSTYTUCYJNEJ

W wyniku dalszego wzrostu dążeń reformatorskich i sprzyjającej sytuacji międzynarodowej zwołano do Warszawy sejm SEJM CZTEROLETNI/WIELKI:

-        początkowo nadzieje na poparcie niektórych reform przez Katarzynę II i rząd petersburski dla pogłębienia sojuszu polsko-rosyjskiego, jednak zwyciężyła przeciwna tendencja, zmierzająca do oparcia się na pomocy Prus (liczono na chwilową koalicję antyrosyjską: WB, Prusy, Holandia)

         przymierze z Prusami z 1790 r. nie przyniosło pożytku

-        pierwsze 2 lata działalności Sejmu Czteroletniego – uchwały mało produktywne

         jedynie dość żywa działalność DEPUTACJI (komisji sejmowej) powołana do poprawy formy rządu

-        po nowych wyborach do sejmu w 1790 r. à w pierwszych miesiącach 1791 r. 3 ważne ustawy:

         ustawa o sejmikach (marzec)

         ustawa o miastach królewskich (17 kwiecień)

         USTAWA RZĄDOWA à KONSTYTUCJA 3 MAJA (maj) à regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców kraju oraz zasady organizacji władzy państwowej

*       Ustawa zasadnicza, wzorowana na teorii nowoczesnego konstytucjonalizmu

*       Autorzy: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki (polityk) i Hugo Kołłątaj (ostateczna redakcja)

*       Ustawa o miastach królewskich i o sejmikach jej częścią składową

*       Król zmierzał do systemu monarchii parlamentarnej na wzór angielski i do wzmocnienie pozycji swojej i rządu, Potocki do zagwarantowania sejmowi głównej roli w państwie, a Kołłataj rozwijał program „łagodnej rewolucji”zespół poczynań reformatorskich wymierzonych przeciw oligarchii + zabezpieczenie sojuszu szlachecko-mieszczańskiego przed rewoltą plebejską

*       uchwalenie Konstytucji 3 maja w przyspieszonym trybie (by zaskoczyć opozycję) przeprowadzone zostało przez powstałe w sejmie i wokół niego STRONNICTWO PATRIOTYCZNE (1 z przywódców marszałek Stanisław Małachowski)

-        jego część przekształciła się po uchwaleniu Konstytucji w I-wsze w Polsce nowoczesne ugrupowanie polityczne: ZGROMADZENIE PRZYJACIÓŁ USTAWY RZĄDOWEJ 3 MAJA, które miało na celu dalsze prace ustawodawcze, m.in. ustawy rozwijające główne normy Konstytucji oraz prace nad kodeksami cywilnym, karnym i procesowym; a także opracowaniem osobnej konstytucji, mającej zreformować ustrój społeczny i gospodarczy – pomysł Kołłątaja wygłoszony jako przemowa członka rządu w Sejmie.

 

A/ Ustrój społeczny

à SZLACHTA

-        Konstytucja gwarantowała „stanowi szlacheckiemu wszystkie swobody, wolności, prerogatywy i pierwszeństwo w życiu prywatnym i publicznymjako niewzruszone

         Mowa tylko o szlachcie-ziemianach – posesjonatach

         Nietykalność osobista i własność „tak jak od wieków każdemu służyły”

         Szlacheckie pełne prawo własności

-        W ustawach szczegółowych zapewniono też inne wolności szlacheckie (np. zwolnienie od kwaterunku wojskowego)

-        utrzymanie zwierzchności dominalnej szlachty nad chłopami.

-        (wg Konstytucji) wewnątrz stanu szlacheckiego równość wszystkiej szlachty – dot. posesjonatów

         szlachtę nieosiadłą i czynszową odsunięto od wpływu na sprawy publiczne, pozbawiając ją prawa do udziału w sejmikach (by zapobiec manipulacjom magnatów) à łączyło się to z tendencją do tworzenia monarchii opartej na szlachcie ziemiańskiej przy współudziale oświeconych i zamożnych mieszczan, którym ułatwiono nobilitację

-        utrzymano zasadę, że świeże szlachectwo nie daje w I i II pokoleniu prawa piastowania wyższych urzędów (by nobilitowani mieszczanie nie wykorzystywali „klejnotu szlacheckiego” do zdobycia większego wpływu na rządy krajem

-        Konstytucja 3 Maja i dalsze ustawodawstwo Sejmu Czteroletniego utrzymały ustrój stanowy, ale mniej rygorystyczne przegrody stanowe → szlachectwo to nie tylko urodzenie, ale i własność ziemi + funkcja społeczna.

 

Krytyka ze strony radykalnego skrzydła obozu reformatorsko-patriotycznego (nobilitacja mieszczan nie będzie służyć podniesieniu pozycji miast, a wręcz przeciwnie – bo najwybitniejsi i najbogatsi mieszczanie przejdą do szlachty).

 

à MIESZCZANIE

-        Ustawa o miastach królewskich przyznawała posesjonatom tych miast przywileje, jakie dotąd przysługiwały tylko szlachcie:

         nietykalność bez wyroku sądowego (rozszerzone w praktyce też na Żydów w miastach)neminem captivabimus nisi iure victum

         prawo nabywania dóbr ziemskich

         prawo piastowania niższych urzędów administracyjnych i sądowych, dostęp do palestry, niższe rangi oficerskie

         częste nadawanie szlachectwa

-        Postanowienia te wyraz zbliżenia szlachecko-burżuazyjnego, przy utrzymaniu dominacji szlachty.

-        Obcych rzemieślników i kupców zachęcano do osiedlania się w miastach (wiele swobód).

-        Ustawa mogła dotyczyć również miast prywatnych w razie ich dobrowolnego i indywidualnego poddania pod moc ustawy.

 

à CHŁOPI

-        Poświęcony im art. IV Konstytucji.

-        Źródłem wartości jest ziemia i praca na niej.

-        postanowienie o „opiece” dawało pewne możliwości ingerencji państwowych sądów i administracji w sprawy między pana a chłopa.

-        zachęcanie dziedziców do zawierania z chłopami UMÓW INDYWIDUALNYCH lub ZBIOROWYCH co do rozmiaru i czasu trwania ich świadczeń (wiążących obie strony). Zamierzano rozwinąć w projektowanym Kodeksie Stanisława Augusta.

-        zapewnienie wolności osobistej przybyszom z zagranicy i zbiegom, którzy zechcieliby wrócić do kraju oraz swobodę osiedlania się i najmu pracy

-        opieka nad chłopami + rozwój działalności państwowej w rolnictwie polecane przez ustawy o Komisji Policji i komisjach porządkowych.

         Komisja Policji mogła jednak tylko udzielać rad i ostrzeżeń dziedzicom, a komisje porządkowe – przedstawiać odpowiednie wnioski na sejm skrępowanie administracji państwowej co do możliwości konkretnego wpływania na położenie chłopów w dobrach szlacheckich

-        ustawa o sprzedaży królewszczyzn (1792r.) – jedyna naprawdę korzystna. Zapewniała chłopom osiadłym w tych dobrach własność wieczystą (użytkowanie) ziemi i wolność osobistą. Uwolnienie z poddaństwa „ludzi gruntu nie trzymających i pod żadnym kontraktem nie  zostających”. Przy przejmowaniu królewszczyzn przez nowonabywców lustratorzy państwowi mieli czuwać nad ścisłym określeniem ciężarów chłopskich

 

à STOSUNKI WYZNANIOWE

-        swoboda wyznań, ale tradycyjne pierwszeństwo religii katolickiej (odstępstwo od niej nadal jako przestępstwo apostazji)

-        tron i stanowiska ministerialne dla katolików

-        1791 r. kongregacja Kościoła prawosławnego Polski i Litwy w Pińsku – uchwalenie autokefalii (uniezależnienia tego Kościoła od czynników zewnętrznych) + własny konsystorz à statuty pińskie zatwierdzone przez sejm

 

à NARÓD I OBYWATELE

-        Pojawiły się normy stanowiące wyraz nowych dążeń i przeobrażeń społecznych, wyraz procesu formowania się nowoczesnego narodu polskiego, podejmującego walkę w obronie niepodległości.

-        „Naród” – określał całą ludność, mieszczan, chłopów i szlachtę. Widać to w uwzględnionej w Konstytucji teorii zwierzchnictwa narodu, niezależnie od tego, jak silna była pozycja szlachty. Odejście od „narodu szlacheckiego” na rzecz demokratycznej koncepcji narodu.

 

 

 

 

B/ Ustrój polityczny

à PAŃSTWO JEDNOLITE CZY ZACIEŚNIENIE UNII?

-        Konstytucja 3 Maja świadomie pominęła sprawę wzajemnego stosunku Korony i Wielkiego Księstwa – wynik tendencji Stanisława Augusta do centralizacji władzy i unifikacji Rzeczypospolitej (w tym samym kierunku program H. Kołłątaja). Ze względu na przywiązanie szlachty litewsko-białoruskiej do odrębnych praw Wielkiego Księstwa uznano, że unifikacji nie należy deklarować w Konstytucji, a zrealizować w ustawach uzupełniających.

-        Senatorowie, zwłaszcza posłowie litewscy (pod przywództwem marszałka konfederacji litewskiej Kazimierza Nestora Sapiehy) – w zamian za akceptację konstytucji – uzyskali od króla zgodę na utrzymanie podmiotowości Wielkiego Księstwa:

         w ustawie o sejmach (1791) – alternatywa sejmów, co trzeci sejm w Grodnie

         Sapiehę powołano w skład Straży Praw

         2 odrębne komisje kodyfikacyjne – litewska miała się oprzeć wyłącznie na III Statucie litewskim

         przy okazji debaty sejmowej nad powołaniem Komisji Skarbowej (Litwini chcieli własnej) uchwalono ZARĘCZENIE WZAJEMNE OBOJGA NARODÓW (akt ten miał odtąd być częścią paktów konwentów zaprzysięganych przez monarchów)

*       w powołanych wspólnych Komisjach Wojskowej i Skarbowej połowa członków z Wielkiego Księstwa, a przewodnictwo przemienne.

*       osobne urzędy centralne

*       osobna kasa skarbowa i skarbowy trybunał litewski.

*       zacieśnienie unii, ale nadal federacyjny charakter Rzeczypospolitej Obojga Narodów

 

à ZWIERZCHNICTWO NARODU I PODZIAŁ WŁADZY

-        art. V Konstytucji: „wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” à idea demokratyczna (J.J.Rousseau)

-        na gruncie polskim prowadziła do uwydatnienia suwerenności politycznej sejmu szlacheckiego

-        Konstytucja głosiła zasadę „rządu umiarkowanego” – trójpodział władzy (sądownicza, prawodawcza [stany] i najwyższa wykonawcza [król i straż])

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin