Migracje ludów semickich.docx

(11 KB) Pobierz

Migracje ludów semickich – Aramejczycy, Hebrajczycy i inni.

 

Aramejczycy to bardzo aktywne plemiona koczowniczych Semitów. Na początku XIII w. p.n.e. zaczęły one opuszczać północne obrzeża pustyni syryjskiej i osiedlać się na sąsiednich terenach syryjskich i mezopotamskich.

Początkowo grupy osadników były nieliczne. Nie stanowiło to zagrożenia dla społeczności miejscowych. Około XII wieku p.n.e. grupy te stawały się coraz liczniejsze, z biegiem czasu przerodziło się to w najazdy rodów lub całych plemion. Nowe grupy Aramejczyków korzystały ze wsparcia wcześniej przybyłych tam pobratymców.

 

Tiglatpilesarowi I (1115-1077 r. p.n.e.) udało zatrzymać się Aramejczyków i Chaldejczyków na linii Eufratu. Jednak po jego śmierci Asyria pogrążyła się w chaosie. Plemiona aramejski i chaldejskie wdarły się do Mezopotamii forsując Eufrat.

Inwazję udało się przetrwać Asyrii, ale nie udało się to bezbronnej Babilonii. Przez blisko dwa stulecia plemiona aramejskie przenosiły się po całym terenie Międzyrzecza. Chaldejczycy skupili się na terenach babilońskich. Najeźdźcy nie stworzyli jednego ośrodka decyzyjnego, każde plemię samo decydowało o swoich działaniach. Ułatwiło to niektórym miasto babilońskim podburzanie przeciw sobie zwaśnionych plemion.

Najeźdźcy nie koncentrowali się na zdobywaniu miast, zadowalały ich raczej kontrybucje, daniny i łupy. Kraj popadł w ruinę, system irygacyjny został zniszczony, nastąpiła klęska głodu.

 

Na przełomie IX i VIII wieku p.n.e. plemiona aramejskie i chaldejskie znalazły dla siebie siedziby, przeszły na osiadły tryb życia. Po raz pierwszy od dłuższego czasu w regionie pojawiła się stabilizacja.

Powstałe państwa plemienne za swoje stolicy obrały miasta babilońskie. W południowej Mezopotamii: Bit-Jakini, Bit-Dakuri, Bit-Ammukani, Bit-Szilani, Bit-Szalli. (Nazwa składała się z dwóch członów. Słowo „Bit”oznacza dom, ród, rodzina. Później następuje imię głowy rodu, przywódcy lub przodka.)

 

Ważną rolę w ustabilizowaniu się sytuacji w Międzyrzeczu odegrało odrodzenie się państwa asyryjskiego. Zaczęło ono zwalczać państwa i plemiona aramejskie w północnej i środkowej Mezopotamii.

 

W XI i X wieku p.n.e. Aramejczycy wdarli się do Kanaanu. Przed nimi w wieku XIII\XII osiedlili się tam spokrewnienie z nimi – Hebrajczycy, Moabici, Ammonici, Edomici.

Wszystkie nowoprzybyłe ludy zajmowały terytoria kosztem ludności kananejskiej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin