SZKOŁA PODSTAWOWA
W JAWORZNI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Prowadząca:
mgr Zofia Porzuczek
Jaworznia 1 czerwca 2001r.
BLOK TEMATYCZNY: W PRZYJAŹNI Z PRZYRODĄ.
Temat zajęć: MIESZKAŃCY ŁĄKI.
Cel zajęć: rozpoznawanie i nazywanie roślin oraz zwierząt żyjących na łące
z uwzględnieniem ich cech charakterystycznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
· przedstawia informacje zebrane podczas wycieczki na łąkę,
· wskazuje organizmy roślinne i zwierzęce typowe dla łąki (motyl, biedronka, zając, kret, bocian, czajka, koniczyna),
· wyróżnia cechy charakterystyczne wyodrębnionych ssaków, owadów i ptaków,
· wypowiada się zdaniem na temat stworzonej ilustracji przedstawiającej mieszkańców łąki,
· rozwiązuje problemy dotyczące życia na łące zawarte w karcie pracy, uzupełnia tekst brakującymi wyrażeniami,
· wykonuje obliczenia matematyczne poprzez symulację (liczmany, karta pracy),
· potrafi stworzyć plastyczny obraz łąki z zastosowaniem techniki collage,
· aktywnie słucha wypowiedzi innych,
· czuje się odpowiedzialny za efekt pracy w grupie i umie współdziałać z jej członkami,
· dostrzega wpływ czynności swoich i innych na stan środowiska oraz wyjaśni potrzebę jego ochrony.
Metody wspierania edukacyjnego:
· podająca (wyjaśnienie, praca z tekstem, rozmowa kierowana),
· problemowa ( mapa mentalna),
· praktycznego działania,
· ekspresja twórcza: plastyczna i ruchowa,
· eksponująca,
Formy aktywności ucznia:
· zbiorowa,
· grupowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
Środki dydaktyczne:
· kaseta magnetofonowa z utworem muzycznym „Lot trzmiela”- M. Rimski- Korsakow ,
· kaseta magnetowidowa z filmem pt. „Na łące”,
· ilustracja łąki do demonstracji,
· tekst wiersza pt. „Motyle znad łąki” – podręcznik „Wesoła szkoła”,
· rysunki roślin i zwierząt łąkowych,
· słownictwo do nazwania grup roślin i zwierząt,
· albumy, czasopisma przyrodnicze, ilustracje roślin i zwierząt łąkowych, teksty zagadek,
· karty pracy w dwóch wersjach ze zróżnicowanym poziomem pracy,
· liczmany, matematyczna karta pracy,
· różnorodne materiały potrzebne do wykonania plastycznego obrazu łąki (ścinki tkanin, papier kolorowy, bibuła, kredki świecowe),
· tekst opowiadania pt. „Na łące”,
· plansza ewaluacyjna- „ Barometr nastroju”, kolorowe karteczki dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. WYTWORZENIE SYTUACJI INSPIRUJĄCEJ OKREŚLONY
RODZAJ AKTYWNOŚCI UCZNIÓW
1. Wysłuchanie utworu muzycznego „Lot trzmiela” (dzieci zamykają oczy i próbują wyobrazić sobie to, co sugeruje im muzyka).
II. OKREŚLENIE PRZEDMIOTU AKTYWNOŚCI UCZNIÓW
1. Wypowiedzi na temat wysłuchanego utworu (uczniowie wyobrazili sobie łąkę i fruwające owady).
2. Uświadomienie dzieciom celu dzisiejszych zajęć - Jakie rośliny i zwierzęta są mieszkańcami łąki?
III. WIELOKIERUNKOWA DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA
1. Projekcja filmu pt. „Na łące”, oglądanie ilustracji przedstawiającej łąkę. Porównanie spostrzeżeń z tym, co widziały na wycieczce, a czego nie udało się im zauważyć.
2. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu pt. „Motyle znad łąki” (załącznik nr 1) – analiza wiersza.
3. Wybieranie przez dzieci spośród ilustracji przedstawiających rośliny i zwierzęta tych, które występują na łące.
4. Przyporządkowanie nazwie: ssaki, ptaki, owady, rośliny odpowiednich ilustracji.
5. Uświadomienie sobie przez dzieci cech charakterystycznych owadów, ptaków i ssaków.
6. Zbieranie dodatkowych informacji o wybranych zwierzętach i roślinach. Tworzenie mapy mentalnej z ilustracji i napisanych informacji – praca w grupach.
7. Prezentacja zadań przez poszczególne grupy (po zawieszeniu mapy na tablicy, grupowy omawia ją, po wcześniejszym odczytaniu zagadki o wybranej roślinie, zwierzęciu; inni członkowie grupy w razie potrzeby uzupełniają wypowiedź grupowego) – załącznik nr 2.
8. Wykorzystanie zgromadzonych informacji przy uzupełnianiu tekstu z lukami ( praca zróżnicowana):
· I poziom – uzupełnia luki w zdaniach, samodzielnie wpisując brakujące wyrazy,
· II poziom – uzupełnia luki w zdaniach, wykorzystując wyrazy pomocnicze, umieszczone pod tekstem – karta pracy (załącznik nr 3).
9. Przerwa rekreacyjna.
10. Zabawa dydaktyczna – dzieci wcielają się w motyle. „Fruwając” po łące siadają na kwiatkach według określonych warunków (np. na 2 kwiatkach po równo, na 3, na 6). Układanie działań matematycznych do zaistniałych sytuacji.
11. Ćwiczenia z wykorzystaniem matematycznej karty pracy (symulacja na konkretach, zapisanie pod odpowiednim rysunkiem formuły matematycznej) – karta pracy (załącznik nr 4).
12. Tworzenie plastycznego obrazu łąki (uczniowie techniką collage wykonują różne elementy łąki i przypinają je na kartonie).
13. Omówienie wykonanej pracy.
14. Odczytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Na łące”, oraz apelu Sobieradzika do dzieci (załącznik nr 5 i 6).
IV. PODSUMOWANIE, EWALUACJA ZAJĘĆ
Podjęcie decyzji przez dziecko, która część zajęć była najciekawsza - (umieszczenie w odpowiedniej rubryce tabeli „barometru nastroju” kolorowego kartonika). Ocena własnej aktywności na zajęciach. Wyłonienie najciekawszej części zajęć, wyciągnięcie wniosków na przyszłość – załącznik nr 7.
V. OCENIANIE EFEKTÓW PRACY UCZNIÓW
Wyróżnienie aktywnych uczniów, pochwała słowna.
VI. KOMENTARZ METODYCZNY
Po opracowaniu bloku tematycznego „W przyjaźni z przyrodą”, uczniowie powinni zdobyć szereg umiejętności i wiadomości. Przede wszystkim chodzi tu o zrozumienie takich pojęć jak: przyroda , łąka i jej mieszkańcy. Dostrzeganie charakterystycznych cech owadów, ptaków i ssaków. Kształtowanie prawidłowej postawy wobec przyrody. Przedstawiania w sposób słowny, plastyczny i ruchowy swoich spostrzeżeń i odczuć. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą symulacji oraz mnożenia i dzielenia w zakresie 25. Cele te osiągnięte zostaną poprzez metody i formy pracy z wykorzystaniem ciekawych i urozmaiconych środków dydaktycznych.
Załącznik nr 1.
Karolina Kusek
„Motyle znad łąki”
Ach, co to,
ach, co to za balet?
Ach kto to
tak tańczy wspaniale?
To tańczą
motyle znad łąki,
a każdy
ma skrzydła z koronki.
Wirują nad nami
z bosymi nóżkami,
a łąka się śmieje
wszystkimi kwiatami!
jak chmura tęczowa
i słońce
za chmurę motyli się chowa!
Załącznik nr 2
Zagadki:
1. W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce.
2. Mam długie uszy
i zwinnie skaczę,
zmykam przez pole,
gdy psa zobaczę.
3. Powrócił do nas z dalekiej strony.
Ma długie nogi i dziób czerwony.
4. Są żółte jak kaczuszki.
Myślicie, że mają nóżki?
Nie! One wczesną wiosną,
na mokrej łące rosną.
Załącznik nr 3
Karta pracy – poziom I.
Łąka to miejsce, w którym można zaobserwować życie roślin i zwierząt. Rosną na niej ................................, ................................... , ....................................... i ............................................. .
Jest również domem dla wielu zwierząt. Żyją tu ........................, ................................. , ............................................. .
Można również zobaczyć ptaki takie jak: ........................................., ...................................... lub ......................................... .
Nad kolorowymi kwiatami fruwają ......................................... , ....................................... i .................................................... .
Karta pracy – poziom II.
Łąka to miejsce, w którym można zaobserwować życie roślin i zwierząt. Rosną na niej kaczeńce, ....................................... , koniczyna i ............................................. .
Jest również domem dla wielu zwierząt. Żyją tu krety, ................................. , myszy.
Można również zobaczyć ptaki takie jak: bociany, ...................................... lub kuropatwy.
Nad kolorowymi kwiatami fruwają biedronki, ....................................... i .................................................... .
Wyrazy pomocnicze:
stokrotki, maki, zające, czajki, motyle, pszczoły.
Załącznik nr 4
Uzupełnij zapis pod rysunkami:
3 + 3 = .....
2 * ..... = .....
..... + ..... + ..... = 12
...... * 4 = 12
...
m.kokoszek2006