Usuwanie nieusuwalnych plikĂłw.doc

(639 KB) Pobierz
Usuwanie nieusuwalnych plików

Usuwanie nieusuwalnych plików

 

Od czasu do czasu z niewyjaśnionych przyczyn na dysku pojawia się plik, którego z pewnych przyczyn nie jesteśmy w stanie usunąć standardowymi metodami. Jest jednak prosty i niezawodny sposób pozbywania się tych „niechcianych” plików z systemu.

 

Aby usunąć zbędny plik:
1. Otwórz okno konsoli wiersza poleceń (wpisz CMD w Start/Uruchom) i pozostaw je otwarte.
2. Zakończ wszystkie uruchomione aplikacje.
3. Kliknij Start/Uruchom i wpisz komendę TASKMGR.EXE.
4. Przejdź na zakładkę Procesy i zakończ proces Explorer.exe. Pozostaw okno Menedżera zadań otwarte.
5. W oknie konsoli przejdź do katalogu, gdzie znajduje się plik, który chcesz usunąć.
6. Wpisz komendę DEL <nazwa_pliku>, gdzie <nazwa_pliku> jest nazwą pliku, który zamierzasz usunąć.
7. Wróć do okna Menedżera zadań i z menu Plik wybierz Nowe zadanie.
8. Wpisz Explorer.exe, aby ponownie uruchomić powłokę graficzną systemu.
9. Zamknij okno Menedżera zadań.

 

Odczytywanie własnego adresu IP

 

Podczas korzystania z Internetu często przydaje się znajomość własnego numeru IP. Dodatkowo po sprawdzeniu dowiesz się, czy masz prywatny czy publiczny numer IP

Aby to zrobić w systemie Windows 98/ME, kliknij Start/Uruchom, wpisz winipcfg i kliknij OK.                   Twój numer IP zostanie wyświetlony na ekranie.

Z kolei w systemach Windows NT/2000/XP w polu Start/Uruchom wpisz cmd i w oknie, które się otworzy, ipconfig. Zostanie teraz wyświetlony adres IP.

 

Rys. Wyświetlony adres IP użytkownika

 

Jeżeli Twój adres znajduje się przedziałach: 10.0.0.0–10.255.255.255, 172.16.0.0–172.31.255.255, 192.168.0.0–192.168.255.255, oznacza to, że masz prywatny adres IP. W innym przypadku został Ci przydzielony publiczny adres IP. Cechą charakterystyczną prywatnych numerów IP jest to,                      że IP przypisany do danego komputera nie jest tym, pod którym jest on widoczny z zewnątrz.                      Wynika to z faktu, iż po drodze jest on transformowany przez urządzenie zwane routerem.

Sprawdźcie, pod jakim adresem jesteś widziany z zewnątrz, czyli z Internetu. Wystarczy, że wejdziesz np. na stronę http://tonid.net/ip i porównasz, czy wyświetlony tam adres IP Twojego komputera jest taki sam jak ten odczytany z konfiguracji. Jeżeli tak – Twój komputer ma publiczny adres IP,                   w przeciwnym – prywatny numer IP.

 

 

 

Tajemnicze dźwięki dochodzące z komputera

 

Zaraz po włączeniu Twój komputer wydaje dziwne dźwięki, przypominające drapanie lub chrobotanie, a ich źródłem nie jest twardy dysk.

Wygląda to na problem z wiatraczkami chłodzącymi niektóre podzespoły. Najprawdopodobniej                  w Twoim komputerze są trzy wiatraczki: jeden zamocowany na procesorze, drugi chłodzący kartę graficzną, a trzeci w zasilaczu.

Najczęściej tajemnicze dźwięki pochodzącą z wiatraczka chłodzącego zasilacz. Zwróć uwagę,            że wiatraczek może pracować jeszcze przez dłuższy czas, wydając irytujące dźwięki, zanim się całkiem zepsuje.

 

Rys. Wiatraczki pełnią ważną rolę – chłodzą kluczowe komponenty komputera

 

Jeśli jednak źródłem dźwięku jest wiatraczek od procesora, trzeba szybko rozwiązać problem,                bo inaczej może dojść do uszkodzenia CPU. Najlepiej zastąpić uszkodzony wiatraczek nowym egzemplarzem.

W przypadku wiatraczka od zasilacza trzeba wymienić cały zasilacz. Jeśli chcesz otworzyć zasilacz            i naprawić wiatraczek, nie fatyguj się. Te wiatraczki nie nadają się do naprawiania.

Sprawny napęd CD-ROM

 

Poprawnie eksploatowany sprzęt to gwarancja długiej i poprawnej pracy komputera. Chcesz cieszyć się sprawnie działającym napędem CD-ROM? Naucz się go odpowiednio obsługiwać

Aby cieszyć się sprawnie działającym napędem CD-ROM, powinieneś spełnić kilka warunków. Na samym początku najważniejszy jest poprawny montaż napędu CD. Podczas montażu napędu CD zwracaj uwagę:
• Postaraj się, aby napęd CD był zainstalowany na oddzielnej taśmie.
• Unikaj ustawienia napędu na cable select (zworki z tyłu napędu). Pozwali to na szybszą         i wydajniejszą pracę urządzenia.
• Nowe napędy o dużej szybkości wydzielają duże ilości ciepła. Postaraj się zapewnić pustą przestrzeń pomiędzy CD-ROM-em a dyskiem i innymi napędami. Możesz też wykorzystać dodatkowy wiatraczek. Po wyjęciu wolnej zaślepki w obudowie możesz tam dopasować wentylator, który będzie zasysał powietrze z zewnątrz do środka obudowy. Ochłodzone            w ten sposób napędy CD i dyski twarde będą długo i bezawaryjnie pracować.

Jeśli chcesz długo cieszyć się Twoimi napędami CD:
• Czyść płytę CD i podstawkę urządzenia od kurzu i innych zabrudzeń. Przyspieszysz w ten sposób działanie napędu i przedłużysz jego eksploatacje.
• Nie pozostawiaj napędu z wysuniętą tacką, jeżeli nie wkładasz w tym momencie płyty.
• Długi czas odtwarzania muzyki w napędzie CD-ROM jest dla tego urządzenia sporym obciążeniem.
• Staraj się nie stawiać komputera w pomieszczeniach z dużą

Klawiatura zamiast myszki

 

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę z systemem okienkowym bez pomocy myszki. Gdy jednak to popularne od wielu lat urządzenie przestaje działać, większość z nas staje się bezradna, a system operacyjny nagle staje się twierdzą nie do zdobycia.

Zwykle w takim przypadku staramy się przypomnieć skróty klawiaturowe, które umożliwią nam wykonanie najprostszych, podstawowych czynności. Jeśli jednak nasza pamięć zawodzi, jest sposób, aby przynajmniej zasymulować działanie myszy. System Windows umożliwia kontrolę wskaźnika myszy za pomocą klawiatury numerycznej.

Aby włączyć tę funkcjonalność:
1. Otwórz Panel sterowania.
2. Uruchom aplet Opcje ułatwień dostępu.
3. W oknie Opcje ułatwień dostępu wybierz zakładkę Mysz.
4. Zaznacz pole Użyj funkcji KlawiszeMyszy.
5. Jeśli chcesz zmienić domyślne ustawienia, takie jak: szybkość maksymalna czy przyspieszenie kursora, naciśnij przycisk Ustawienia.
6. Naciśnij przycisk OK, aby zamknąć okno.

Po włączeniu funkcji KlawiszeMyszy, w zasobniku systemowym systray pojawi się charakterystyczna ikona myszy. Teraz możesz kontrolować ruch kursora za pomocą klawiatury numerycznej.

Rys. Funkcja Klawisze Myszy może okazać się bardzo przydatna w sytuacjach awaryjnych

 

 

 

 

 

Tworzenie bezpiecznego hasła

 

Hasło jest najpowszechniejszą i najprostszą metodą uwierzytelniania dostępu do komputera i danych. Niestety mało kto pamięta, że hasło i jego jakość stanowi często pierwszy i jednocześnie ostatni bastion chroniący przed nieuprawnionym dostępem.

 

Dlatego zastosowanie do ochrony komputerów i danych właściwego hasła stanowi dla większości włamywaczy barierę nie do sforsowania. Podstawowym zadaniem hasła jest bronienie dostępu do komputera i danych. Niestety w większości przypadków użytkownicy stosują bardzo proste hasła. Takie hasła intruz może przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania rozszyfrować        w ciągu kilku minut. Proste do odgadnięcia są hasła złożone z wyrazów słownikowych, nazwisk i dat. Znacznie trudniejsze do złamania są hasła zbudowane ze znaków alfanumerycznych i specjalnych (np. A!f@k)l&).

Silne hasło musi spełnić kilka warunków:
 powinno mieć minimum 8 znaków,
 powinno składać się z kilku rodzajów znaków, takich jak cyfry (0–9), wielkie i małe litery alfabetu angielskiego (a – z, A – Z) oraz symboli i znaków specjalnych (np. !, %, &, #, @),
 nie powinno składać się z wyrazów słownikowych (np. nazwisko, imię), samego ciągu cyfr, zwłaszcza określającego datę urodzenia czy NIP oraz całych fraz (np. „dzisiaj mam urodziny”). Litery, a tym bardziej wyrazy nie powinny być zastępowane ich logicznymi odpowiednikami (np. s– $, a – @, o – 0).
 należy określić minimalny okres ważności hasła. Silne hasło powinno być zmieniane przynajmniej raz na 3 miesiące (zaleca się zmiany comiesięczne).
 hasła nie powinny być nikomu udostępniane oraz zapisywane.

Przykładowe silne hasło spełniające wszystkie powyższe warunki to: $Pl2o4>Fv*J#

Wykrywanie aktywnych połączeń i używanych portów

 

Aby przesyłać dane przez sieć, programy w komputerach korzystają z tzw. portów. Możesz sprawdzić, które porty są używane w Twoim komputerze i w ten sposób wykryć ewentualne groźne programy.

 

Do sprawdzenia używanych lub otwartych portów TCP i UDP możesz użyć polecenia netstat –a lub netstat –an. W kolumnie Adres lokalny znajdziesz nazwy programów (parametr –a) lub numery portów (parametr –an), wyświetlane po dwukropku. Jednak uzyskane w ten sposób informacje są mało przejrzyste.

Lepszym narzędziem jest bezpłatny Fport (www.foundstone.com/us/resources/proddesc/fport.htm), który wyświetla więcej informacji, m.in. nazwę procesu czy lokalizację plików aplikacji, która korzysta z połączenia sieciowego. Fport również działa w trybie tekstowym:

1. Rozpakuj program do wybranego katalogu, np. c:\fport.
2. Uruchom wiersz polecenia, wpisując polecenie cmd w Start/Uruchom.
3. Przejdź do katalogu z rozpakowanym programem. W naszym przykładzie umożliwia to komenda cd \fport.

Rys. Fport dostarcza szczegółowych informacji o aktywnych połączeniach i aplikacjach, które je zainicjowały

 

4. Wpisz polecenie fport, aby otrzymać informację o aktywnych połączeniach i używanych portach. Dodatkowe parametry, jak /p, /a oraz /i umożliwiają sortowanie wyników według numeru portu, nazwy aplikacji lub identyfikatora procesu (PID).

Oddzielne procesy dla 16-bitowych aplikacji

Oddzielne procesy dla 16-bitowych aplikacji. Standardowo Windows XP tworzy tylko jeden proces dla wszystkich uruchamianych aplikacji 16-bitowych. To odzwierciedla sposób działania starego systemu MS-DOS, ale spowalnia działanie aplikacji.

Większość aplikacji 16-bitowych działa lepiej, jeśli korzysta z własnego procesu. Aby zmusić Windows XP do tworzenia oddzielnego procesu dla każdej 16-bitowej aplikacji wykonaj poniższe czynności:
1. Uruchom edytor rejestru poleceniem REGEDIT.
2. Odszukaj klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\WOW.
3. Kliknij dwukrotnie wpis DefaultSeparateVDM i ustaw jego wartość na yes.
4. Jeśli nie ma powyższego wpisu, utwórz go, przechodząc do Edycja/Nowy/Wartość DWORD.

Rys. Zmiana jednego wpisu w rejestrze sprawi, że starsze programy będą działać szybciej

 

 

 

Ukryte składniki Windows w Dodaj/Usuń programy

 

Nie jesteś fanem MSN Messenger? Nie chcesz używać Windows Media Player? Czas więc pozbyć się tych niechcianych elementów. Uruchamiasz aplet Dodaj/Usuń programy w panelu sterowania i tu niemiłe zaskoczenie. Na żadnej z list zainstalowanych komponentów nie możesz odszukać odpowiednich pozycji.

 

Domyślnie żadna z „wbudowanych” w system Windows XP aplikacji nie widnieje na liście zainstalowanych komponentów systemu. Na szczęście problem ten można bardzo łatwo rozwiązać. Należy odszukać i odpowiednio zmodyfikować plik X:\Windows\Inf\sysoc.inf (gdzie X: oznacza dysk, na którym zainstalowano system Windows).

A oto przykładowy fragment tego pliku:
[Components]
NtComponents=ntoc.dll,NtOcSetupProc,,4
WBEM=ocgen.dll,OcEntry,wbemoc.inf,hide,7
Display=desk.cpl,DisplayOcSetupProc,,7
Fax=fxsocm.dll,FaxOcmSetupProc,fxsocm.inf,,7
NetOC=netoc.dll,NetOcSetupProc,netoc.inf,,7
iis=iis.dll,OcEntry,iis.inf,,7
com=comsetup.dll,OcEntry,comnt5.inf,hide,7
dtc=msdtcstp.dll,OcEntry,dtcnt5.inf,hide,7
IndexSrv_System = setupqry.dll,IndexSrv,setupqry.inf,,7
TerminalServer=TsOc.dll, HydraOc, TsOc.inf,hide,2
msmq=msmqocm.dll,MsmqOcm,msmqocm.inf,,6
ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
fp_extensions=fp40ext.dll,FrontPage4Extensions,fp40ext.inf,,7
AutoUpdate=ocgen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7
RootAutoUpdate=ocgen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
IEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieaccess.inf,,7

Jest to lista zainstalowanych komponentów systemowych. Jeśli chcesz pozbyć się aplikacji MSN Messenger, odszukaj wpis „msmsgs” (w naszym przykładzie wpis znajduje się w trzeciej linii od dołu). Na końcu tego wpisu widnieje słowo „hide”. Łańcuch ten zapobiega wyświetlaniu danego komponentu na liście Dodaj/Usuń składniki systemu Windows. Aby wybrany komponent został wyświetlony, wystarczy usunąć słowo „hide” z wybranego wpisu.

Dla aplikacji MSN Messenger wpis:

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7

zmień na:

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,,7

Teraz wystarczy tylko uruchomić ponownie komputer. Po uruchomieniu apletu Dodaj/Usuń składniki systemu Windows na liście zainstalowanych komponentów powinna być również pozycja MSN Messenger. Jeśli chcesz, aby na liście pojawiły się wszystkie ukryte do tej pory komponenty, wystarczy w notatniku lub innym edytorze usunąć wszystkie wystąpienia słowa „hide” w pliku sysoc.inf

Rys. Po prostej modyfikacji pliku sysoc.inf dotychczas ukryte składniki stają się widoczne

 

 

 

Automatyczne usuwanie z pamięci RAM zbędnych bibliotek DLL

 

Gdy zamykasz uruchomiony program, w pamięci RAM pozostają różne zbędne dane, m.in. załadowane przez ten program biblioteki DLL. Jednak po odpowiednich zmianach    w rejestrze system będzie je automatycznie usuwać z pamięci.

Standardowo biblioteki DLL znikną z pamięci RAM dopiero po restarcie komputera. Jeśli chcesz, żeby system usuwał je w momencie zamknięcia aplikacji, zajrzyj do rejestru i wprowadź zmiany w ustawieniach:

1. Wciśnij kombinację klawiszy [Windows]+[R] i w nowym oknie wpisz polecenie regedit.
2. Przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE|SOFTWARE|Microsoft|Windows|CurrentVersion|Explorer.
3. W edytorze rejestru rozwiń menu Edycja i przejdź do Nowy/Wartość DWORD. Nowej wartości nadaj nazwę AlwaysUnloadDLL.

Rys. Po utworzeniu nowego wpisu w rejestrze uzyskasz więcej wolnej pamięci RAM.

 

4. Kliknij dwukrotnie tę wartość i polu Dane wartości wpisz cyfrę „1”. Kliknij OK.
5. Po ponownym uruchomieniu komputera system będzie usuwał z pamięci RAM niepotrzebne biblioteki DLL.

Usuwanie niepotrzebnych programów z listy autouruchamiania

 

Jeśli Windows XP uruchamia się zbyt długo, przyczyną może być duża liczba programów na liście autouruchamiania. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystkie programy wśród znajdujących się na liście są Ci potrzebne.

Służy do tego Narzędzie konfiguracji systemu uruchamiane komendą MSCONFIG. Aby z niego skorzystać:
 
1. Przejdź do Start/Uruchom i wpisz komendę MSCONFIG.
2. W nowym oknie przejdź do zakładki Uruchamianie. Zawiera ona listę programów, które Windows XP uruchamia podczas procedury startowej.
3. Odhacz pole wyboru przy programie, który nie jest Ci potrzebny. Pamiętaj, że nie spowoduje to jego usunięcia z systemu, a jedynie nie będzie więcej uruchamiany podczas wczytywania Windows.

 

Rys. Narzędzie konfiguracji systemu umożliwia usuwanie programów z listy autouruchamiania. Wystarczy odhaczyć odpowiednią pozycję na liście

 

Nie wyłączaj wszystkich programów. Niektóre, których nazwy zaczynają się od ATI lub NV, powinny być włączone, ponieważ są to elementy sterownika karty graficznej, bez których Windows nie będzie działać prawidłowo.
 
Jeśli po usunięciu jakiegoś programu z listy autouruchamiania Windows XP przestanie się uruchamiać, przywróć wcześniejsze ustawienia w trybie awaryjnym. W tym celu:
 
1. Uruchom ponownie komputer i na początku procedury startowej Windows XP naciśnij klawisz [F8].
2. Z menu tekstowego wybierz opcję Tryb awaryjny, a po wystartowaniu Windows XP uruchom Narzędzie konfiguracji systemu. Przywróć poprzednie ustawienia.

 

Szybkie uruchamianie programów w Windows XP

 

Uruchamianie programów poprzez Start/Wszystkie programy zajmuje sporo czasu. Za pomocą prostego zabiegu można znacznie skrócić tę czynność.

W lewej części menu Start znajduje się rząd ikon programów, dzięki którym uruchomisz je szybciej. Wystarczą dwa ruchy, a najczęściej używane programy będą włączone. Kolumna ta podzielona została linią separatora na dwa rodzaje ikon. Powyżej tej linii znajdują się programy na stałe przypinane do menu Start. Poniżej ikony z programami najczęściej uruchamianymi. W systemie Windows XP możesz dowolny program przypiąć lub usunąć z listy menu Start.

Aby przypiąć program do listy menu Start:
1. Kliknij dowolny program z menu Start prawym przyciskiem myszy.
2. Z rozwiniętego menu wybierz Przypnij do menu start.

Rys. Przypięcie programu do listy szybkiego uruchamiania menu Start

 

Aby wypiąć z listy menu Start:
1. Kliknij prawym przyciskiem myszy wybrany do usunięcia program z listy menu Start.
2. Wybierz Wypnij z menu Start.

Lista ikon poniżej linii separatora jest automatycznie ustawiana przez komputer spośród programów najczęściej uruchamianych. Możesz jednak ją modyfikować, usuwając program z listy tak jak w poprzednim kroku. Po usunięciu zostanie automatycznie dodany kolejny często przez Ciebie uruchamiany program. Możesz również określać liczbę ikon programów najczęściej uruchamianych. W tym celu:
1. Kliknij prawym przyciskiem myszy puste pole menu Start i wybierz Właściwości.
2. Wybierz zakładkę Menu Start i na niej kliknij przycisk Dostosuj.
3. W ramce programy ustaw Liczbę programów w menu Start.

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin