Scenariusz z hospitowanych zajęć
Data: 10.03.2006
Temat kompleksowy: „Robimy zakupy”
Temat dnia: „Zabawy z wagą”
Grupa: 5 - latki
Cele:
· stosuje słowa: lżejszy od, cięższy od, taki sam
· potrafi utworzyć nowe słowo z innych słów
Metody:
· czynna –samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
· słowna- opowiadanie
Formy:
· zbiorowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
· wiersz H. Bechlerowej „Miś na huśtawce”
· sylwety przedstawiające: huśtawkę , bohaterów wiersza,
· waga szalkowa
· torebki z różnymi materiałami
· klocki
· kasztany
· obrazek wagi
· napis waga
· Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.4, s.9
Przebieg zajęć
1. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Miś na huśtawce”
N. czyta dzieciom wiersz
2. Rozmowa na temat wiersza
N. zadaje pytania:
· Na czym chciał się bawić miś? (na huśtawce)
· Kto usiadł z drugiej strony deski? (motylek, mysz, sroczka, jeżyk, wiewiórka i prosiaczek)
· Kiedy mogli się huśtać? Dlaczego? (jak przyszedł prosiaczek, bo on dużo ważył)
· Od kogo cięższy był miś? (motylka, myszy, sroczki, jeżyka, wiewiórki)
3. Sylweta huśtawki (układanie)
N. przypina na sylwecie huśtawki po jednej stronie misia, a po drugiej zwierzęta według kolejności siadania na huśtawce (motylek, mysz, sroczka, jeżyk, wiewiórka i prosiaczek) – huśtawka w stanie równowagi.
4. Określenie kto jest lżejszy od misia, kto jest cięższy, a kto waży tyle samo. Kolorowanie misia – karta pracy nr 31
5. Zabawy z wagą
· Czytanie całościowe wyrazu waga
· Dotykanie przygotowanych w torebkach (nieprzezroczystych) kasztanów, kaszy, materiałów, suchych liści, klocków itp. przez każde dziecko, nazywanie ukrytych w nich roślin, przedmiotów
· Porównywanie w rękach, które torebki (z jakim materiałem) są lżejsze, które cięższe
· Oglądanie wagi szalkowej. Pokaz porównywania masy dwóch przedmiotów w wykonaniu N., np. klocek (duży) i kłębek waty
· Porównywanie masy wybranych przedmiotów (o zróżnicowanej masie) przez dzieci. Określanie, który jest lżejszy, który cięższy. Potem porównywanie przedmiotów o mniej więcej takich samych masach
6. Zabawa ruchowo – naśladowcza Idziemy na zakupy- wracamy z zakupów
Dzieci naśladują pójście do sklepu z lekką – pustą siatką, a potem powrót z ciężką, pełną zakupów siatką
7. Zabawa ze słowem waga
a) składanie w całość pociętego wyrazu waga
b) zabawa Co to za słowo?
N. mówi Dz., ze będą tworzyć nowe słowa z fragmentów słów (przedrostki i przyrostki) i ze słowa waga. N. będzie mówił fragmenty słów, z gdy pokaże obrazek, wagi, Dz. głośno pokażą obrazek waga.
· N. mówi od i pokazuje obrazek wagi, a Dz. mówią waga. Potem mówią jakie słowo powstało. Wyjaśniają, co to znaczy odwaga i nazywają człowieka, który ma dużo odwagi.
N. mówi u i analogicznie, po pokazaniu obrazka, Dz. mówią
waga. Potem mówią jakie słowo powstało i wyjaśniają co ono
oznacza.
· N. mówi nad, a Dz. mówią waga i jakie słowo powstało. Wyjaśniają co to znaczy nadwaga, i o jakich ludziach mówimy, że mają nadwagę.
· Teraz najpierw N. pokazuje obrazek wagi i Dz. mówią waga, a potem mówi ry. Dz. mówią jakie słowo powstało i określają co ono oznacza. Próbują nazwać ucznia, który wagaruje.
1
monikamajewska1