Scenariusz z hospitowanych zajęć 10.03.06.doc

(39 KB) Pobierz
Scenariusz z hospitowanych zajęć

Scenariusz z hospitowanych zajęć

 

Data: 10.03.2006

Temat kompleksowy: Robimy zakupy

Temat dnia: „Zabawy z wagą”

Grupa: 5 - latki

Cele:

·        stosuje słowa: lżejszy od, cięższy od, taki sam

·        potrafi utworzyć nowe słowo z innych słów

Metody:

·        czynna –samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku

·        słowna- opowiadanie

Formy:

·        zbiorowa

·        indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

·        wiersz H. Bechlerowej „Miś na huśtawce

·        sylwety przedstawiające: huśtawkę , bohaterów wiersza,

·        waga szalkowa

·        torebki z różnymi materiałami

·        klocki

·        kasztany

·        obrazek wagi

·        napis waga

·        Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.4, s.9

 

 

Przebieg zajęć

 

1.     Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Miś na huśtawce”

N. czyta dzieciom wiersz

 

2.     Rozmowa na temat wiersza

N. zadaje pytania:

·        Na czym chciał się bawić miś? (na huśtawce)

·        Kto usiadł z drugiej strony deski? (motylek, mysz, sroczka, jeżyk, wiewiórka i prosiaczek)

·        Kiedy mogli się huśtać? Dlaczego? (jak przyszedł prosiaczek, bo on dużo ważył)

·        Od kogo cięższy był miś? (motylka, myszy, sroczki, jeżyka, wiewiórki)

 

3.     Sylweta huśtawki (układanie)

N. przypina na sylwecie huśtawki po jednej stronie misia, a po drugiej zwierzęta według kolejności siadania na huśtawce (motylek, mysz, sroczka, jeżyk, wiewiórka i prosiaczek) – huśtawka w stanie równowagi.

 

4.     Określenie kto jest lżejszy od misia, kto jest cięższy, a kto waży tyle samo. Kolorowanie misia – karta pracy nr 31

 

5.     Zabawy z wagą

·        Czytanie całościowe wyrazu waga

·        Dotykanie przygotowanych w torebkach (nieprzezroczystych) kasztanów, kaszy, materiałów, suchych liści, klocków itp. przez każde dziecko, nazywanie ukrytych w nich roślin, przedmiotów

·        Porównywanie w rękach, które torebki (z jakim materiałem) są lżejsze, które cięższe

·        Oglądanie wagi szalkowej. Pokaz porównywania masy dwóch przedmiotów w wykonaniu N., np. klocek (duży) i kłębek waty

·        Porównywanie masy wybranych przedmiotów (o zróżnicowanej masie) przez dzieci. Określanie, który jest lżejszy, który cięższy. Potem porównywanie przedmiotów o mniej więcej takich samych masach

 

6. Zabawa ruchowo – naśladowcza Idziemy na zakupy- wracamy z zakupów

Dzieci naśladują pójście do sklepu z lekką – pustą siatką, a potem powrót z ciężką, pełną zakupów siatką

 

7. Zabawa ze słowem waga

a) składanie w całość pociętego wyrazu waga

b) zabawa Co to za słowo?

N. mówi Dz., ze będą tworzyć nowe słowa z fragmentów słów (przedrostki i przyrostki) i ze słowa waga. N. będzie mówił fragmenty słów, z gdy pokaże obrazek, wagi, Dz. głośno pokażą obrazek waga.

·        N. mówi od i pokazuje obrazek wagi, a Dz. mówią waga. Potem mówią jakie słowo powstało. Wyjaśniają, co to znaczy odwaga i nazywają człowieka, który ma dużo odwagi.

    N. mówi u i analogicznie, po pokazaniu obrazka, Dz. mówią                                 

      waga. Potem mówią jakie słowo powstało i wyjaśniają co ono

    oznacza.

·        N. mówi nad, a Dz. mówią waga i jakie słowo powstało. Wyjaśniają co to znaczy nadwaga, i o jakich ludziach mówimy, że mają nadwagę.

·        Teraz najpierw N. pokazuje obrazek wagi i Dz. mówią waga, a potem mówi ry. Dz. mówią jakie słowo powstało i określają co ono oznacza. Próbują nazwać ucznia, który wagaruje.

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin