Pierniki bardzo dobre.doc

(42 KB) Pobierz
Pierniki bardzo dobre

Pierniki bardzo dobre

 

1 ½ kg mąki, ½ kg miodu prawdziwego, ½ kg cukru, ½ kg masła, 5 – 6 jaj, utarta skórka z cytryny, 100 g kakao, 125 g rodzynek, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 125 g migdałów, kawałek smażonej skórki pomarańczowej, 1 równa łyżeczka amoniaku, 1 paczka korzeni do pierników

 

Na przesianą mąkę wsypujemy kakao, wymyte rodzynki, połowę migdałów sparzonych, obranych i pokrojonych w paseczki, oraz skórkę pomarańczową pokrojoną w kostkę. Miód, masło i połowę cukru zagotować, wystudzić. Jaja ubić z resztą cukru. Wlać na mąkę najpierw miód, następnie ubite jaja i amoniak rozrobiony w niewielkiej ilości mleka. Wszystko razem dobrze wyrobić i pozostawić do drugiego – trzeciego dnia. Następnie wałkować na cienko, wycinać i piec w niezbyt gorącym piecu. Po upieczeniu lukrować i przybrać migdałami.  

 

 

Piernik bez korzeni

60 dag (3 szklanki) mąki, 2 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego, 25 dag (1 szklanka) cukru, 1 jajo, 25 dag miodu naturalnego lub sztucznego, 1 szklanka mleka, 2 łyżki kakao, kawy marago lub kawy inki, 1 czubata łyżka sody, tłuszcz i tarta bułka do formy.

 

Mleko zagotować z kakao lub kawą, ostudzić. Miód rozgrzać z olejem i cukrem, ostudzić i wlać do przesianej mąki wymieszanej z sodą. Dokładnie wymieszać, dodać jajo i mleko. Ciasto ucierać do uzyskania jednolitej masy, umieścić w formie wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką. Piec 60 min w ciepłym piekarniku.

 

Piernik bez miodu II

50 dag (2 1/2 szklanki) mąki pszennej, 25 dag (1 szklanka) cukru, 3 jaja, 1 łyżeczka mielonych korzeni lub przyprawy piernikowej, 5 dag smalcu lub oleju, szklanka wody 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, tłuszcz i tarta bułka do formy.

 

10 płaskich łyżek cukru utrzeć do białości z żółtkami i tłuszczem. Resztę cukru mocno zrumienić na karmel, dodać korzenie i zagotować ze szklanką wody. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Roztwór karmelu i korzeni dodawać stopniowo do mąki, wciąż ucierając. Masę wymieszać dokładnie z utartymi żółtkami i tłuszczem. Na koniec ubić sztywną pianę z białek i wymieszać ostrożnie z ciastem. Ciasto umieścić w formie wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką. Piec w ciepłym piekarniku 50-60 min.

 

Piernik staropolski  +++

CIASTO : 0,5 l. miodu, 2 niepełne szklanki cukru, 1 kostka margaryny lub smalcu, 1 kg. i 1 szklanka mąki tortowej, 3 jajka, 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, 1/2 szklanki mleka, szczypta soli. PRZYPRAWY : po 2 łyżeczki cynamonu i imbiru, po 1/2 łyżeczki pieprzu i gożdzików, 1 czubata łyżka ciemnego kakao. BAKALIE : 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich lub mieszanych.

 

1/2 szklanki posiekanej skórki pomarańczowej smażonej na cukrze, 1/2 szklanki rodzynek. Miód, cukier i tłuszcz włożyć do garnka, powoli podgrzewać, stale mieszając, aż wszystkie składniki się półączą.Następnie masę ochłodzić i dodać do niej mąkę, jajka, sól, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku oraz przyprawy. Rodzynki umyć i osączyć. Ciasto dobrze wyrobić,pod koniec wyrabiania dodać bakalie.Uformować kulę, włożyć ją do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego naczynia, przykryć folią plastykową i okryć podwójnie złożoną ściereczką. Naczynie z ciastem odłożyć do leżakowania na 3 tygodnie w chłodne miejsce (np. na oknie, w spiżarni), ale nie do lodówki. Blachę do pieczenia wysmarować tłuszczem i wysypać mąką. Ciasto wyłożyć warstwą najwyżej 5 cm, ponieważ podczas pieczenia bardzo rośnie. Piec 40-45 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180-200 st.C. Po upieczeniu i ostudzeniu placek owinąć w ściereczkę i odstawić na 7-10 dni, aż ciasto zmięknie. Piernik przekroić na 2-3 warstwy, przełożyć dobrymi powidłami lub masš orzechową i polać polewą czekoladową.

 

Piernik zamkowy

40 dag mąki, 25 dag miodu, 50 ml rumu, 3-4 jaja, paczka przypraw do piernika, paczka proszku do pieczenia.

 

Jaja umyć, wybić ze skorupek do naczynia, utrzeć lekko ze zrumienionym miodem, połączyć z rumem, przyprawami i przesianą mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Następnie przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej tartą bułką formy, wyrównać powierzchnię i piec około 50 min w średnio nagrzanym piekarniku.

 

 

PIERNIK TORUŃSKI

Kwartę miodu zagotować i zrumienić, potem odstawić i sypać po trochu 4 kwarty mąki pszennej wysuszonej, mięszając ciągle, potem wyłożyć na stolnicę i wygnieść rękami , dopóki nie zbieleje, wsypać po pół łuta korzeni: cynamonu, goździków, kordymonji, angielskiego pieprzu, garść skórki pomarańczowej, drobno krajanej, 4 łuty potażu, wybijać ciasto doskonale, potem robić duże pierniki, ubirać migdałami słodkiemi obranemi z łuski, kłaść na blachy wysmarowane masłem i wsadzać do ciepłego pieca na godzinę.

Źródło: P. K. W, 1878 rok

 

PIERNIK WYBORNY

Zrumienić 1 l miodu, wlać do donicy i ucierać, a po wystygnięciu wbijać po jednym 5 żółtek. Wsypać 1 litr mąki, łyżeczkę sody, rozpuszczonej w wodzie, po 15 dag migdałów, cykaty pokrojonej w paski i skórki pomarańczowej przesmażonej. Dołożyć trochę goździków, cynamonu i gałki muszkatołowej. Wymieszać delikatnie z pianą z pozostałych białek, wlać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej mąką i piec w słabo nagrzanym piecu prawie godzinę. Piernik ten jest najlepszy, gdy stoi przed użyciem 10 - 14 dni w wilgotnym miejscu.

 

 

PIERNIK

4 szklanki mąki, 6 jaj, 1i 1/2 szklanka cukru, szklankiaśmietany, 1 łyżka masła, 3 solidne łyżki miodu, 1 pełna łyżeczka sody oczyszczonej. Przyprawy: 1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka goździków, 1/2 łyżeczka imbiru, 2 ziela angielskie. Wszystko oczywiście w postaci rozdrobnionej. Bakalie: garść rodzynków, 2 łyżki skórki pomarańczowej, garść orzechów włoskich, pół garści migdałów, kilka sztuk daktyli.

Karmel: 1 szklanka cukru, 1 i 1/2 szklanki wody.

Do miski dajemy jajka, cukier i miód. Ucieramy starannie co najmniej 20 minut. Partiami wsypujemy mąkę, cały czas starannie ucierając. Ucieranie jest w tym pierniku bardzo ważne. I zawsze ręcznie. Dokładamy przyprawy . Śmietanę dobrej jakości i kwaśną mieszamy z sodą. Energicznie mieszamy te dwa składniki, aż zaczną się pienić. Wtedy wlewamy do ciasta i mieszamy całość gruntownie. Teraz bakalie, przedtem lekko osypane mąką kartoflaną.

Karmel: Na suchą patelnię wysypać cukier i 1/2 szklanki wody. Gotować, mieszać, aż zbrązowieje, ale należy uważać, żeby nie przypalić (staje się gorzki). Teraz należy dolać resztę wody i wymieszać razem. Ostudzić. Powinna wyjść ok. 1 szklanka karmelu. Wlać ostudzony płyn do ciasta i dokładnie, ale delikatnie wymieszać.

Dwi wąskie foremki wysmarować masłem i wysypać bułką. Wlać ciasto i wstawić do lekko ogrzanego piekarnika. Piec na pewno 1godzinę w temp. 180 - 200 st. W początkowej fazie pieczenia (1/2 godz) staramy się nie otwierać piekarnika. Piernik powinien być wyrośnięty, lekko popękać pośrodku. Po wyjęciu z piekarnika, po kilku minutach wyjąć z formy, kładąc do góry nogami. Po pierwszym przestygnięciu przewracamy do zwykłej pozycji.

Można go przechowywać do Nowego Roku - jeśli był pieczony dzień, dwa przed Świętami.

 

 

Źródło: tradycja rodzinna - e.k.

Pierniczki kujawskie (Wigilia) (Kujawy)

25 dag miodu

25 dag mąki pszennej

łyżka smalcu

2 łyżeczki proszku do pieczenia

kieliszek rumu

łyżeczka sproszkowanego cynamonu

1/3 łyżeczki sproszkowanych goździków

5 dag drobno posiekanych orzechów włoskich

 

Miód stopić razem ze smalcem na małym ogniu.

Przesianą mąkę zmieszać z proszkiem do pieczenia, połączyć z ostudzonym miodem, dodać alkohol i przyprawy.

Zagnieść ciasto (jeśli będzie zbyt rzadkie, dosypać trochę mąki).

Rozwałkować na grubość 1 cm i wyciąć foremką większe i mniejsze półksiężyce.

Ułożyć na posmarowanej tłuszczem blasze, posmarować wodą (piórkiem lub pędzelkiem) i upiec.

Gdy pierniczki wystygną, pokryć je lukrem białym i czekoladowym

 

 

 

Piernikowe serca (Wigilia) (Śląsk)

szklanka miodu

25 dag mąki pszennej

2 łyżki smalcu lub margaryny

4 łyżki mleka

mała torebka proszku do pieczenia

sok i skórka otarta z połowy cytryny

przyprawa do pierników

sól

 

Miód z tłuszczem podgrzać, ale nie gotować.

Po ostudzeniu dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i przyprawą do pierników, mleko, sok i skórkę z cytryny, posolić.

Ciasto starannie wyrobić i zostawić w chłodnym miejscu na noc.

Następnie rozwałkować na grubość pół centymetra i wykrawać foremką dość duże serca.

Piec około 15 - 20 minut w średnio nagrzanym piekarniku.

Po ostudzeniu można je posmarować lukrem czekoladowym.

Gdy lukier wyschnie, ułożyć je na blasze i wsunąć jeszcze raz na 1 - 2 minuty do ciepłego piekarnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piernik z migdałami i lukrem

35 dag miodu

10 dag cukru

10 dag masła

jajko

otarta skórka z cytryny

łyżka kakao

przyprawa do pierników

łyżka sody oczyszczonej

łyżka proszku do pieczenia

50 dag mąki

20 dag obranych migdałów

25 dag cukru pudru

wiśnie koktajlowe

ciastka cynamonowe

posiekane pistacje do dekoracji

 

Cukier podgrzewać z masłem i miodem, aż się rozpuści.

Ostudzić, dodać jajko, skórkę cytrynową, kakao, przyprawę do pierników, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, dwie łyżki wody i mąkę.

Wyrobić gładkie jednolite ciasto, dodać do niego całe migdały.

Pozostawić 12 godzin w temperaturze pokojowej.

Następnie rozwałkować na nasmarowanej masłem i wysypanej mąką blasze, piec 20 - 30 minut w temperaturze 175oC.

Przygotować biały lukier: cukier puder utrzeć z 4 - 5 łyżkami wody (lub soku cytrynowego).

Rónomiernie posmarować wierzch piernika.

Ciasto udekorować wisienkami koktajlowymi i małymi ciasteczkami cynamonowymi, posypać posiekanymi pistacjami

 

Piernik z suszonymi śliwkami

50 dag suszonych śliwek

1/4 l koniaku (brandy)

40 dag mąki

przyprawa do pierników

łyżka kakao

25 dag miodu

1,5 łyżki masła

jajko

2 łyżki cynamonu

5 dag pistacji

łyżka proszku do pieczenia

15 dag cukru pudru

8 dag migdałów

 

Śliwki zalać koniakiem, odstawić na 30 minut.

Mąkę zagnieść z przyprawą do pierników, kakao, miodem, miękkim masłem, jajkiem, proszkiem do pieczenia i połową cynamonu.

Śliwki posiekać, migdały pokroić.

Dodać resztę cynamonu i pistacje.

W tortownicy rozwałkować połowę ciasta, posmarować bakaliami, przykryć resztą rozwałkowanego ciasta.

Piec około 40 minut w temperaturze 175oC.

Pokroić na porcje.

Cukier puder utrzeć z 2 łyżkami wody, ozdobić kawałki ciasta.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin