Prędkość łącza ze względu na media transmisyjne.docx

(1107 KB) Pobierz

Prędkość łącza ze względu na media transmisyjne

 

Media transmisyjne

Przykłady mediów transmisyjnych

Szybkość technologii transmisyjnych

 

 

 

 

Media transmisyjne

Media transmisyjne stanowią podstawowy element kanału transmisyjnego (telekomunikacyjnego), a od ich parametrów w zasadniczy sposób zależy jakość wymiany informacji. Medium transmisyjne  pośredniczy w przesyłaniu sygnału  ze źródła  do odbiorcy  i stanowi  podstawowy element  kanału  transmisyjnego (telekomunikacyjnego).

Przykłady mediów transmisyjnych

·         Kable i przewody miedziane

·         Światłowody

·         Sieci bezprzewodowe oparte o fale magnetyczne

·         Sieci bezprzewodowe oparte o promieniowanie podczerwone

·         Sieci bezprzewodowe oparte o łącza laserowe

Media Kablowe

Media bezprzewodowe

Kabel prosty

Łącze radiowe

Kabel koncentryczny

Łącze podczerwone

Kabel skrętkowy

Łącze satelitarne

Światłowód

Bluetooth

 

Kabel prosty

Kabel nieskrosowany (kabel prosty) - kabel sieciowy komputerowy, używany do budowy większych sieci lokalnych. Piny na obu końcach są tak samo ułożone i mogą występować w standardzie EIA/TIA568A lub EIA/TIA568B. Kabel prosty zbudowany jest z miedzianych przewodów otoczonych izolacją. Stosuje się go zazwyczaj do łączenia urządzeń peryferyjnych.

Kabel koncentryczny

Kabel koncentryczny (ang. coaxial cable) – przewód miedziany otoczony izolacją, wspólnym ekranem oraz zewnętrzną koszulką ochronną, wykorzystywany np. jako medium transmisyjne w sieciach Ethernet (np. 10BASE5) w instalacjach antenowych do radia i telewizora, jak również w aparaturze pomiarowej. Szybkość do 10 Mb/s.

 

Skrętka

Skrętka (ang. twisted-pair wire) - rodzaj kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji, który zbudowany jest z jednej lub więcej par skręconych z sobą przewodów miedzianych, przy czym każda z par posiada inną długość skręcenia w celu obniżenia zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami. Skręcenie przewodów powoduje równocześnie zawężenie pasma transmisyjnego.

 

 

Typy skrętek

Skrętka nieekranowana (UTP – Unshielded Twisted Pair) - kabel typu UTP jest zbudowany ze skręconych ze sobą par przewodów i tworzy linię zrównoważoną (symetryczną). Skręcenie przewodów ze splotem 1 zwój na 6-10 cm chroni transmisję przed interferencją otoczenia. Tego typu kabel jest powszechnie stosowany w sieciach informatycznych i telefonicznych, przy czym istnieją różne technologie splotu, a poszczególne skrętki mogą mieć inny skręt. Dla przesyłania sygnałów w sieciach komputerowych konieczne są skrętki kategorii 3 (10 Mb/s) i kategorii 5 (100 Mb/s), przy czym powszechnie stosuje się tylko tą ostatnią.

Skrętka foliowana (FTP – Foiled Twisted Pair) - jest to skrętka ekranowana za pomocą folii z przewodem uziemiającym. Przeznaczona jest głównie do budowy sieci komputerowych umiejscowionych w ośrodkach o dużych zakłóceniach elektromagnetycznych. Stosowana jest również w sieciach Gigabit Ethernet (1 Gb/s) przy wykorzystaniu wszystkich czterech par przewodów.

Skrętka ekranowana (STP – Shielded Twisted Pair) - różni się od skrętki FTP tym, że ekran jest wykonany w postaci oplotu i zewnętrznej koszulki ochronnej. Jej zastosowanie wzrasta w świetle nowych norm europejskich EMC w zakresie emisji EMI (ElectroMagnetic Interference). Poza wyżej wymienionymi można spotkać także hybrydy tych rozwiązań:

FFTP – każda para przewodów otoczona jest osobnym ekranem z folii, cały kabel jest również pokryty folią.

SFTP – każda para przewodów otoczona jest osobnym ekranem z folii, cały kabel pokryty jest oplotem.

Światłowód

Światłowód - przezroczyste włókno (szklane lub wykonane z tworzyw sztucznych), w którym odbywa się propagacja światła. Włókna światłowodowe stają się dzisiaj podstawowym medium transportowym sieci rozległych i miejskich (MAN) oraz – coraz częściej – również sieci LAN z nowoczesnym okablowaniem abonenckim. Przęsła telekomunikacyjne o megabitowych szybkościach transmisji i strukturze hierarchicznej, używane w systemach synchronicznych SDH (Synchronous Digital Hierarchy) o przepływnościach: 155 Mb/s, 622 Mb/s lub 2,5 Gb/s, a obecnie łączy gigabitowych 10 i 40 Gb/s, są obecnie podstawą tworzenia sieci szerokopasmowych.

 
 
 
 
Łącze radiowe

Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do przesyłania informacji z jednego punktu do drugiego bez użycia medium fizycznego. Fale radiowe często są traktowane jako radiowy nośnik ponieważ po prostu pełnią funkcję dostarczania energii do zdalnego odbiornika.

Łącze podczerwone

Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm. Szybkość  115,2 KB/s

 
 
 
 
Łącze satelitarne

Łącza satelitarne, działające w szerokim zakresie częstotliwości radiowych od 0,3 GHz (pasmo UHF) do ponad 40 GHz (pasmo V), są wykorzystane zarówno w komunikacji satelitarnej, jak i kosmicznej. Szybkość 128kb/s – 18 MB/s

Bluetooth

Bluetooth  - technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi.

Transfer

·         Bluetooth 1.0 - 21 kb/s

·         Bluetooth 1.1 - 124 kb/s

·         Bluetooth 1.2 - 328 kb/s

·         Bluetooth 2.0 - transfer maksymalny przesyłania danych na poziomie 2,1 Mb/s, wprowadzenie Enhanced Data Rate wzmocniło transfer do 3,1 Mb/s

·         Bluetooth 3.0 + HS (High Speed) - 24 Mbps (3 MB/s)

·         Bluetooth 3.1 + HS (High Speed pluss) (5 MB/s)

Szybkość technologii transmisyjnych

Technologia

Szybkość

Modem

56 kb/s

ADSL

16 Mb/s  – 24 Mb/s

ADSL2+

24 Mb/s

WI-FI

11 Mb/s – 540 Mb/s

DSL

128 kb/s 5 Mb/s

GPRS

30 kb/s – 80 kb/s

 

Powrót na gó

Zgłoś jeśli naruszono regulamin