Odwiedzamy rodzinę Państwa Czas.doc

(47 KB) Pobierz

„Odwiedzamy rodzinę Państwa Czas”

(konspekt zajęć hospitowanych)

 

Cele zajęć:

-        Uczeń rozumie pojęcia: czas, sekunda, minuta, kwadrans, godzina.

-        Uczeń aktywnie słucha opowiadania nauczyciela.

-        Uczeń gestem i ruchem odzwierciedla to, co słyszy.

-        Uczeń odróżnia tempo wolne i szybkie w muzyce.

-        Uczeń potrafi ułożyć rozsypankę zgodnie z instrukcją nauczyciela.

-        Uczeń potrafi wykonać pracę plastyczną na określony temat.

-        Uczeń wykonuje polecenia w podanym przez nauczyciela tempie.

-        Uczeń pełnymi zdaniami wypowiada się na określony temat.

-        Uczeń zgodnie pracuje w grupie.

Metody: pogadanka, burza mózgów, waloryzacyjne (impresyjna, ekspresyjna) i praktyczne (ćwiczebna).

Formy: jednostkowa, grupowa, praca z całą grupą.

Środki: magnetofon, płyty z muzyką, kredki świecowe, blok rysunkowy A 4, zegary, rozsypanka, karteczki z napisami: sekunda, minuta, kwadrans, godzina, bardzo szybko, szybko, wolno, bardzo wolno.

Miejsce: świetlica szkolna.

Termin realizacji: grudzień 2007 r.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      Wprowadzenie: Dziś chciałabym zabrać was w niezwykłą podróż do niezwykłego domu, w którym mieszka niezwykła rodzina. Aby się tam dostać, musimy najpierw wsiąść do wesołego pociągu, który zawiezie nas do tego niezwykłego miejsca.

 

2.      Pociąg (zabawa ruchowo – twórcza): Dzieci tworzą pociąg zatrzymujący się na stacjach; ruchem odzwierciedlają nazwy owych stacji.

Ø      Gdy już dotarliśmy do niezwykłego miasta o nazwie Zegarowo, musimy przedostać się do dzielnicy, w której mieszka nasza niezwykła rodzina.

3.      Brama (zabawa ruchowo – integracyjna): Dzieci podzielone są na dwie grupy; jedna grupa buduje bramę z ciał, a druga grupa przez nią przechodzi (potem następuje zmiana ról).

Ø      W ten sposób znaleźliśmy się w dzielnicy Budzikowej. Teraz musimy dotrzeć na odpowiednią ulicę.

 

4.      Zamknięte oczy (zabawa integracyjna w parach): Jedno dziecko chodzi z zamkniętymi oczami, a drugie jest jego przewodnikiem (potem następuje zmiana ról).

Ø      I oto jesteśmy na ulicy Stoperowej, gdzie znajduje się dom naszej niezwykłej rodzinki. Powiedzcie mi, z czym wam się kojarzą nazwy: Zegarowo, Budzikowa, Stoperowa? (wypowiedzi dzieci)

Ø      Nauczyciel prezentuje dzieciom różne zegary.

 

5.      Państwo Czas:

Ø      Rodzina, którą dziś odwiedzamy ma na nazwisko CZAS. Jak myślicie: Jak wygląda dom państwa Czas? (wypowiedzi dzieci)

Ø      Aby się dostać do mieszkania i poznać rodzinę państwa Czas, musimy zadzwonić do drzwi. Jak myślicie: Jak brzmi dzwonek do ich mieszkania? (prezentacja pomysłów)

Ø      Teraz opowiem wam o rodzinie państwa Czas. Pani domu – czyli mama – ma na imię GODZINA, jej mąż to KWADRANS. Państwo Czas mają dwie córki: SEKUNDĘ
i nieco od niej starszą MINUTĘ. Każdy z członków tej rodziny lubi robić inne rzeczy. Mała Sekunda uwielbia bardzo szybko biegać, pływać, czyli robić to, co najczęściej liczymy w sekundach. Minuta lubi robić to, co trwa kila minut, np. myć zęby, przeglądać czasopisma. Tata Kwadrans często czyta gazety, ogląda informacje
w telewizji, wychodzi na krótkie spacery z psem, czyli robi to co trwa 15 minut. Mama Godzina lubi oglądać seriale w telewizji, czytać książki, chodzić na godzinne spacery. Jak myślicie, co lubią jeszcze robić? (wypowiedzi dzieci)

Kiedy państwo Czas mają wspólnie zrobić jakąś rzecz, nigdy im się to nie udaje, bo każdy pracuje w innym tempie. Pewnego dnia rodzinka wzięła się za porządki zimowe. Jak myślicie, kto posprzątał najszybciej swój pokój?
Kto był następny? Kto najprawdopodobniej najdokładniej wysprzątał swój pokój
i dlaczego? (wypowiedzi dzieci)

Pewnego dnia rodzina państwa Czas urządziła zawody sportowe – wyścigi na łyżwach. Jak sądzicie, kto był pierwszy, a kto ostatni i dlaczego? (wypowiedzi dzieci)

6.      Podział na 4 grupy: Każde dziecko losuje jedną kartkę z napisem: sekunda, minuta, kwadrans, godzina. Dzieci stają przy odpowiednim stanowisku z napisem: bardzo wolno, wolno, szybko, bardzo szybko.

 

7.      Zabawa ruchowa: Dzieci wykonują polecenia w tempie odpowiednim dla grupy,
np. chodzenie, mówienie, skakanie, machanie ręką.

 

8.      Zabawa muzyczna: Dzieci siedzą na dywanie słuchając muzyki: utwory są w różnym tempie. Wstaje ta grupa, której zdaniem tempo utworu pasuje do nazwy stanowiska.

 

9.      Pogadanka: Co na co dzień lubicie robić w ciągu kilku sekund, minut, kwadransa, godziny? (wypowiedzi dzieci)

 

10.  Wspólne ułożenie rozsypanki:

60 sekund tworzy 1 minutę

15 minut to kwadrans

60 minut to godzina

 

11.  Portret rodziny:

Ø      Teraz chciałabym, abyście powiedzieli, jak wyobrażacie sobie rodzinę państwa Czas – jak wyglądają, jakie jest ich mieszkanie? (wypowiedzi dzieci)

Ø      A teraz zapraszam wszystkie dzieci do stolików. Macie przed sobą kartki z bloku rysunkowego i kredki świecowe. Proszę narysujcie rodzinę państwa Czas. Zróbcie to starannie i dokładnie, nie spiesząc się. Potem zrobimy wystawę waszych prac.

 

12.  Porządkowanie stanowisk pracy. Wywieszenie wykonanych prac.

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin