KIEŁKI SOCZEWICY.docx

(11 KB) Pobierz


KIEŁKI SOCZEWICY


Kiełki soczewicy 

Ten rodzaj kiełków polecany jest szczególnie kobietom w ciąży, ponieważ zawierają duże ilości kwasu foliowego, substancji która jest związana z prawidłowym rozwojem mózgu i układu nerwowego płodu. W dorosłym życiu niedobór kwasu foliowego powoduje m.in. zahamowanie procesu krwiotwórczego w szpiku kostnym.

Kiełki soczewicy (Lens culinaris) zawierają witaminy z grupy B i aminokwasy, oprócz tego spore ilości wapnia, cynku, żelaza, potasu, magnezu i fosforu. Są doskonałym źródłem witaminy C, skutecznie przeciwdziałają zakażeniom wirusowym i mają działanie antynowotworowe. Podobnie jak kiełki lucerny polecane są dla osób, które nie tolerują preparatów żelaza.

Jak właściwie hodować kiełki soczewicy:
Czas namaczania nasion: 8-10 h
Czas kiełkowania: 3-5 dni
Metody hodowli: woreczek, słoik, kiełkownica
Sposób jedzenia: surowe lub podduszane

Jakie witaminy zawierają kiełki soczewicy:
Witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, K

Jakie składniki mineralne zawierają kiełki soczewicy:
Wapń, żelazo, fosfor, cynk, miedź, magnez, potas, bor, molibden, selen, sód, siarka

Beta karoten, koenzym Q10, błonnik, amigdalina, lignany, kwas pangamowy, inozytol, PABA, lecytyna, białko (21%)

Soczewica

W 100 g kiełków soczewicy znajduje się ponad 70 mg witaminy C, 0,2 mg witamin B1 i B2, dużo witaminy E, 30 mg wapnia, 166 mg fosforu, 2,30 mg żelaza, wyjątkowo dużo bo 0,33 mg miedzi i 1,48 mg cynku. Zawierają ok. 25% białka. Korzystna jest bardzo mała zawartość sodu. Kiełki soczewicy są również bogate w kwas foliowy, mający krwiotwórcze działanie. Podobnie jak kiełki lucerny mogą jeść je osoby, które nie tolerują preparatów żelaza. To także dobry naturalny dodatek diety dla kobiet w ciąży - 
kwas foliowy potrzebny jest w procesach kształtowania systemu nerwowego przyszłego dziecka. Kiełki z soczewicy są delikatne w smaku, nadają się zarówno do jedzenia na surowo w sałatkach i surówkach, jak i na ciepło. Dobrze wpływają na stan zębów. Kiełki soczewicy przeciwdziałają zakażeniom wirusowym i mają działanie antynowotworowe.

Metoda kiełkowania: wszystkie metody
Moczenie: 12 godzin
Płukanie: 2 4 razy dziennie
Ilość: 1 miarka nasion daje 6 miarek kiełków
Czas kiełkowania: 3-4 dni 
Idealna długość: 2-3 cm

Kiełki soczewicy szczególnie polecane są dla kobiet w ciąży, gdyż dostarczają organizmowi kwasu foliowego, substancji ściśle związanej z prawidłowym rozwojem mózgu i układu nerwowego przyszłego dziecka. W dorosłym życiu niedobór kwasu foliowego powoduje m.in. zahamowanie procesu krwiotwórczego w szpiku kostnym.
Kiełki soczewicy zawierają witaminy z grupy B i aminokwasy, oprócz tego duże ilości wapnia, cynku, żelaza, potasu, magnezu i fosforu. Są doskonałym źródłem witaminy C, skutecznie przeciwdziałają zakażeniom wirusowym i mają działanie antynowotworowe. Wykazują korzystny wpływ na zęby i cerę, pomagają przy chorobach takich jak cukrzyca, kamica żółciowa, miażdżyca. Podobnie jak kiełki lucerny mogą jeść je osoby, które nie tolerują preparatów żelaza.
 


Zgłoś jeśli naruszono regulamin