DWÓJNIKI.DOC

(38 KB) Pobierz
Dwójniki klasyczne, elementy osobliwe i ich połączenia.

LABORATORIUM Z ELEKTROTECHNIKI TEORETYCZNEJ

 

 

 

 

Wydział Elektryczny

Kierunek Elektrotechnika

R.ak. 1997/98 Sem.II  Studia dzienne inżynierskie

 

 

 

Grupa 1, Sekcja 5

                                     ADAM DUDEK

                                     OLIWER PALARZ

 

 

 

 

 

DWÓJNIKI KLASYCZNE, ELEMENTY OSOBLIWE I ICH POŁĄCZENIA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Rezystor liniowy (potencjometr).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwójnik pasywny, rozpraszający energię. Jego charakterystyką jest prosta położona w I i III

ćwiartce, przechodząca przez początek układu współrzędnych. Działające na dwójnik napięcie u wywołuje prąd i=uG i odwrotnie przepływający prąd wywołuje spadek napięcia u=i/G. Konduktancja G=1/R jest opisana zależnością: tga = i/u =G.

Charakterystyką (1) badanego, rzeczywistego rezystora liniowego o zmiennej rezystancji (potencjometr) jest rodzina prostych o kącie nachylenia w zakresie <a,b>. Kąt a (prosta Rmax) odpowiada maksymalnej rezystancji potencjometru (R=Rp+Rogr), natomiast kąt b (prosta Rmin) minimalnej wartości wartości rezystancji potencjometru (R=Rogr).

    Charakterystyka rzeczywista odpowiada w granicach błędu teoretyczcnej.

 

2. Dioda Zenera połączona szeregowo z rezystorem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakterystyka idealnej diody Zenera jest charakterystyką idealnej diody przesuniętą o wartość

napięcia Zenera. Rezystancja liniowa wpływa jednynie na nachylenie charakterystyk w I i III ćw. powyżej napięcia Uz.

Charakterystyka rzeczywista (2) znacznie odbiega od idealnej, zaokrąglenia i charakterystyczne rozdwojenie krzywej spowodowane jest wpływem zakłóceń oraz pojemnością złącza p-n. Ćwiartka III odpowiada polaryzacji diody Zenera w kierunku zaporowym (obszar stabilizacji poniżej napięcia Uz).

 

 

 

 

 

 

 

3. Dioda Zenera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakterystyka idealnej diody Zenera przedstawiona została w punkcie drugim. Badana dioda Zenera, bez rezystora szeregowego, zachowywała się identycznie jak w powyższym przypadku, dla minimalnej rezystancji. Wyraźne zakłócenie charakterystyki dla małych prądów w zakresie napięć »Uz... »Uf  świadczy o występowaniu pojemności na złączu półprzewodnikowym diody i pojemności doprowadzeń. Ćw. I odpowiada polaryzacji w kierunku przewodzenia (Uf » 0,7V), a ćw. IV polaryzacji w kierunku zaporowym (Uz » 3,6V).

 

 

4. Dwie diody Zenera połączone szeregowo, przeciwsobnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakterystyka układu rzeczywistego (4) znacznie odbiega od układu idealnego, wartości napięć stabilizacji Uz powiększone są o spadki napięć na złączach spolaryzowanych w kierunku przewodzenia. Rozdwojenie charakterystyki w zakresie »UZ1... »UZ2 spowodowane jest występowaniem pojemności złącz diod rzeczywistych i pojemności doprowadzeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Dwie diody Zenera połączone szeregowo, przeciwsobnie, zbocznikowane rezystorem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakterystyka idealna, odcinki OA, OB odzworowują spadek napięcia na liniowej rezystancji równoległej R. Kąt nachylenia wynosi a = arctg G (G=1/R). Wzrost prądu powyżej I1 (I2) nie wywołuje wzrostu napięcia na dwójniku ponieważ jest ono stabilizowane przez diodę DZ1 (Dz2).

Charakterystyka rzeczywista (5) układu znacząco odbiega od idealnej, wygładzenia, rozdwojenie krzywej i zaokrąglenie w ćw. IV spowodowane jest wpływem zakłóceń oraz pojemnościami złącz p-n.

  

 

 

6. Fotorezystor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwójnik półprzewodnikowy, który pod wpływem promieniowania świetlnego silnie zmienia swoją rezystancję. Rezystancja fotorezystora w zależności od wartości natężenia oświetlenia E:

              R»R0(E0/E)g

                            R0 rezystancja dla natężenia E0, g stała materiałowa

 

Dla stałej wartości natężenia oświetlenia (E=const) fotorezystor zachowuje się jak rezystor liniowy. Proste na charakterystyce (6) przedstawiają zależność i=f(u) dla dwóch różnych wartości natężenia światła (1.maksymalne,  2.minimalne).

 

 

 

 

7. Kondensator połączony szeregowo z rezystorem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwójnik charakteryzujący się zdolnością do akumulacji energii w polu elektrycznym. Krzywą zależności prądu od napięcia na kondensatorze opisuje równanie elipsy:

              (uc/|Em|)2 + (ic/w |Em|)2 = 1

                            e(t) = |Em| cos wt, uc(t) = e(t), ic(t) = C dUc/dt = - wc |Em| sin wt

Dla dowolnej chwili czasu moc chwilową reprezentują powierzchnie prostokątów. Magazynowanie energii (moc dodatnia) w polu elektrycznym następuje w I i III ćw., oddawanie

energii (moc ujemna) do źródła.

 

Charakterystyka rzeczywista (7) badanego układu jest wyraźnie zniekształcona i przesunięta .

Wartość dołączonej szeregowej rezystancji liniowej wpływa na pochylenie charakterystyki.   Spłaszczenie charakterystyki w osi napięcia może świadczyć o dużej susceptancji pojemnościowej.

 

 

8. Cewka połączona szeregowo z rezystorem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwójnik charakteryzujący się zdolnością do akumulacji energii w polu magnetycznym. Krzywą zależności prądu od napięcia na kondensatorze opisuje równanie elipsy:

              (u/|Em|)2 + (i/|Em|/wL)2 = 1

Położenie poszczególnych fragmentów charakterystyki w odpowiednich ćwiartkach układu współrzędnych informuje o charakterze pracy elementu - w ćw. I i III następuje gromadzenie energii w polu magnetycznym (moc dodatnia) w ćw. II i IV oddawanie energii.

Wartość szeregowej rezystancji liniowej wpływa na pochylenie i rozciągnięcie charakterystyki, gdy wartość tej rezystancji jest minimalna, krzywa zbliża się do idealnej, nie osiągając jej jednak ze względu na pewną wartość rezystancji wewnętrznej cewki.

9. Ujemna rezystancja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwójnik o ujemnej rezystancji, dla którego wzrost napięcia powoduje zmniejszanie się prądu i odwrotnie, wskutek wzrostu prądu zmniejsza się napięcie na jego zaciskach:

              u(t)=-Ri(t)

Charakterysytka idealna położona jest w II i IV ćwiartce i przechodzi przez początek układu współrzędnych u-i, idealna rezystancja ujemna dostarcza więc nieograniczonej mocy.

W przypadku elementu rzeczywistego, symulowanego odpowiednimi układami, otrzymanie charakterystyki rezystancji ujemnej w nieograniczonym zakresie napięć i prądów jest fizycznie niemożliwe. Stąd charakterystyka badanego układu realizuje właściwości ujemnej rezystancji jedynie w wąskim zakresie napięć u1 do u2 (9).

 

 

10. Dioda połączona szeregowo z rezystorem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla elementu idealnego, spolaryzowanego w kierunku przewodzenia wartość napięcia  przewodzenia dąży do zera (Uf = 0), dla polaryzacji dwójnika w kierunku zaporowym, napięcie przebicia Up dąży do ¥  (Up = ¥ ).

W przypadku badanego elementu rzeczywistego, w zależności od wartości rezystancji szeregowej zmieniało się nachylenie charakterystyki (10) w I ćw., dla minimalnej wartości tej rezystancji charakterystyka ta staje się charakterystyką diody rzeczywistej. Nieznaczne odchylenie charakterystyki w I ćw. od osi prądu spowodowane jest spadkiem napięcia na złączu p-n (około 0,7V dla badanej diody krzemowej), natomiast drobne odchylenie tej charakterystki w IV ćw. od osi napięcia wynika z prądu wstecznego (rzędu nA) diody.

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin