CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z literą „P”, „p”.
CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Słuchamy opowiadania nauczycielki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach z wykorzystaniem pacynki – wprowadzenie litery „P”, „p” na wyrazach: Patryk, pacynka, parasol.
CELE OPERACYJNE:
- Swobodnie wypowiada się na temat opowiadania;
- Buduje proste zdania poprawne pod względem gramatycznym i logicznym;
- Dokonuje analizy i syntezy wyrazów: Patryk, pacynka, parasol;
- Rozpoznaje nową literę wśród innych;
- Próbuje odtworzyć kształt nowopoznanej litery;
POMOCE: opowiadanie „Spotkanie przyjaciół”, teatrzyk, pacynka, maskotki: Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kangurzyca, Tygrysek, Królik, Kłapouchy, Maleństwo: plecak z przedmiotami, których nazwy rozpoczynają się głoską „p”, tacki z kaszą, monografia litery „p”
LITERATURA:
C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,
I. Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu”,
B. Łojewska „Scenariusze zajęć”.
PRZEBIEG:
1. Podanie rodzicom celu spotkania. Rodzice podczas spotkania wykonują literę „p” z różnych materiałów.
2. Powitanie rodziców, dzieci i nauczyciela – zabawa z pedagogiki zabawy – „Uścisk dłoni” – stojąc po obwodzie koła wsuwamy swoje dłonie w dłonie osoby stojącej po naszej prawej stronie.
3. Powitanie siebie nawzajem – ćwiczenia naprzemienne – rozwijanie obydwu półkul mózgowych ( element metody Dennisona ) – umiejętność uczenia się, koncentracji uwagi.
4. Przypomnienie charakterystycznych cech marcowej pogody.
5. Słuchanie opowiadania o Puchatku – rozmowa na temat treści opowiadania.
6. Zabawa ruchowa – „Taniec z parasolem” – gdy gra muzyka dzieci tańczą w jej rytmie z krążkiem w dłoni, gdy muzyka milknie przeskakują przez kałużę – krążek.
7. „Krążenie szyją” – element metody Dennisona – umiejętność uczenia się.
8. Wprowadzenie litery „p”, „P”:
a. umieszczenie ilustracji na gazetce,
b. analiza i synteza słuchowa wyrazów,
c. ułożenie schematu wyrazów z białych nakrywek,
d. zastąpienie nakrywek znanymi literami,
e. pokaz wielkiej i małej litery „p”,
f. podpisanie obrazków całym zestawem liter;
9. Pokaz pisanej litery „p” – pisanie jej na tackach z kaszą.
10. Zabawa „Co Tygrysek ma w plecaku?” – wybór przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się głoską „p”.
11. Zabawa ruchowa – dzieci tańczą w rytm muzyki, na przerwę w muzyce układają z swojego ciała kształt litery „p”.
12. Praca indywidualna przy stolikach – utrwalenie wyglądu litery „p’.
13. Ocena pracy rodziców przez dzieci.
14. Omówienie zajęcia z rodzicami.
m.g87