Parametry słodu.txt

(4 KB) Pobierz
--------------------------
Wyposażenie > Surowce > Słody
--------------------------

Słód to podstawowy surowiec piwowarski. Słód to ziarno zbóż - najczęciej jęczmienia - poddane procesowi słodowania, polegajšcym w uproszczeniu na moczeniu, wywołaniu kiełkowania i suszeniu skiełkowanego ziarna. Zawiera skrobię, enzymy, substancje białkowe, tłuszczowe, cukry, dekstryny i inne.

Podstawowe parametry opisujšce słody to:

1. Barwa otrzymanej brzeczki  na podstawie tzw. brzeczki kongresowej (laboratoryjnej)  sporzšdzanej zawsze w stałych warunkach tak, aby wyniki pomiarów były porównywalne. Barwę brzeczki okrela się w skali Lovibonda oraz EBC (European Brewery Convention). Do okrelenia barwy używa się urzšdzenia pomiarowego zwanego kolorymetrem.

Poniższe wzory ułatwiajš przeliczenie barwy brzeczki z jednej skali na drugš:

L = (EBC + 1,2) / 2,65
EBC = L x 2.65 - 1,2

gdzie: L  barwa w skali Lovibonda
EBC  barwa w skali EBC

2. Ekstraktywnoć  procentowa zawartoć substancji, które przeszły do roztworu(brzeczki) w wyniku zacierania tzw. brzeczki kongresowej. Ekstraktywnoć słodów jasnych wynosi od 79% do 82% suchej masy słodu, słodów ciemnych  od 75% do 78%. Ekstraktywnoć to podstawowy parametr oceny jakoci i przydatnoci słodu.

3. Rozlunienie  różnica w ekstraktywnoci brzeczki uzyskanej ze słodu zmielonego na mškę w stosunku do brzeczki ze słodu zerutowanego. Dobrej jakoci słód charakteryzuje się wskanikiem rozlunienia z przedziału od 1.2% do 1.8%.

4. Aktywnoć enzymatyczna  zawartoć enzymów, głównie alfa-amylazy i beta-amylazy. Alfa-amylaza rozszczepia długie łańcuchy czšsteczek skrobi na krótsze czšsteczki  dekstryny. Beta-amylaza działa i na skrobię, i na dekstryny w ten sposób, że pod jej wpływem czšsteczki tych substancji dzielš się na czšsteczki maltozy. Im słód ciemniejszy, tym aktywnoć enzymatyczna niższa  wišże się to z temperaturš suszenia/prażenia słodu. Wysoka temperatura niszczy enzymy.

Różne odmiany słodu powstajš wskutek różnic w procesach słodowania; zasadnicze znaczenie ma tutaj moment zatrzymania kiełkowania ziarna oraz temperatura i czas suszenia. W Polsce najczęciej spotykane sš słody:
 pilzneński  barwa 2.1 EBC
 monachijski  barwa 13 EBC
 karmelowy jasny  barwa 128 EBC
 karmelowy ciemny  barwa 680 EBC
 barwišcy  barwa 1400 EBC




--------------------------
Opracowano m.in. na podstawie prowadzonych dyskusji na Forum Browar.biz z udziałem takich Forumowiczów jak: Krzysiu, michalh, Krzysztof
--------------------------


__________________
Żywiec. Prawie jak piwo. *
Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
Zaopiekuj się działem Piwowarstwo Domowe
_____________________
* Nie dotyczy Portera.
Odpowiedz cytujšc Wybierz ten post do cytowania wielu ródeł Szybka odpowied na ten post
crizz
Profil Użytkownika
Prywatna Wiadomoć do Użytkownika
E-mail do Użytkownika
Strona www Użytkownika
Wszystkie posty Użytkownika
Dodaj Użytkownika do listy kumpli
  #2   Jeli uważasz ten post za obraliwy lub niezgodny z regulaminem zgło go administratorowi/moderatorowi  
Stare 31-07-2004, 23:57
Fotka Użytkownika: Krzysiu 	
Krzysiu Krzysiu is offline
Krzysiu
	  	
Rejestracja: 02-2001
Miejscowoć: widnica
Posty: 13 102
Standardowy
1. Pilzeński, nie pilzneński

2. Wszyscy teoretycy wskazujš, że trudno jest porównywać słody nie tylko w poszczególnych stylach, ale wręcz od konkretnych producentów. Przykład - to, co w Polsce jest słodem karmelowym jasnym, w Niemczech jst słodem karmelowym ciemnym.

3. Znajomoć teoretycznych parametrów niewiele daje, z powodów jak wyżej. A już dla piwowarstwa domowego nie ma to właciwie żadnego znaczenia.

4. W Polsce jedynš słodowniš, która produkuje różne słody jest Słodownia Strzegom Sp. z o. o. Produkuje słody: pilzeński, monachijski w kilku odmianach, karmelowy jasny, karmelowy ciemny i słód barwišcy. Pozostałe słodownie produkujš wyłšcznie słód pilzeński.

5. W Europie jest trzech wiodšcych producentów: Weyermann Bamberg, Soufflet France i Franco - Belgies Malteries. Wybór słodów przez nich produkowanych jest największy.

6. Do celów amatorskich wystarczy porównanie barwy słodu, wyrażone w stopniach EBC lub Lovibonda.

7. Najpopularniejsze klasyfikacje słodów sš pochodzenia amerykanskiego i zazwyczaj wyrażone sš w stopniach Lovibonda.

8. Możliwe jest produkowanie słodu w domu, aczkolwiek wyniki takiej zabawy sa dyskusyjne. Lepiej już przetwarzać gotowy słód (np. poprzez prażenie).

9. W Polsce brakuje przede wszystkim słodu typu ale (nieco ciemniejszy od pilzeńskiego, ale równy siłš enzymatycznš) i odpowiadajšcego mu słodu typu wiedeńskiego, oraz bardzo jasnych słodów karmelowych (np. karapils). Niestety nie jest możliwe otrzymanie typowych słódw typu ale, ze wzgledu na używanie w Wielkiej Brytanii do ich produkcji specjalnych odmian zbóż.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin