06 SESJA odkrywanie.doc

(617 KB) Pobierz
Sesja 7

MATERIAŁY  DLA  UCZESTNIKA

 

Autonaliza

Sesja 7

 

Klub

Pracy

K

 

Sesja 6

 

         Odkrywanie własnych

      umiejętności i możliwości

 

Wstęp

 

 

 

 

      Na rynku pracy oferujemy swoją wiedzę, umiejętności oraz kompetencje, które pozwalają nam wykonywać dobrze pracę. Często nie zdajemy sobie sprawy z własnych atutów, nie znamy także wszystkich słabych punktów. Identyfikując swoje umiejętności i mocne strony oraz akceptując słabsze nabieramy większego zaufania do swoich możliwości.

Cele

 

 

 

1.        Zwiększenie poczucia pewności siebie wśród uczestników grupy.

2.        Identyfikacja umiejętności, mocnych i słabych stron.

3.        Wzmocnienie przekonania, że znalezienie pracy jest możliwe.

Czas trwania

2,5 godziny

Program sesji

1.       Umiejętności i kompetencje.

Ćwiczenie 6.1: Gospodarstwo agroturystyczne.

Ćwiczenie 6.2: Wybrana praca a moje umiejętności.

2.       Historia zawodowa: źródło wiedzy o własnych umiejętnościach.

Ćwiczenie 6.3: Historia zawodowa.

3.       Identyfikacja własnych umiejętności na podstawie zainteresowań.

Ćwiczenie 6.4: Co lubisz robić w wolnym czasie?

4.       Odkrywanie własnych możliwości: określenie mocnych
i słabych stron.

Ćwiczenie 6.5: Test do samooceny.

Ćwiczenie domowe: Mocne i słabe strony.

5.       Podsumowanie sesji.

6.            Zapowiedź programu następnej sesji.

Materiały pomocnicze

 

Materiały dla lidera

UMIEJĘTNOŚCI (L 6.1)

KOMPETENCJE (L 6.2)

Plakaty

TYPY OSOBOWOŚCI WEDŁUG J. HOLLANDA  (P 6.1)

Materiały dla uczestników

UMIEJĘTNOŚCI UNIWERSALNE (U 6.1)

WYBRANA PRACA A MOJE UMIEJĘTNOŚCI (U 6.2)

HISTORIA ZAWODOWA (U 6.3)

ZAINTERESOWANIA A UMIEJĘTNOŚCI (U 6.4)

TEST DO SAMOOCENY (U 6.5)

Wyniki Testu do samooceny(U 6.6)

 


5

Program Klubu Pracy


 

 

1.       Umiejętności i kompetencje

 

&

 

         Pracodawcy w procesie rekrutacji i selekcji osób do pracy dokonują analizy umiejętności
i cech osobowości kandydatów. Dlaczego przeprowadzają takie analizy, czy świadectwo szkolne lub zaświadczenie o kwalifikacjach już nie wystarczy? Niestety już nie.

              We współczesnym świecie wykonywanie jednej i tej samej pracy przez całe życie jest już prawie niemożliwe. Prognozuje się, że młodzi ludzie rozpoczynający karierę zmienią pracę w swoim życiu zawodowym do 14 razy, a zawód – nawet 5 razy. Wiąże się to nierozerwalnie ze zmianami gospodarczymi i technologicznymi; na wiele zawodów przestaje występować zapotrzebowanie, równocześnie pojawiają się nowe. Przedsiębiorstwa powstają i upadają. Jeśli zakład o danym profilu zatrudnia nowych pracowników czasami trzeba się szybko przekwalifikowywać, aby podjąć w nim pracę.

              Aby móc aktywnie istnieć na rynku pracy trzeba pamiętać, że cały czas należy dbać
o własny rozwój – zarówno wiedzy jak i umiejętności. Łatwość adaptacji oraz aktywność są ważnymi cechami współczesnego pracownika.

         Dzisiejszy system edukacyjny pozwala na wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy. Mając taką możliwość, wielu ludzi może osiągnąć wysoki poziom wykształcenia
i dobrego, fachowego przygotowania do wykonywania zawodu. Jednak do tego, aby być poszukiwanym profesjonalistą muszą dołączyć pożądane przez pracodawców umiejętności i cechy osobowości.

         Poznanie przez kandydatów do pracy własnych mocnych stron i tego, w jaki sposób mogą one być wykorzystane w pracy, przyczynia się do wzrostu pewności siebie
i racjonalnej argumentacji w staraniach o pracę.

 

W „Słowniku pedagogiki pracy” możemy przeczytać, że każda czynność, którą potrafimy wykonać, jest umiejętnością.[1])

 

x              Zaprezentuj plakatà UMIEJĘTNOŚCI (P 6.1)

Omów krótko poszczególne rodzaje umiejętności, jakie człowiek nabywa w ciągu życia. Wyjaśnij bardziej szczegółowo pojęcie umiejętności uniwersalnych i zapisz na tablicy definicję UMIEJĘTNOŚCI UNIWERSALNYCH.

 

Pamiętaj!

 

 

 

 

 

Umiejętności uniwersalne to umiejętności,

które są wspólne dla wielu rozmaitych zadań

i  mogą być wykorzystane w każdej pracy.

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 6.1

Gospodarstwo agroturystyczne

¸ 20  minut

 

1.    Podziel grupę na dwa zespoły Każdy zespół będzie wykonywał to samo zadanie – musi zaplanować prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

 

Tematem  ćwiczenia może być każdy inny rodzaj działalności gospodarczej.

 

2.    Uczestnicy mają sami określić położenie geograficzne (np. Mazowsze, Pomorze, ...), wielkość zabudowań, dodatkowe atrakcje, jakie mogą oferować turystom.

 

3.    Następnie mają sami dokonać podziału ról, dopasować do konkretnych osób zakres ich obowiązków: czym mają się zajmować, za co odpowiadają. Poproś grupę
o podanie co najmniej sześciu umiejętności uniwersalnych, które są wykorzystywane w danej pracy (np. sprzątanie pokoi: mycie, sprzątanie, reperowanie, umiejętność słuchania, wykonywania poleceń, szycie) – taką analizę należy wykonać dla każdej osoby.

 

4              W celu ułatwienia zadania rozdaj materiały à UMIEJĘTNOŚCI UNIWERSALNE (U 6.1)

 

4.    W efekcie „powstaną” dwa gospodarstwa, które mogą bardzo różnić się między sobą – pracownicy mogą mieć różne zadania do wykonania, zakresy obowiązków. Poproś przedstawiciela każdego zespołu, aby zaprezentował wyniki pracy wg schematu:

-                 Co miało wpływ na wybór miejsca i określenie innych warunków funkcjonowania gospodarstwa?

-                 Dlaczego w taki sposób podzieliliście się rolami, co o tym zadecydowało?

-                 Czy każda osoba miała przydzielona role, zadania do wykonania?

 

Podsumuj:

Wiedza, umiejętności, doświadczenie i cechy osobowości składają się na obraz zawodowy danej osoby, tworzą jej profesjonalny wizerunek. Zarówno nabyta wiedza jak i umiejętności mogą być wykorzystane w wykonywaniu różnych prac i na różnych stanowiskach. Trzeba jednak pamiętać, że podstawowym warunkiem do wykonywania określonego zawodu są kwalifikacje zawodowe.

 

&

         Kwalifikacje zawodowe to zakres i jakość przygotowania niezbędnego do wykonywania jakiegoś zawodu. Na kształcenie zawodowe składają się następujące czynniki: poziom wykształcenia ogólnego, wiedza zawodowa, umiejętności zawodowe, a zwłaszcza stopień wprawy oraz umiejętność organizowania i usprawniania pracy, uzdolnienia i zainteresowanie zawodem”[2].

              Pojęcie „kwalifikacji” jest już nierozerwalnie związane ze współczesnym rynkiem pracy. Prawie każda oferta pracy zawiera wymagania kwalifikacyjne, jakich oczekuje pracodawca na danym stanowisku. Coraz częściej mówi się również o dostosowaniu standardów kwalifikacji zawodowych do wymagań Unii Europejskiej. Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno obecnie jak i w przyszłości starając się uzyskać zatrudnienie w jakiejkolwiek dziedzinie gospodarki będziemy pytani o:

-            wiedzę merytoryczną i umiejętności, które określają możliwości wykonywania danej pracy;

-            specjalistyczną wiedzę specyficzną dla danego stanowiska, np. kwalifikacje zdobyte na stanowisku pośrednika pracy;

-            umiejętność organizacji pracy własnej, zarządzanie czasem, umiejętność uczenia się oraz podejmowania decyzji;

-            predyspozycje osobowe, które umożliwiają kształtowanie specyficznych umiejętności, np. pracy w zespole międzynarodowym i wielokulturowym.

         Od kilkunastu lat coraz częściej gdy mówi się o rekrutacji pracowników, używa się nowego wyrażenia - kompetencje. I nie chodzi tu o to, co potocznie uważa się za kompetencje tzn. zakres uprawnień do podejmowania określonych zadań lub decyzji. Przez kompetencje rozumie się „wiedzę, umiejętności, uzdolnienia, style działania, osobowość, wyznawane zasady, zainteresowania i inne cechy, które używane
i rozwijane w procesie pracy prowadzą do osiągania rezultatów zgodnych ze strategicznymi zamierzeniami przedsiębiorstwa”[3].

              Jako kompetentną określa się osobę, która dzięki wysokim kwalifikacjom zawodowym, umiejętnościom komunikacji i współdziałania, doświadczeniu i cechom osobowym bardzo dobrze wykonuje swoją pracę, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Bardzo często kompetencje mają bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika.

 

Zapoznaj się i w miarę potrzeb przedstaw uczestnikom informacje zamieszczone w materiale à Kompetencje (L 6.2)

 

Ćwiczenie 6.2

Wybrana praca a moje umiejętności

¸ 10  minut

 

1.    Poproś uczestników o wypisanie umiejętności niezbędnych w pracy, którą wykonywali w przeszłości, a następnie o wypisanie umiejętności wykorzystywanych w pracy, którą chcieliby wykonywać.

4              Rozdaj materiały à WYBRANA PRACA A MOJE UMIEJĘTNOŚCI (U 6.2)

 

2.      Poproś uczestników o zaznaczenie brakujących im umiejętności i zaplanowanie działania, które pozwoli pokonać istniejące braki (np. odpowiednie szkolenie) lub wybrać inną możliwość pracy.

 

 

 

 

Pamiętaj!

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin