SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
Temat dnia: Nasi rówieśnicy z innych krajów.
Cel główny:
· zapoznanie dzieci z życiem rówieśników w innych krajach.
Cele operacyjne:
Dziecko:
· potrafi bawić się z całą grupą;
· uważnie słucha wierszy i opowiadań;
· potrafi wypowiedzieć się dany temat;
· osłuchuje się z pojęciami: Ameryka Północna, Indianin, Afryka, Murzyn, Azja, Japonka, Grenlandia, Eskimos, Europa, Polak;
· prawidłowo śpiewa piosenki i powtarzające się sekwencje wierszy i zabaw;
· poprawnie wykonuje działania matematyczne w zakresie 10.
Metody:
· czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;
· słowne: żywego słowa oraz objaśnienia;
· oglądowe: obserwacji i pokazu;
Formy pracy:
· zabawy kierowane zbiorowe i indywidualne.
Pomoce:
ilustracje przedstawiające mieszkańców Ameryki Północnej, Afryki, Japonii, Grenlandii, płyta z piosenkami dla dzieci, wzór „króliczka” wykonanego metodą origami, papierowe kartki, karty pracy.
Przebieg:
I. Czynności organizacyjno-porządkowe, poznanie dzieci.
Zabawa integracyjna: „Ja jestem ja”. Dzieci maszerują po kręgu. Na sygnał nauczyciela każde dziecko (po kolei), wypowiada swoje imię, mówiąc:
„ja” (tupnięcie prawą nogą),
„jestem” (tupnięcie lewą nogą),
„Ela” (podskok na obu nogach).
II. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Opowiadanie o dwóch światach: pierwszym, w którym wszystko jest takie same, każde dziecko jest identyczne, wygląda i zachowuje się tak samo, mówi tym samym językiem. Dzieci odpowiadają na pytania:
- Czy według was taki świat byłby fajny, czy też nie?
- Czy chcielibyście żyć na takiej planecie?
- A jak byście rozpoznawali swoich rodziców?
Drugi świat jest identyczny jak ten w którym żyjemy, mieszkamy w różnych krajach, mamy różne domy, różnimy się pod względem płci, kolory skóry, włosów, oczu, mówimy w różnych językach.
- Czy taki świat nie jest bardziej interesujący?
III. Podróż dookoła świata
Dzieci ustawiają się w „pociąg”. W rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” maszerują po sali. Kiedy muzyka przestaje grać oznacza to, że dojechali do stacji. Na każdej z nich, poznają jej mieszkańca i wykonują odpowiednie zadania.
AMERYKA PÓŁNOCNA – INDIANIN (Ryczący Bawół)
Nauczycielka przedstawia dzieciom postać Indianina i jego domu.
To nasz przyjaciel czerwono skóry,
Ryczący Bawół - zwą go niektórzy.
mieszka w wigwamie - to jego dom.
Znacie go z filmów o Indianach,
którzy w skórzanych chodzili ubraniach.
A gdy na łowy szli na bizony
to malowali na twarzach wzory.
Kiedy przy ogniu wspólnie siadali
to fajkę pokoju wypalali.
Z łuku strzelali, konno jeździli
i wtedy bardzo szczęśliwie żyli.
Tekst o życiu Indian.
Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś.
Zadanie dla dzieci: Taniec w rytm muzyki indiańskiej.
STACJA II
Nauczycielka przedstawia dzieciom postać małego Murzynka.
Zadanie dla dzieci: Uważne odsłuchanie wiersza Juliana Tuwima pt.: „Murzynek Bambo”, odpowiedź na pytania dotyczące tekstu.
Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
Czarną ma skórę ten nasz koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.
A gdy do domu ze szkoły wraca,
Psoci, figluje – to jego praca.
Aż mama krzyczy: „Bambo łobuzie!”,
A Bambo czarną nadyma buzię.
Mama powiada: „Napij się mleka”,
A on na drzewo mamie ucieka.
Mama powiada: „Chodź do kąpieli”,
A on się boi, że się wybieli.
Lecz mama kocha swojego synka,
Bo dobry chłopiec z tego Murzynka.
Szkoda, że Bambo czarny wesoły,
Nie chodzi razem z nami do szkoły.
- Czy wiecie gdzie mieszka Murzynek?
- Co robi Bambo po powrocie ze szkoły?
- Czemu Murzynek ucieka na drzewo? A czemu nie chce się kąpać?
Ciekawostki o Afryce:
Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej, dlatego region ten nazywamy czarną Afryką. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata -
Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm wzrostu.
STACJA III
AZJA – JAPONIA (Kiem-an-fu)
Nauczycielka przedstawia mieszkańca stacji 3, którym jest mała Japonka Kiem-an-fu.
Jestem mała Kiem - an - fu.
Szybko zrywam się ze snu.
i do szkoły biegnę dziś.
Tam się uczę pisać znaki.
Każdy znak to wyraz jakiś.
Znaków trzy tysiące jest,
z góry w dół je piszę też.
Chętnie słucham o swym kraju,
Który słynie z samurajów.
Wiem, że najcenniejszy w świecie
pokój jest i radość dzieci.
Japonia:
Daleko na wschodzie Azji leży Japonia. Nazywamy ją Krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew. Japonia zwana jest również Krajem Wschodzącego Słońca. Japończycy słyną na świecie z wielu pięknych tradycji. W czasie świąt i uroczystości zakładają swoje tradycyjne stroje - kimona, które przypominają szlafroki. Spotykając się na wspólnych posiłkach, klęczą wokół niskiego stołu, a jedząc potrawy z ryżu posługują się pałeczkami.
Zadanie dla dzieci: Wykonanie „króliczka” metodą origami.
STACJA IV
Prezentacja małego chłopca przez nauczycielkę.
Hej, saneczki ciągną pieski
Z zimna w oczach stają łezki,
Ciepło od biegania.
Oj, pingwinie na bok zmykaj
Bo Eskimos jedzie
Do niedźwiedzia polarnego
Po solone śledzie.
A ty zorzo świeć wesoło
Gdy Eskimos jedzie
Z foką, która bardzo lubi
Posolone śledzie.
Po wysłuchaniu utworu dzieci odpowiadają na pytania:
- Czy wiecie o jakich zwierzętach była mowa w wierszu?
- Czy w Polsce też mieszkają takie zwierzęta?
- W jakich miejscach, w naszym kraju możemy spotkać te zwierzęta?
Eskimosi:
Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy.
Zadanie dla dzieci:
Rozwiązanie zadań matematycznych.
STACJA V
W taki sposób dzieci odwiedziły swoich kolegów, ale już wróciliśmy do naszej sali. Dyskusja na temat ulubionych zabaw dzieci?
Wspólne wykonanie pokazywanej piosenki pt.: „Biały słoń”.
Z pewnością dobrze wiesz,
Że siedem gór jest gdzieś,
Za siódmą wielki zwierz
Na rower wsiadł i gna.
Ojej to biały słoń,
Do niego szybko goń,
Ma trąbę tam gdzie nos
I ogon w skos.
Dzieci słuchając piosenkę Majki Jeżowskiej pt.: „Wszystkie dzieci nasze są” malują portret ulubionego bohatera dzisiejszej wyprawy dookoła świata.
Wystawa prac dzieci.
Policz wszystkich przyjaciół Eskimoska i wpisz do okienek ich cyfrę.
Obrysuj pętlą tylu Eskimosów, ile wskazuje cyfra obok.
6
9
3
Policz pingwiny. Podaj, ile ich jest. Gdzie jest więcej pingwinów? Wstaw znak „ < ” , „ > ” lub „ = ”.
A)
.......................................... .......... ..............................................
B)
C)
D)
...
agai.77