leczenie królików.doc

(268 KB) Pobierz
• Nieżyt żołądka i jelit

·  Nieżyt żołądka i jelit
 

·  Zaparcia - Biegunki

·  Wzdęcia

·  Zakaźne zapalenie śluzówek

·  Niezakaźny katar

·  Zatrucia pokarmowe

·  Zakażenia skóry

·  Porady dr Brown

·  Szczepionki

·  Stosowanie leków

·  Toksyczność antybiotyków

·  Nieodpowiednia pielęgnacja

·  Braki pokarmowe

·  Choroby zakaźne

·  Pchły - robaki - kleszcze

·  Odchudzanie

·  Witaminy I

·  Witaminy II

·  Homeopatia

·  Antybiotyki

·  Wykaz chorób wraz opisem



Artykuł o zatorach jelitowych napisany przez dr Lidię Lewandowską ze szpitala "OAZA"

Artykuł o zatorach www.uszata.com

Artykuł o KOREKCJA ZĘBÓW dr Lidia Lewandowska

Artykuł o cukrzycy

Błędy żywieniowe przyczyną chorób



















 

Nieżyt żołądka i jelit

Przyczyną choroby jelit, może być nieprawidłowe żywienie, przeziębienie, przeładowanie żołądka, podanie paszy pęczniejącej lub fermentującej w przewodzie pokarmowym, paszy zmarzniętej, źle umytej , nie dosuszonego siana, niedojrzałego owsa. Króliczek wykazuje wyraźny brak apetytu, zmniejszenie ruchliwości. Często zdarza się, że powłoki brzuszka są napięte, a obmacywanie ich sprawia zwierzęciu ból. Po 1-2 dniach pojawia się biegunka, papkowaty wodnisty kał o nieprzyjemnym zapachu. Zwierzę nie czyści futerka. Sierść jest nastroszona bez połysku. W kale może pojawić się śluz, pasemka lub skrzepy krwi ( kolor kału przy dużej ilości krwi przybiera zabarwienie smoły), taki stan jest już bardzo ciężki i należy udać się do lekarza. Przewlekły nieżyt błon śluzowych powoduje na przemian biegunkę i zaparcia.

Właściwie to na nieżyt żołądka mój Trunio nie chorował do końca czwartego roku życia. Od tego okresu zapada na tą przypadłość co roku, choroba występuje późną jesienią i zimą, stąd moje podejrzenie że dobrze żywiony królik w młodym wieku nie powinien mieć kłopotów z żołądkiem. Widocznie wraz z wiekiem zmniejsza się odporność organizmu, podobnie jak u człowieka. U mojego Trunia dostrzegam związek z pojawieniem się dolegliwości z jego nadmiernym łakomstwem tapet, tylko czeka żeby coś skubnąć. Mój sposób leczenie po pierwszych objawach udaję się do lekarza, seria zastrzyków przez dwa dni a później picie rumianku i dożywianie strzykawką gotowanymi płatkami owsianymi. Choroba jest długotrwała, nie raz dochodzi do czterech tygodni zanim królik wróci do normy.

Nieżyt żołądka i jelit (gastroenteritis catarrhalis) "Choroby królików" W.Gibasiewicz

Jest to proces zapalny powodujący zaburzenia w czynności moczno-wydzielniczej żołądka oraz motoryczno-wydzielniczo-resorbującej czynności jelit.
Etiologia. Do przyczyn zalicza się, podobnie jak we wszystkich niemal schorzeniach przewodu pokarmowego, nieodpowiednie warunki higieniczno-żywieniowe, częsta lub gwałtowna zmiana karmy, podawanie paszy zepsutej, zapiaszczonej, zamarzniętej. Także pasze spleśniałe, zagrzane (młoda koniczyna), pasze świeże i niedojrzałe {owies, siano), niedobór pasz soczystych i wody oraz szereg chorób pasożytniczych i bakteryjnych. Króliki, ze względu na charakterystyczną budowę przewodu pokarmowego (mały żołądek, warstwa mięśniowa tylko przy odźwierniku) oraz konieczność częstego pobierania karmy, są bardzo podatne na wszelkie zaburzenia żywieniowe.
Przebieg choroby i obraz kliniczny. Nieżyt żołądka i jelit występuje najczęściej u królików młodych w wieku 1-2 miesięcy, szczególnie w okresie odsądzania młodych od matek. Proces ten przebiega u nich bardzo często w postaci ostrej. Króliczęta giną w ciągu 3-10 dni. Usaczewa (Leontiuk, 1974) podzieliła nieżyt żołądka i jelit na kwaśny, zasadowy i nieżyt z przeziębienia. Przez analogię do chorób przeżuwaczy można więc mówić o kwasicy i zasadowicy. Kwasica jest następstwem zakwaszenia treści, powstającego w wyniku zjadania pasz soczystych i łatwo fermentujących (duże ilości buraków lub liści buraczanych, jabłek, wysokie dawki skrobi itp.). Pasza węglowodanowa stanowi odpowiednie podłoże do rozwoju m.in. pałeczek kwasu mlekowego. W wyniku ich działalności spada poniżej normy stężenie jonów wodorowych (pH).
Obraz kliniczny. U chorych królików obserwuje się apatię i utratę łaknienia. Występuje biegunka, kał jest rzadki koloru brązowoszarego z pęcherzykami gazu. Wzrasta ilość uderzeń serca, natomiast zwolnieniu ulegają oddechy. Choroba trwa 1-3 dni.
Zmiany anatomopatologiczne. Badaniem sekcyjnym stwierdza się kwaśną zawartość w żołądku. Błona śluzowa pokryta białawym śluzem. Czasami występują punkcikowate przekrwienia. Węzły chłonne nieznacznie powiększone. Jelito ślepe powiększone i wypełnione gazem.
Rozpoznanie. Ustala się na podstawie wywiadu i badania klinicznego. Usaczewa (Leontiuk, 1974) zaleca reakcję barwną kału z papierkiem lakmusowym (odczyn kału kwaśny).
Leczenie. Należy usunąć karmę i zalecić 1-2-dniową głodówkę. W leczeniu kwasicy stosuje się środki alkalizujące np. Propiovet, Neopropiovet, tlenek magnezu itp. i garbujące — wywar z kory dębowej, roztwór taniny. Niekiedy konieczne jest doustne podanie antybiotyków (streptomycyna), a zawsze witaminy B,. Nie należy natomiast podawać glukozy i soli wapnia. Gascón (1985) stosował zawiesinę antybiotyków: chloramfenikol (20,655 mg), streptomycynę (19,8 mg) i tetracyklinę (0,45 mg), również z dobrym skutkiem aureomycynę w dawce 40 mg na litr wody do picia. Usaczewa (1954) zaleca podawanie per os sintamycynę (chloramfenikol) w dawce 0,1 g dwa razy dziennie.
Zapobieganie. Ponieważ leczenie jest stosunkowo trudne i uciążliwe, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe (urozmaicone) żywienie. Kruglova (1980) profilaktycznie podaje począwszy od 15 dnia życia królików dodatek biomycyny (chlorotetracykliny) lub acidofiliny (poi. Lactovac). Acidofilina reguluje aktywność enzymów trawiennych zmniejszając jednocześnie liczbę patogennych drobnoustrojów. Króliki muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody.

 

Domowe leczenie

 

Podajemy w karmie dobrze wysuszone siano z niekwaśnych łąk, kleik z siemienia lnianego lub rozgotowane płatki owsiane. Konieczne jest podawanie dużej ilości przegotowanej wody lub naparu z rumianku do picia. Zwierzęciu należy dać obfitą ściółkę i ciepłe miejsce do leżenia, zapewnić mu spokój. Gdy nastąpi poprawa stanu zdrowia, podajemy bardzo małe ilości karmy i ostrożnie przechodzimy do pełnego składu żywienia, unikając wszelkiej paszy ciężko strawnej. Pamiętajmy, że podając duże ilości buraków i ich liści powinniśmy podawać wapno lub kredę. Duże ilości chleba też mogą zaburzać trawienie.

A teraz dopiszę nowości jakie dostałem od internautki z Wawy, dr Milena Wojtyś na zapalenie jelit zaleca; BACTRIM oraz LAKCID.
Bactrim - podawać 0,5 ml/kg m.c rano i wieczorem przez pięć dni.
W przypadku podawania tabletek 1/4 tabletki na 1 kg/m.c
Po pół godzinie po pierwszym leku podać Lakcid pół ampułki rozpuszczone w wodzie.
Oczywiście leki należy stosować tylko z przepisu lekarza, taką metodą został wyleczony Trunio i Misiu diagnoza i kuracja okazała się skuteczna.
Przyczyną choroby jest zaburzenie równowagi bakterii w przewodzie pokarmowym królika.
Jest również lek o nazwie Ditrivet 120.

BACTRIM - Wskazania i zastosowania.

 

Zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych
Zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego
Ostre i przewlekłe zapalenie układu moczowego
Zakażenie przewodu pokarmowego

LAKCID - zawiesina żywych pałeczek kwasu mlekowego


W jednej ampułce znajduje się co najmniej 100 mln żywych pałeczek

Lek stosowany w trakcie leczenia antybiotykami, chroni przed skutkami zmiany flory bakteryjnej przewodu pokarmowego lub jako lek wspomagający w dysbakteriozie jelitowej, przez przywrócenie naturalnej flory bakteryjnej lek ten chroni przed wtórnym niedoborem witamin oraz rozwojem grzybów lub drożdżaków w przewodzie pokarmowym.

Opis przebiegu i leczenia choroby przysłany przez Zbyszka opiekuna Kropki.

Choroby Kropy zaczęły się też w wieku dojrzałym (jak miała jakieś 4-4,5 roku). Dwa lub trzy razy w roku zdarza się zaparcie (takie poważniejsze gdzie bez wizyty u veta nie da rady) - króliczek dostaje wtedy środki przeciwbólowe, rozkurczające i lekko przeczyszczające. W przypadku lżejszych zatorów - wcześniej rozpoznanych (monitoring bobków prowadzony jest 3x dziennie) podaję Lakcid i sok ananasowy (zwykle jednorazowa dawka przynosi pozytywny efekt - po 10, 12 godzinach jest kał - całe szczęście, że dywan jest wzorzysty, Maleństwo wówczas nie jest w stanie zdążyć do kuwetki...) Jeśli w brzuszku bulgoce staram się podać troszkę węgla medycznego (pochłania gazy fermentacyjne). Lakcid Kropka pije dość chętnie (podawany strzykawką do pyszczka), gorzej jest z sokiem ananasowym (również strzykawka i dość silna perswazja), węgiel rozmieszany z wodą wylizuje z talerzyka. Jeśli jest nawet apatyczna i nie przyjmuje pokarmu, to po podstawieniu miseczki z wodą pod pyszczek zawsze troszkę pochlipie.

Jeśli nie je dłużej niż 24h - to dostaje płatki owsiane wg recepty Pana KazioRa i marchewkę Gerber (dla niemowląt). Oczywiście oba te przysmaki trzeba rozcieńczyć do odpowiedniej konsystencji - zresztą sam wiesz najlepiej. Lecz nigdy nie udało nam się jednorazowo "wtłoczyć" Kropie więcej jak 5-7 ml papki - zaciśnie pyszczek, brodę przyciągnie do wola - całkiem jak małe dziecko... Jako, że Kropa jest dużym (tak ze 2,5 kg) łakomczuchem - uwielbia to co dla króliczków jest niezdrowe, tuczące lub niewskazane - to, niestety z naszej winy, doszło do rozregulowania układu trawiennego i problemem były miękkie i cuchnące, już raczej nie bobki, a gluty lub coś w tym rodzaju.

Kropa bardzo lubi rodzynki, orzechy we wszystkich odmianach, kandyzowane i suszone owoce, suszone pieczywo (ale nie ciasta) - najbardziej bułki grahamki ze słonecznikiem, łuskany słonecznik i łuskaną dynię (co oczywiście nie znaczy, że tylko tym ją karmiliśmy!). Sianko jest na marginesie. Taka dieta musiała skończyć się zachwianiem równowagi flory bakteryjnej w jej przewodzie pokarmowym, co skutkowało tym, o czym pisałem wyżej. Dopiero kuracja za pomocą Probiotyku Provita z laboratorium dr Seidla przywróciła jako taką równowagę tejże flory. Na przedwiośniu kurację powtórzymy, aby móc bezpiecznie zacząć podawać młodą zieleninkę (oczywiście stopniowo i w małych ilościach). Probiotyk podaje się strzykawką dopyszczkowo, przez 7 kolejnych dni. Jako, że oryginalna strzykawa jest zbyt duża - porcję preparatu /1 ml/ wyciskamy do małej strzykawki i tak podajemy królicy - o rany!!! jak ona tego "paskudztwa" nie lubi... (styczeń 2004 rok.)

Analizując przebieg choroby u Trunia, opisy chorób w otrzymywanych listach czy też jak wynika z opisu choroby Kropki, mogę wysnuć jeden wniosek, zapadalność na tę chorobę u obu królików pojawiła się w jednym wieku, około 4 - 4,5 roku życia, jeden i drugi nie jest zwolennikiem siana - czy aby właśnie to nie jest przyczyną powstawania tych dolegliwości?

Ditrivet 120 Tabletki 120 mg do podawania doustnego dla psów, kotów, zwierząt futerkowych.

Właściwości i działanie: Preparat sulfonamidowy o przedłużonym, spotęgowanym przez trimetoprim działaniu na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz pierwotniaki (Toxoplasma) wywołujące choroby zwierząt gospodarskich i futerkowych. Z przewodu pokarmowego wchłania się szybko i łatwo, osiągając po 4 godz. maksymalne stężenie w ustroju. Po siedmiodniowym podawaniu, preparat wydalany jest całkowicie z organizmu w ciągu 7 dni.

Dawkowanie: Podawać po rozpuszczeniu w wodzie do picia lub w mleku. Lepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się stosując preparat w dawkach podzielonych co 12 godzin. Preparat stosować przez 5-7 dni. Podawać jeszcze przez 2 dni po ustąpieniu objawów chorobowych. 1 tabletka DITRIVET 120 na 4 kg m.c. na dobę.

Producent - DERMAPHARM     PROVITA PROBIOTYK

 

Provita Probiotyk jest profilaktycznym preparatem probiotycznym przeznaczonym dla małych zwierząt: psów, kotów i królików. Stabilizuje mikroflorę bakteryjną, poprawia przemianę materii, zwiększa łaknienie i zabezpiecza przed wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Preparat ten jest polecany w przypadkach zaburzeń apetytu i przemiany materii, w tym spowodowanych stresem, zmianą pożywienia czy przebytymi chorobami. Jest też polecany w profilaktyce przeciwbiegunkowej. Ma sprawdzone działanie profilaktyczne w stosunku do młodych zwierząt.

Provita Probiotyk zawiera żywe szczepy bakterii saprofitycznych: Lactobacillus Acidophilus i Streptococcus Faecium oraz substancje odżywcze pozwalające im na przeżycie i namnażanie się. Podawane w dużych ilościach niepatogenne bakterie saprofityczne mają antagonistyczne działanie w stosunku do bakterii patogennych. Produkowany jest w wygodnych w użyciu strzykawkach dozujących.

Dystrybucja: Laboratorium DermaPharm Sp. z o.o., Warszawa, ul. Człuchowska 12 a, tel.: (22) 634-47-53 lub (22) 634-48-53 fax: (22) 36-88-42

Powrót





















 

Zaparcie

 

Zaparcia - przyczyną choroby może być brak wody do picia, duże ilości suchej paszy, zwierzę ma kłopoty z wydalaniem kału. Odchody są wydalane rzadko i zlepione w duże grudki. Zwierzę przestaje jeść i niechętnie porusza się. Obmacywanie powłok brzusznych sprawia mu ból.

Domowe leczenie

 

Podajemy kilka razy dziennie po kilka kropel oleju parafinowego. Można podać rozpuszczoną w wodzie sól glauberską, lub kilka kropel oleju rycynowego. Po wypróżnieniu, przez 2 do 3 dni stosujemy lekkostrawną dietę: latem - delikatną zielona trawę i siano, wiosną - sałatę, jesienią - liście buraków. Zwiększamy ilość ruchu.

Zaparcie ma bardzo podobny objaw jak zatory jelitowe. W przypadku zatoru głównym objawem jest to,że królik nie robi bobków, niechętnie je, niektóre króliki chętnie piją inne odmawiają pobierania wody. Wzdęcie oznacza zbieranie się dużej ilości gazów w żołądku i jelitach, może ono towarzyszyć zatorowi, ale może też wynikać z podawania nieodpowiedniej karmy wywołującej wzdęcia. Jeśli królik nie je i nie pije trzeba dokarmiać i poić go siłą. Najlepiej co 2-3 godziny. Podawanie płynów jest niezwykle istotne w przypadku zatoru! Ważne, żeby królik nie głodował. Zwrócić należy również uwagę na to czy królik ostatnio liniał? Jeśli tak zator może być spowodowany nadmiernym gromadzeniem sierści w jelitach. W takim przypadku trzeba by podawać sok ze świeżego ananasa, lub papai. Zawierają one enzymy proteolityczne (bromelinę, papainę) które ułatwiają rozkładanie i transport kulek włosowych w jelicie. Zaleca się 10 ml soku z ananasa 2-3x dziennie. Zarówno na wzdęcia jak i w przypadku zatoru można stosować przeciwwzdęciowy napar z rumianku lub kopru włoskiego, ale najbardziej skuteczne byłyby preparaty zawierające Simeticon (np.Espumisan- kapsułki lub emulsja, Bobotic- krople, infacon-zawiesina) lub Dimeticon (np. Esputicon- kaps. granulat. krople). Zmniejszają one napięcie powierzchniowe i ułatwiają wydalanie gazów, likwidują wzdęcia. Przy zatorze polecane są także : metoclopramid i coordinax które pobudzają i regulują motorykę przewodu pokarmowego ( wzrost aktywności perystaltycznej zwieracza przełyku, ułatwienie opróżniania żołądka, pobudzenie perystaltyki jelit.) Pomocnym jest również masaż brzuszka.

Ananas to wartościowy owoc

 

Spotkałem się z opinią, że ma za dużo cukru i jest szkodliwy dla królika. Znam osobiście kilka przypadków gdy został sok z ananasa podany przez opiekuna, wszystkie króliki są obecnie zdrowe i sok pomógł im pokonać kłopoty z zatorem w jelitach.

Ananas ma niepowtarzalny smak i intensywny zapach. Karaibskie słowo anaana, od którego pochodzi nazwa rośliny, znaczy "aromat aromatów". Świeży owoc jest bogaty w cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze, a przy tym mało kaloryczny. Dostarcza sporo błonnika, który, pęczniejąc w żołądku, tłumi uczucie głodu. Duży plaster ananasa zawiera 30 mg witaminy C - czyli prawie połowę zalecanej dziennej dawki (dla człowieka) - a także witaminy A, B, PP oraz wapń i bromelinę - enzym rozkładający białko i ułatwiający trawienie. To ona powoduje, że roztwór żelatyny zmieszany z kawałkami świeżych owoców się nie ścina. Ananasy konserwowane w zalewie są słodsze i nie mają tych właściwości.

Świeże owoce zaleca się osobom cierpiącym na niestrawność i słabe wydzielanie soków trawiennych. Poprawiają też one między innymi funkcjonowanie nerek, pracę wątroby i naczyń wieńcowych. Ananas ma również działanie przeciwzapalne i likwidujące obrzęki. Okłady z jego świeżych plastrów pomagają przy stłuczeniach, ropiejących krostach i opuchliźnie. Obecnie ananasa używa się do produkcji niektórych preparatów odchudzających i kremów przeciwko cellulitowi. Z liści wierzchołkowych uzyskuje się przędzę do produkcji koronek i przewiewnych tkanin.

Ananas właściwy (Ananas comosus) Rodzina: ananasowate (zapylcowate) Bromeliaceae)
Atlas owoców egzotycznych.

Miąższ ananasów zawiera około 10 - 15% cukrów (połowę stanowi sacharoza, resztę - glukoza i fruktoza). Po wysuszeniu ilość cukru wynosi 70%. W świeżym ananasie znajduje się 12 - 40 mg/ 100 g witaminy C, w suszonym występują tylko jej śladowe ilości. Owoc zawiera także witaminę A, B, PP wapń, żelazo oraz bromelinę - enzym rozkładający białko (ułatwia trawienie pokarmu), posiadający działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe (używany w kosmetyce w kremach przeciwko cellulitis). Ze względu na obecność tego enzymu ananas dodany do galaretki uniemożliwi jej zestalenie się. Intensywny zapach ananasa pochodzi od estru metylowego kwasu masłowego.

Świeże owoce i nie konserwowany sok ananasowy posiadają znaczenie lecznicze przy niestrawnościach i słabym wydzielaniu soków trawiennych. Korzystnie też działają na nerki, naczynia wieńcowe i serce. Pomocne także może być spożywanie ananasa przez osoby ze schorzeniami wątroby. Działanie przeciwzapalne i likwidujące obrzęki powoduje, że można ananasa przykładać na miejsca stłuczone, opuchnięte, na ropiejące krosty, wypryski skórne. Niedojrzałe owoce i sok z liści (posiadający działanie przecirobacze) są zakazane dla kobiet ciężarnych, bowiem mogą spowodować poronienie.

Biegunki

 

Biegunka - jest ona najczęstszym zaburzeniem pokarmowym u królików. Objawia się bardzo miękkim, wręcz płynnym kałem, czasem z domieszką krwi. Ma on nieprzyjemny zapach. Biegunka najczęściej wywołana jest błędami popełnionymi w trakcie żywienia. Najczęstszą przyczyną to nieświeża lub niewłaściwa karma. Także przeciągi i wilgotne pomieszczenie nie są tutaj bez winy.

Domowe leczenie

 

Pierwszą rzeczą jaką powinno się zrobić w takiej sytuacji to zapewnienie zwierzęciu ciepłego i suchego lokum. Należy także natychmiast zaprzestać podawania pasz soczystych, a zwiększyć ilość siana. Do picia podajemy wyłącznie rumianek ze szczyptą soli. Uwaga! Biegunka może być objawem bardzo groźnej choroby: kokcydiozy! Dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć - jeśli trwa dłużej niż jeden dzień lub dotyczy młodego króliczka - skontaktujmy się natychmiast z lekarzem weterynarii.

Powrót
























<br
<br

Wzdęcia

Wzdęcie może się rozwijać bardzo szybko i doprowadzić do śmierci królika. Przyczyną może być zjedzenie świeżej koniczyny przed kwitnieniem, zagrzanej zielonki lub siana, dużej ilości chleba, ziemniaków, grochu, kapusty, kukurydzy. Pasożyty wewnętrzne jelit. Objawia się z zwiększoną objętością brzucha, przy opukiwaniu daje dźwięk bębenka. Pojawiają się duszności. Może dojść do pęknięć jelit lub żołądka.

Leczenie domowe


Podajemy węgiel leczniczy lub drzewny. Lekko masujemy brzuch. Węgiel podajemy również po ustąpieniu objawów.

Powrót





















<br
<br






<br
<br

Zakażne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

 

Jest to choroba wirusowa, w przebiegu której powstają pęcherzyki na błonie śluzowej jamy ustnej. Choroba występuje częściej u młodych królików niż u dorosłych. Zakażenie przenosi się od innych zwierząt lub wirusy przedostają się z pokarmem. Pierwsze objawy występują od 3 do 17 dni po zakażeniu. Początkowo występuje gorączka, posmutnienie i brak apetytu. Następnie na wargach, języku i podniebieniu powstają pęcherzyki wypełnione wodnistym płynem, które następnie pękają. W miejscach pęknięcia powstają owrzodzenia. Dolegliwość jest bolesna, wskutek tego z pyszczka wypływa obficie ślina. Zwierzę bierze w pyszczek jedzenie i rozmyśla się, zostawia kęs nie zjedzony. Wypływ śliny skleja okolice pyszczka.

 

Domowe leczenie

 

Podajemy do picia napar rumianku. Przepłukujemy jamę ustną słabym roztworem szałwii, 0,1% nadmaganianu potasu lub 1% kwasem borowym, roztworem riwanolu (1 tabletka na 1/2 l wody) Sprawdzamy uzębienie, przy wadach uzębienia musimy udać się do lekarza weterynarii w celu korekcji źle wyrośniętych zębów. Chorym królikom podajemy pasze miękkie, papkowate, co ułatwia im połykanie i szybszy powrót do zdrowia (moczenie granulatu)

Powrót





















<br
<br






<br
<br

Niezakaźny katar

 

Lekkie przeziębienie, wdychanie pyłów, wdychanie szkodliwych gazów czy też pyłków kwiatowych może doprowadzić do wzmożonego wyciekania płynu surowiczego z nosa. Świszczące dźwięki przy oddychaniu, prychanie i kichanie, okresowa ospałość i brak apetytu.

Domowe leczenie

 

Należy usunąć przyczynę przeciągów i wilgoci. Położyć zwierzątko w wygrzanym miejscu. Do nosa wkraplamy zakraplaczem olej parafinowy z 1% mentolem. Smarujemy uszy "Amolem". Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nasza ocena dolegliwości może być nieprawidłowa, wyciek z nosa to również objawy poważnego zagrożenia dla królika. Jako przykład podam jak przyjaciel Trunia mając takie objawy trafił do weterynarza, po przeprowadzonym badaniu laboratoryjnym okazało się że w organiźmie króliczka jest gronkowiec, niebezpieczna bakteria. Lekarz zastosował antybiotyk. Wniosek jaki się nasuwa to nie lekceważmy żadnego sygnału, warunkiem ustalenia przyczyny dolegliwości jest wizyta lekarska.

Powrót
















<br

Zatrucia pokarmowe

 

Przeazotowanie, zatrucia środkami chemicznymi, spalinami.

Przyczyny - źle nawożone rośliny, owadobójcze opryski, nie uwzględniające karencji preparatów chemicznych. Siano zbierane na poboczach szos i w pobliżu fabryk.
Objawy - ślinienie się, wymioty lub odruchy wymiotne, biegunka, bolesne skurcze jelit i żołądka, zaparcia i kolki. Osłabienie pracy serca, zaburzenia w krążeniu krwi. Porażenia mięśni. Spadek temperatury i śmierć.
Leczenie - Usunięcie zatrutej karmy. Podawanie węgla leczniczego, dużej ilości wody, podawanie surowego białka kurzego, rozgotowanego siemienia lnianego.

 

Zatrucia roślinami

 

 

Zatrucie sporyszem (Secale comutuiri)

Przyczyny - spożycie zboża zakażonego sporyszem, jest to przetrwalnik grzyba Claviceps purpurea porastającego ziarno żyta (czasami innych zbóż). Zawiera liczne alkaloidy ; ergotaminę, ergozynę, ergotoksynę, ergometynę i inne. U królików zatrucie sporyszem występuje bardzo rzadko.
Objawy - ślinotok. zapalenie błony śluzowej (pęcherze). Skurcze macicy, poronienia. Śpiączka, zataczanie się, brak czucia skórnego, porażenia, skurcze mięśni, biegunka. Zaciskanie naczyń krwionośnych powoduje gorsze ukrwienie pazurów i uszu, początkowo występuje obrzęk, potem wysuszenie i odpadanie. Objawy zatrucia mogą trwać tygodniami.
Leczenie - Tylko według wskazań lekarza weterynarii. Chorym królikom podaje się środki przeczyszczające i pobudzające krążenie. Przy nadmiernym pobudzeniu nerwowym podaje się środki uspokajające.

 

Zatrucie łubinem gorzkim czyli łubinem żółtym.

Przyczyny - spożycie roślin, które zawierają liczne alkaloidy ; lupinina, lupanina, hydroksylupinina.
Objawy - zmiany w wątrobie (zwyrodnienie), zażółcenie skóry, błon śluzowych, wychudzenie.
Leczenie - Tylko według wskazań lekarza weterynarii. Ponieważ przy silnym zatruciu zmiany wątrobie są rozległe, rokowania są wątpliwe. Nie wolno stosować soli glauberskiej ani środków zasadowych (ułatwiają wchłanianie alkaloidów). Można stosować olej rycynowy, węgiel lekarski i środki nasercowe.

Zatrucie szalejem jadowitym.

Przyczyny - spożycie rośliny, rośnie on na terenach podmokłych i jest podobny do selera. Zawiera jad skurczowy - cykutotoksyne. Podaje się że jest to najbardziej trująca roślina z występujących u nas roślin. Objawy - po zjedzeniu objawy występują w ciągu godziny. Stwierdza się ślinienie, przyspieszenie oddechu, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, obniżenie temperatury ciała. Duża dawka cykutotoksyny powoduje natychmiastową śmierć.
Leczenie - tylko lekarz weterynarii, płukanie żołądka 0,1% roztworem nadmanganianu potasu i podanie środków nasercowych.

Nie sposób przytoczyć i omówić wszystkie przypadki zatruć szkodliwymi roślinami. W jadłospisie wymieniłem rośliny, które mogą wywołać zatrucia.


Ogólne zasady w postępowaniu przy zatruciach to:

- nie obciążanie uszkodzonych narządów,

- ochranianie wątroby i nerek,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin