Wiosenne zagadki- 4latki.doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

Wiosenne zagadki

 

Rodzaj zajęcia: zabawa różnicująca bodźce

 

Cele:

-         wprowadzenie zabaw kształtujących umiejętności różnicowania bodźców,

-         rozwijanie percepcji słuchowej, wzrokowej oraz pamięci odtwórczej.

-         stymulowanie i aktywizowanie operacji umysłowych, zainteresowania

-         zaciekawienie otaczającą rzeczywistością

-         wdrażanie dzieci do obserwacji przyrody

-         wdrażanie do uważnego słuchania i wyciągania wniosków

 

 

 

 

Forma: indywidualna, grupowa

 

Wiek: dzieci 4 – letnie

 

Miejsce: sala zajęć

 

Pomoce: ilustracja „Wiosenne prace w ogrodzie”, papier, kamyki, pestki brzoskwini, kaseta z nagraniem odgłosów przyrody, warzywa (cebula, rzodkiewka, fasola), pomarańcze, cytryny, woreczki z zabawkami (lalka, miś, samochód, piłeczka, kostka do gry, konik), kolorowy materiał (duży kawałek na łąkę), broszka -–biedronka lub motylek i jaszczurka, karta z narysowanymi kszałtami warzyw dla każdego dziecka, utwór E. Griga „Poranek”, wiersz
W. Badalskiej „Wiosenne porządki”.

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.     Przypominanie sobie oglądanych ilustracji.

Oto plan sytuacyjny:

·        dzieci siedzą półkolem na dywanie,

·        nauczycielka recytuje im wiersz „Wiosenne porządki” i odsłania ilustrację o tej samej tematyce,

·        prosi, by dzieci przyjrzały się jej,

·        po minucie zasłania ilustrację i pyta: Co widzieliście na obrazku? (grabie, łopatka, konewka, chłopiec, dziewczynka),

·        następnie poleca: Poszukajcie w sali przedmiotów, które widzieliście na obrazku.

 

2.     Zabawa rytmiczna „Słonko po deszczu” – M. Kownacka

 

Pada deszczyk! Pada deszczyk!

i po liściach tak szeleści...

(Dzieci w przysiadzie bębnią rytmicznie palcami w podłogę)

 

 

 

Zatuliły kwiatki płatki,

główki chylą do rabatki!

                            Kap! Kap! Kap!

(Dzieci opuściły nisko głowy)

 

Deszcz ustaje – płyną chmury –

Kwiaty wznoszą się do góry!

                            Ho! Ho! Ho!

(Dzieci wznoszą stopniowo głowy i ramiona w górę)

 

Wiatr tu pędzi na wyścigi.

Wiatr kołysze nam łodygi!

                            Wiu! Wiuu! Wiuuu!

(Dzieci w rozkroku kołyszą się na boki)

 

Biegną dzieci tu z ochotą:

Uważajcie – takie błoto!

                            Hyc! Hyc! Hyc!

(Dzieci biegną na palcach)

 

Byle słonko nam nie zgasło –

róbmy prędko z błota – masło!

                            Chlap! ciap! ciap!

(Dzieci przebierają nogami w miejscu)

 

Teraz – baczność – kroki duże –

przeskoczymy przez kałużę!

                            Hop! Hop! Hop!

(Bieg i skoki)

 

Już pogoda – słonko świeci,

maszerują w pole dzieci –

                            Raaz – Dwaa – trzyy!

(Dzieci maszerują rytmicznie, akcentując stopą pierwszy krok i klaskaniem następny).

 

 

3.     Zagadki słuchowe.

 

·        Nauczycielka dzieli dzieci na 3 zespoły z których jeden dostaje kartki, drugi – po 2 kamyki,

·        trzeci – po 2 pestki brzoskwini,

·        nauczycielka wybiera troje dzieci, którym zasłania oczy i których zadaniem będzie odgadnąć, jakie te przedmioty wydają dźwięki,

·        następnie wskazuje zespół, który będzie stukał kamyczkami, pestkami lub zgniatał kartki papieru,

·        dzieci słuchają z kasety wiosennych  odgłosów przyrody (deszcz, wiatr, burza) i odgadują, co to jest.

 

4.     Zagadki rozwijające smak i węch.

 

Przed dziećmi stoją 3 tace. Na każdej z nich leżą kawałki cebuli, pomarańczy i cytryny. Nauczycielka wybiera troje dzieci. Zawiązuje im oczy. Dzieci rozpoznają po zapachu owoce i warzywo, następnie troje dzieci odgaduje po smaku.

 

 

 

 

5.     Szukanie odpowiedzi na pytanie, gdzie schowała się biedronka?

 

Nauczycielka rozwiesza kolorowy materiał (najlepiej w małe kwiatki) i opowiada historię o biedronce i jaszczurce, które wyszły na łąkę, aby wygrzać się na wiosennym słońcu. Dzieci mają za zadanie odnaleźć na łące biedronkę i jaszczurkę (broszki przypięte na materiale).

 

 

6.     Zagadka dotykowa „Zaczarowany woreczek”

 

Nauczycielka schowała do woreczka kilka zabawek. Wskazane dziecko miało włożyć rękę do środka, dotknąć jakiejś zabawki i nie wyjmując jej, powiedzieć co to jest. Następnie dziecko, wyjmując z woreczka zabawkę, sprawdza, czy odpowiedziało właściwie.

 

 

7.     Dopasowywanie warzyw do ich konturów naszkicowanych na przygotowanych na stołach kartkach.

 

Na stołach przygotowane są dla każdego dziecka kartki z narysowanymi konturami warzyw: cebuli, rzodkiewki i fasoli. Na tacach leżą w/w. warzywa. Dzieci nazywają je, a następnie układają na kartkach na odpowiednich konturach.

 

·        Zabawa ruchowa „Wiosna rozwija kwiaty”

 

Nauczycielka uderza w trójkąt. Na jego dźwięk dzieci zamieniają się w nasionka kwiatów (siadają na piętach, chowają głowy). Wchodzi wiosna. Rozlega się muzyka („Poranek”). Wiosna dotyka każde nasionko, które zmienia się w piękny kwiat. Kwiatki wystawiają swoje główki do słońca, rozchylają płatki (ręce), kołyszą się na wietrze, a wśród nich tańczy wiosna.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin