Jak zacząć przemówienie.doc

(24 KB) Pobierz

Jak zacząć przemówienie?

Odpowiednie rozpoczęcie przemówienia jest sprawą kluczową. Pierwsze dwie minuty decydują o sukcesie (lub porażce) kolejnych piętnastu. Jeśli przez ten krótki czas nie zyskasz uwagi słuchaczy, jest wysoce prawdopodobne, że już ci się to nie uda. Żeby zachęcić publiczność do słuchania, początek mowy musi być mocny. Kieruj się przedstawionymi tu poradami, a uda ci się uniknąć słabego wstępu:

 

Zapisz przemówienie na papierze i naucz się go. Pisanie pomaga skupić się na treści i pozbierać myśli. Jeśli nie jesteś w stanie zapamiętać całego przemówienia, naucz się chociaż kilku pierwszych zdań. Pozwoli ci to rozpocząć mowę z pewnością siebie. Pustka w głowie na samym początku przemówienia jest zazwyczaj powodem blokady umysłowej i tremy.

 

Postaraj się o to, żeby wstęp był prosty i zapadający w pamięć

Początek przemówienia nie jest tą częścią, w której powinieneś być kreatywny lub wykazać się dramatyzmem. Taki wstęp trudniej byłoby zapamiętać. Należy jednak pamiętać, że wstęp nie powinien być również nudny i zasadniczy.

 

Sypanie żarcikami jest świetnym pomysłem, ale tylko wtedy gdy masz do tego dryg. Jeśli nie jesteś z natury komediantem, lepiej nie próbuj silić się na kiepskie żarty, które wprowadzą cię w zażenowanie i tylko pogorszą sytuację. Jeśli musisz wykazać się poczuciem humoru, nie zaczynaj od dowcipu, ale lepiej skup się na humorystycznych komentarzach.

 

 

Nie pal się do zrobienia następujących rzeczy:
- przeprosin za to, że nie jesteś dobrym mówcą
- przeprosin za to, że nie przygotowałeś genialnej mowy
- przeprosin za to, że jesteś zdenerwowany
- dziękowania bez końca publiczności za stawiennictwo
- podziękowań dla każdego VIP-a, który jest wśród słuchaczy
Jeśli zdecydujesz się na którąś z tych rzeczy, publiczność i tak nie potraktuje tego poważnie, a na pewno straci tobą zainteresowanie. Takie podejście każe słuchaczom skupiać się na twoich słabościach, a przecież poproszono cię o wygłoszenie mowy po to, żeby ich zainspirować, a nie zniechęcić.

 

Mowa ciała również ma bardzo duże znaczenie dla tego, czy słuchacze będą postrzegać cię jako wiarygodny autorytet w danej

dziedzinie. Wejdź na scenę z uśmiechem, stój prosto i mów pewnym siebie i wyraźnym głosem. Postaraj się nawiązać kontakt wzrokowy przynajmniej z osobami w pierwszym rzędzie.

 

 

Weź ze sobą kopię przemówienia na wypadek, gdybyś z powodu tremy wszystkiego zapomniał.

 

Przed przygotowaniem przemówienia postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o słuchaczach. Mając taką wiedzę będzie ci łatwiej przygotować przemówienie dopasowane do ich potrzeb.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin