Żółtaczki
Hiperbilirubinemia to jest stan, w którym stężenie bilirubiny całkowitej w osoczu przekracza wartość 1mg%, czyli 17,1 ųmol/l. Nie należy utożsamiać jej z żółtaczką. Znacznej hiperbilirubinemii może towarzyszyć świąd skóry (objaw podrażnienia nerwów przewodzących czucie bólu na skutek kumulacji kwasów żółciowych).
Żółtaczka to objaw kliniczny, charakteryzujący się: zażółceniem powłok skórnych, zażółceniem błon śluzowych oraz twardówek, występujący przy stężeniu bilirubiny 2 – 3 mg%.
Podział preferowany żółtaczek to podział na:
· hemolityczną,
· miąższową,
· cholestatyczną.
Inny podział żółtaczek:
· przedwątrobowa
· wątrobowa
· pozawątrobowa
I jeszcze:
· z hiperbilirubinemią wolną
· z hiperbilirubinemią związaną
PRZYCZYNY:
· Wewnątrzkrwinkowe:
- Defekty błony erytrocytów (mikrosferocytoza wrodzona, owalocytoza)
- Hemoglobinopatie (hemoglobina sierpowatokrwinkowa, hemoglobina C, hemoglobina S-C)
- Talasemie
· Zewnątrzkrwinkowe:
- Niedokrwistości autohemoimmunologiczne – układ immunologiczny rozpoznaje własne erytrocyty jako obce i produkuje przeciwciała przeciwerytrocytarne, doprowadzając do ich rozpadu.
- Niedokrwistości immunohemolityczne (spowodowane lekami) – do organizmu trafia obcy antygen, którego struktura jest bardzo podobna do struktury antygenu w krwinkach czerwonych i układ immunologiczny wytwarzając przeciwciała przeciw temu antygenowi przy okazji niszczy erytrocyty
- Po przetoczeniu krwi (wskutek niepełnej zgodności w pobocznych grupach krwi)
- Termiczne (pooparzeniowe)
- Uszkodzenie erytrocytów (np. mechaniczne zastawki serca)
- Czynniki zakaźne
PATOMECHANIZM:
Wzrasta dowóz hemu z rozpadłych erytrocytów do układu siateczkowo – śródbłonkowego. Enzymy tego układu mają dużą rezerwę czynnościową i każdą ilość hemu przerabiają w bilirubinę. Po jakimś czasie dojdzie do wyczerpania miejsc wiążących na albuminie i wolna bilirubina zaczyna występować w układzie krążenia i szuka miejsca np. w tkance tłuszczowej. Wątroba nie jest uszkodzona i każdą ilość wolnej bilirubiny sprzęga. Przez to, że zwiększyła swoją wydajność w zakresie sprzęgania wzrosła również ilość bilirubiny związanej, która zostaje dostarczona do jelita. Duża ilość sterkobilinogenu w jelicie, oznacza równocześnie wzrost ilości urobilinogenu, który się wchłania (20%). Wątroba jest zajęta wychwytem wolnej bilirubiny, która jest toksyczna (odkłada się w tkance tłuszczowej i OUN) i nie może wyłapywać urobilinogenu. Tym samym pula urobilinogenu, który przedostaje się do krążenia ogólnego – wzrasta i w efekcie więcej niż zwykle wydala się z moczem.
BADANIA LABORATORYJNE:
Badanie laboratoryjne:
Wynik:
Bilirubina całkowita
Bilirubina pośrednia
Bilirubina bezpośrednia
W normie
Odczyn van den Berga
Pośredni
Barwniki żółciowe (mocz)
Nieobecne
Urobilinogen (mocz)
Wzmożony
Żelazo (surowica)
Czas protrombinowy
Enzymy indykatorowe
Enzymy cholestazy
Oporność krwinkowa
Haptoglobina
Aktywność izoenzymu LDH3
Okres półtrwania krwinek znakowanych 51Cr
skrócony
W przypadku przyczyn immunologicznych obecność zimnych aglutynin lub erytrocytów opłaszczonych przeciwciałami
dodatni odczyn Coombs’a
· Zapalenie wątroby:
- Wirusowe typ A, B, C, D, E, G [1]
- Autoimmunologiczne (komórka wątrobowa jest zaatakowana przez układ immunologiczny)
- Poalkoholowe
- Polekowe (np. leki psychotropowe)
· Nowotwory przerzutowe do wątroby (nie pierwotne)
· Uszkodzenie wątroby:
- Zatrucie związkami hepatotoksycznymi (tetrachlorek węgla)
- Zatrucie grzybami (muchomor sromotnikowy)
· Marskość wątroby
Ilość bilirubiny wolnej docierającej do wątroby nie jest większa (nie dochodzi do rozpadu erytrocytów), ale w skutek uszkodzenia komórki wątrobowej uszkodzeniu ulega każda z funkcji wątroby, zarówno wychwyt bilirubiny, wiązanie z ligandyną, sprzęganie i wydzielanie na części wydalniczej. W skutek defektów bieguna wychwytującego część bilirubiny nie zostanie wyłapana i wraca do krążenia. Komórka część bilirubiny sprzęga. To co nie zostało sprzężone, jest rozpuszczalne w tłuszczach, czyli wywędrowuje z powrotem do krwiobiegu. Część bilirubiny, która uległa sprzęgnięciu zostaje wydalona do żółci. Ale w wyniku defektu bieguna wydalniczego część tej bilirubiny przeciekła również do układu krążenia i mamy obecną w krążeniu również bilirubinę związaną, sprzężoną, czyli bezpośrednią. Ta bilirubina sprzężona, która przeciekła jest bilirubiną rozpuszczalną w wodzie, czyli dostaje się do nerki i zostaje wydalona z moczem Urobilinogenu wcale nie jest więcej, ale nie jest wyłapywany (bo uszkodzona jest komórka wątrobowa) i trafia do moczu.
Dwufazowy
Obecne
Ulega wydłużeniu[2]
(AlAT, AspAT)
aktywność >500 U
ludi.lg