3.doc

(72 KB) Pobierz

3. Genealogia języka polskiego. Wspólnota praindoeuropejska i jej rozpad. Prasłowiańszczyzna. Etnogeneza Słowian. Języki wschodnio-, południowo- i zachodniosłowiańskie. Dziedzictwo prasłowiańskie.

 

Wspólnota praindoeuropejska – rodzina pokrewnych języków indoeuropejskich jako dialektów istniejącego w odległej przeszłości kilku tysięcy lat przed naszą erą języka praindoeuropejskiego na obszarze prawie całej Europy i w zachodniej Azji. Ważniejsze grupy językowe, które się z niego wyłoniły, to

·         w Azji: indyjska, irańska, ormiańska, tocharska, hetycka;

·         w Europie: grecka, ilirska, italska, celtycka, germańska, bałtycka, słowiańska.

 

Rozpad wspólnoty praindoeuropejskiej.

Wspólnota indoeuropejska przestała istnieć najwcześniej na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia p.n.e. Wskazują na to zabytki języka hetyckiego z XVIII w. p.n.e.

Plemiona indoeuropejskie rozmnażały się, a w poszukiwaniu nowych siedzib zajmowały szerszą przestrzeń życiową. Wędrówki po dalekich obszarach Azji i Europy rozluźniają więzi językowe.

·         Około 2000 p.n.e. – nawarstwia się ludność indoeuropejska kultury tzw. ceramiki sznurowej na obszarach między Odrą a dorzeczem Oki (dziś teren Rosji). Zamieszkiwała tam ludność kultury praugrofińska, tzw. kultury grzebykowej[1] – jest to podstawa językowo-etnicznej jedności późniejszych ludów bałtyckich i słowiańskich, która się mianuje zespołem bałtosłowiańskim lub protobałtyckim.

W tym czasie też następuje nawarstwienie ludności kultury ceramiki sznurowej[2] na obszarach w dorzeczu Bohu, Dniestru i Dniepru (to bardziej na południe). Tam mieszkała ludność rolnicza kultury tzw. trypoliskiej[3] lub malowanej ceramiki ukraińskiej.

·         1800-1500 p.n.e. – inwazja zespołu tzw. kultury łużyckiej z Niemiec środkowych ku wschodowi Europy.

·         1500-1300 p.n.e.  – rozlanie ludności kultury łużyckiej na obszary w dorzeczu Odry i Wisły poza Bug, na południu przekracza Sudety, Karpaty, zajmuje północne Czechy, Morawy i Słowaczyznę aż po Dunaj – dochodzi do skrzyżowania zachodniego odłamu ludności protobałtyckiej z kulturą łużycką, podczas gdy wschodni odłam pozostaje poza zasięgiem kultury łużyckiej. Następuje podział zespołu protobałtyckiego na dwa zespoły: prasłowiański i prabałtycki.

 

Prasłowiańszczyzna.

Dojrzewanie wspólnoty prasłowiańskiej jest długotrwałym procesem migracyjnym i kulturowym.

·         IV w. p.n.e. – IV w. n.e. (a więc tysiąc lat!) – kształtuje się ludność prasłowiańska w procesie jej przyrostu i poszukiwania nowych siedzib. Na początku zajmowała obszar dorzeczy Odry i Wisły – później jej ekspansja idzie w kierunku północy, wschodu i południa.

Granice wspólnoty:

·         Na północy – wybrzeże Bałtyku między Odrą i Wisłą,

·         Na zachodzie – średnia Odra,

·         Na wschodzie – środkowy bieg Dniepru,

·         Na południu – zachodnie i środkowe Karpaty i średni bieg Dniestru.

Później następuje dalsza ekspansja ku wschodowi (po dorzecze Niemna, Wołyń i Podole) oraz ku południowi (po dorzecze Cisy).

W miarę rozprzestrzeniania się zespołu prasłowiańskiego rozluźnia się łączność dawniej sąsiadujących plemion – pogłębiają się różnice dialektyczne.

·         III – VI w. n.e. – rozpad wspólnoty słowiańskiej na odłam wschodni i zachodni, później na północny i południowy, w ostateczności na trzy zespoły językowe słowiańskie: zachodni, wschodni i południowy.

·         VIII – IX w. n.e. – bezpowrotne zakończenie okresu wspólnoty językowej słowiańskiej.

 

Etnogeneza Słowian

Słowianie – pochodzenie i pierwotne znaczenie tej nazwy nie jest jasne, jedno tylko jest pewne – jest rodzimą, a nie obcą. Co do jej etymologii panuje rozbieżność zdań:

1)     Jedni wywodzą ją od rdzenia, który tkwi w wyrazach słowo i sława – wtedy nazwa Słowian mogłaby oznaczać „mowni” jako przeciwieństwo do „niemych” (tzn. niezrozumiale mówiących) Niemców.

2)     Inni – od tak samo brzmiącego rdzenia słow-, sław o znaczeniu pierwotnym „zwilżać”, który występuje w wielu nazwach wodnych na obszarach zaludnionych przez Słowian (np. rzeki i jeziora Sława, Słowie, Sławut) – wtedy nazwa ich oznaczałaby „mieszkańców pobrzeża”. Przemawia za tym zwłaszcza przyrostek –‘anin, -‘enin (Słowianin), który służy do tworzenia nazw mieszkańców na podstawie nazw terenowych i miejscowych.

 

W językowym zespole zachodniosłowiańskim wyodrębniły się wyraźnie trzy grupy dialektyczne: czesko-słowacka, łużycka i lechicka. Ta ostatnia zajmowała obszar ograniczony na wschodzie Łabą, na północy Bałtykiem, na wschodzie Bugiem, na południu Karpatami i Sudetami.

Związki plemienne grupy lechickiej między VIII a XIIw.:

1)     Między dolną Łabą a Bałtykiem – związek obodrzycki,

2)     Między Odrą a Warnawą – związek Wieletów,

3)     Wyspa Rugia – Rojanie albo Ranowie,

4)     Pomorzanie, do których zalicza się Słowińców (nad jeziorem Łeba) i Kaszubów (nad dolną Wisłą),

5)     Nad Wisłą i Odrą  - plemiona, które później zjednoczą się w naród polski.

 

Języki słowiańskie.

Jest ich dwanaście, rozpadają się na trzy ugrupowania:

1)     Zachodnie – polski, czeski, słowacki, górnołużycki i dolnołużycki oraz zamarły w połowie XVIIIw. drzewiarski z prowincji hanowerskiej,

2)     Wschodnie – rosyjski (wielkoruski), ukraiński (małoruski lub po prostu ruski), białoruski,

3)     Południowe – słoweński, serbo-chorwacki i bułgarski, macedoński; bułgarsko-macedońskie narzecze z okolic Solunia zostało zapisane pod koniec IX w. i nazwane językiem staro-cerkiewno-słowiańskim.

 

Dziedzictwo prasłowiańskie

Okres prasłowiański był decydujący dla wytworzenia się zasadniczego typu budowy gramatycznej i słownikowej wszystkich języków słowiańskich, w tym języka polskiego. Cechy językowe, które oddziedziczyliśmy z najdawniejszego okresu wspólnoty prasłowiańskiej:

·         System gramatyczny w zakresie samogłosek – zmiany są niewielkie, dotyczą głównie:

o       Samogłosek prasłowiańskich ē i ĕ (przegłos – przejście ĕ w a oraz e w o, które zaowocowało charakterystycznymi wymianami samogłosek e:a i e:o, których nie było w prasłowiańszczyźnie!)

o       Jerów – w prasłowiańszczyźnie uległy wzmocnieniu lub skróceniu i osłabieniu, dzięki czemu polszczyzna przejęła jery w dwojakiej postaci: słabe i mocne. Pierwsze zanikły, drugie rozwinęły się w pełne samogłoski o brzmieniu rozmaicie zabarwionym w różnych stronach Słowiańszczyzny.

Inne samogłoski prasłowiańskie – a, o, u, i, y oraz nosowe ę, ą przeszły do języka polskiego w postaci zasadniczo nie zmienionej.

Język prasłowiański miał dwa sonanty – r, l zgłoskotwórcze, obie w odmianach: twardej i miękkiej. W narzeczach lechickich się nie zachowały, ulegając przemianie w połączenia samogłoski z r lub l (czyli grupy: -ar-, -‘er-, -ir-, -oł-, -łu-, -eł-, -oł- w zależności od dystrybucji sonantu, co oczywiście dobrze wiemy J ).

Język polski oddziedziczył także metatezę (a więc przestawki nagłosowych samogłosek Or- i Ol-).

·         System gramatyczny w zakresie spółgłosek – zmiany są jeszcze mniejsze niż w systemie samogłoskowym, dotyczą wzmocnienia i utrwalenia miękkości spółgłosek p’, b’, m’, t’, d’, ń, ś, ź, r’ .

Poza tym język polski odziedziczył cały prasłowiański system spółgłoskowy bez zmian, zachował także właściwe językowi prasłowiańskiemu wymiany spółgłoskowe w obrębie odmian tych samym wyrazów albo wyrazów pokrewnych (np. p:p’ -> chłop:chłopie, m:m’ -> grom: w gromie, s:š -> pisać:piszę)

·         W zakresie budowy wyrazów i ich odmian: polszczyzna zachowała początkowo prawie cały zasób form odziedziczonych z doby prasłowiańskiej.

·         Słownictwo – Lehr-Spławiński przeprowadził badanie mające na celu zbadanie ilości oraz struktury słownictwa dziedziczonego przez język polski z epoki prasłowiańskiej. Przy pomocy słowników etymologicznych autorstwa Franza Miklosicha i Ericha Bernekera wypisywał leksemy prasłowiańskie, które funkcjonują we współczesnym języku polskim. Odnotował ok. 1 700 wyrazów prasłowiańskich zachowanych dotąd bez zasadniczej zmiany. To duża ilość, biorąc pod uwagę fakt, iż dorosły człowiek zna ok. 8 tys. słów. Najwięcej było rzeczowników odnoszących się do świata i życia zewnętrznego człowieka.

 

Przykładowe wyrazy odziedziczone z czasów prasłowiańskich:

 

A.    Z zakresu życia duchowego:

Pojęcie ducha

Duch, dusza

Władze duszy i ich funkcje

Rozum, czucie, wola, myśl, pamięć, chęć, wiara, nadzieja, miłość, nienawiść, gniew

Wierzenia religijne i etyka

Bóg, czart, bies, grzech, błąd, prawda, wina, kara, raj, piekło, modły, dziw, cud, mara

Dot. poglądu na świat i życie

Byt, życie, koniec, śmierć, początek, stan, czas, swoboda, niewola, sława, ład, mądrość

Przymioty i wady duchowe człowieka

Dobry, zły, mądry, głupi, szczodry, skąpy, pilny, leniwy, miły, luby, szczery, chytry, tajny

 

 

B.     Z zakresu zewnętrznego i fizycznego życia człowieka:

Ukształtowanie ziemi

Ziemia, góra, dół, brzeg, jar, jama, jaskinia, łan, pole

Kopaliny

Kamień, głaz, skała, krzemień, glina, ołów, siarka, srebro, złoto, miedź, sól, żelazo

Nawodnienie

Woda, morze, rzeka, jezioro, potok, strumień, bagno, błoto, struga, wir, prąd

Pory dnia, roku, pogoda i opady

Dzień, noc, świt, brzask, wieczór, południe, północ, wczoraj, jutro, jesień, zima, lato, wiosna, miesiąc, doba, skwar, chłód, mróz, słota, wiatr, wicher, grom, piorun, promień, światło, słońce, niebo

Roślinność

Dąb, buk, grab, jawor, cis, topola, lipa, jodła, sosna, jabłoń, bez, orzech, jabłko, dynia, bluszcz, grzyb

Świat zwierzęcy

Niedźwiedź, tur, wilk, lis, jeleń, zając, bocian, czapla, dzięcioł, wrona, wilga, komar, mucha, pająk, ryba, wąż

Budowa ciała ludzkiego i zwierzęcego

Kadłub, głowa, ręka, noga, bark, łokieć, gęba, bok, żebro, plecy, płuca, piersi, biodro, łono, ucho, oko, pięta, dłoń

Życie rodzinne i gospodarcze

Ojciec, matka, stryj, wuj, siostra, dziad, macocha, teść, syn, zięć, niewiasta, wdowa, wnuk, swat, sługa, chłop, kmieć, sąsiad, gość, wróg, przyjaciel, stróż, gospodarz, rola, żyto, pszenica, owies, proso, pług, brona, kosa, sierp, izba, żłób, wrota, ława, łoże

Życie społeczne

Gromada, ród, plemię, wiec, sejm, wojewoda, król poseł, sąd, wojsko, pułk, broń, twierdza, łuk, strzała, wojna, bój

Fizyczne właściwości ludzi i zwierząt

Chudy, tłusty, wysoki, niski, chromy, łysy, czarny, biały, modry, zdrów, chory, żywy

 

Z doby prasłowiańskiej przekazane nam zostały pnie słowotwórcze, wzory słowotwórcze (czyli jak łączyć wyrazy – za pomocą afiksów) oraz afiksy.

 

Odziedziczyliśmy także zapożyczenia, które dokonały się już w dobie prasłowiańskiej:

 

germańskie

Ksiądz, pieniądz, szeląg, mosiądz, szłom (‘hełm’), miecz, kupić, skor, izba, Tyn (‘mur’), lek, szkło, kocieł, lew, wielbłąd, osieł

Irańskie (pożyczone od Scytów)

Kur, socha, topór

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin